Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, SGK ve Merkezi Finans ve Ihale Birimi koordinasyonunda yürütülmekte olan Yenilikçi Yöntemlerle Kayitli Istihdamin Tesvik Edilmesi Hibe Programi kapsaminda Ajans adina hazirlanan ve bölgemizde yer alan TSO’larin ortak oldugu Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Kayit Disi Istihdamla Mücadele Ediyor Projesi’nin uygulama süreci 2010 yilinda baslamistir ve 2011 yili boyunca da devam etmistir. Proje kapsaminda; 

Resmi web Sitesi için Tıklayınız. https://www.oka.org.tr/kayitdisi/

 

Eğitim Uygulama Faaliyetleri 

Proje kapsaminda TR83 Bölgesi’nde ikamet eden 18-29 yas arasinda toplam 80 kisiye is makinesi operatörlügü egitimi verilmistir. Kursiyerlere 100 saat teorik 100 saat uygulamali olmak üzere toplam 200 saat/kisilik is makinesi (Beko loder, ekskavatör) operatörlügü egitimi verilmistir.

Farkındalık Oluşturmaya Yönelik Panallerin Düzenlenmesi 

TR83 Bölgesi’ndeki 40 adet lisede, sosyal güvenlik kurumu uzmanlarinin katilimi ile bilgilendirme seminerleri gerçeklestirilmistir. Toplam 3.928 katilimciya ulasilmistir.Kayit disi istihdamin orta vadede olusturacagi sosyal ve ekonomik olumsuzluklar ve bu konudaki vatandaslik ve sorumluluk bilincinin olusturulmasi için kamu kurumlari ve halka yönelik 20 adet panel organize edilmistir.

Resim ve Slogan Yarışması Düzenlemesi 

Resim dalinda toplam 69 basvuru, slogan dalinda ise 169 basvuru alinmis olup, resim dalinda ilk 21, slogan dalinda ilk 3 seçilmistir ve toplam 24 kisiye 25.000 TL para ödülü verilmistir.

Kayıt dDışı İstihdam Raporu 

Kayit Dışı istihdam raporu ile hem bölgenin isgücü profilinin çikarilmasi (çalisanlarin yas, cinsiyet, medeni durum, egitim düzeyi, vb.) hem de kayit disi istihdam profilinin çikarilmasi hedeflenmistir.

İsveç Çalışma Ziyareti 

04-09.07.2011 tarihleri arasinda Ajans Genel Sekreteri, proje ekibi, TSO, ISKUR ve SGK kurumlarindan temsilcilerin katilimi ile toplam 15 kisilik bir katilimla Isveç- Stockholm ve Göteborg’a Çalisma Ziyareti gerçeklestirilmistir.

Tanıtım Faaliyetleri 

Projenin tanitimi amaci ile 12 adet basin bildirisi hazirlanmis, 12 televizyon programina katilim saglanmis, 1 adet web sitesi açilmis ve 100 adet yerel gazete haberi yayimlatilmistir.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..