OKA Uzmanları Fizibilite Hazırlama Eğitimi’ni Tamamladı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) koordinatörlüğünde Trabzon’da “Fizibilite Hazırlama Eğitimi” düzenlenmiştir.

4-8 Kasım 2019 tarihleri arasında Kalkınma Ajansları personellerine yönelik olarak gerçekleştirilen eğitime Ajansımızı temsilen Program Yönetim Birimi Uzmanı Barış Şahin, Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Elif Muratoğlu, Samsun Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Enes Peker, Tokat Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Hayrul Şen ve Amasya Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Yunus Sunar katılım sağlamıştır.

Eğitim, katılımcıların konuya ilişkin, kavramsal çerçeveyi çizmeye ve kalkınma ajanslarının yeni destek mekanizmalarından biri olan Fizibilite Desteği Programı’nın bu çerçeve içinde değerlendirilmesini kolaylaştırmaya yönelik olarak tasarlanırken; WYG eğitmenleri Dr. Faruk C. Tekindağ, Serdar Kabukçuoğlu ve Emel Aslan Kara tarafından fizibilite raporlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi ile ilgili teorik bilgiyi ve meslek hayatları süresince edindikleri tecrübeleri içeren bir program kapsamında yürütülmüştür. Eğitimde ayrıca bir fizibilite raporunun yazımında alana yönelik verilerin derlenmesi sürecinde oldukça titiz çalışılması, iyi bir fizibilite raporu hazırlamak için uygun bir ekip oluşturularak minimum üç aylık bir süre çalışılması gerekliliği vurgulanmıştır.

Eğitimin ilk gününde Türkiye’de yatırımcı kültürü ve proje değerlendirmenin temel kavramları incelenmiş, paranın zaman değerini dikkate alan ve almayan proje değerlendirme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Yatırım projelerinde proje sürecinin ilerleme aşamalarından bahsedilmiş, özellikle ön fizibilite aşaması üzerinde önemle durulmuştur. Ön fizibilite sonucunda kapsamlı bir fizibilite etüdünü yapılmasının gerekli olduğu anlaşılan projelerin ekonomik, teknik ve finansal değerlendirme süreçlerine konu olduğu belirtilmiştir.

Programın devamında fizibilite sürecinin üç ayağı olan ekonomik, teknik ve finansal değerlendirme aşamaları detaylandırılmıştır. Ayrıca finansal değerlendirme süreci, Dr. Faruk Cengiz Tekindağ’ın tasarladığı uygulamalı bir çalışma ile anlatılmıştır.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..