Kalkınma Ajansları Amasya ve Tokat İllerinin Kırsal Kalkınma Örneklerini İnceledi

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz tarafından tasarlanmış olan “Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri Eşleştirme Programı” kapsamında "Kırsal Kalkınma" teması çerçevesinde Ankara Kalkınma Ajansı, DAP Bölge Kalkınma İdaresi, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi, Fırat Kalkınma Ajansı ile Ajansımız eşleştirilmiştir.

Bu kapsamda Ajansımız, ilgili kalkınma ajansları ve bölge kalkınma idaresi uzmanlarının katılımı ile Amasya ve Tokat illerinde "Kırsal Kalkınma" temalı tecrübe paylaşımı etkinliği düzenledi.

4-5 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen program Amasya Yatırım Destek Ofisi’nde katılımcılara TR83 Bölgesi Kırsal Kalkınma Yaklaşımı, Amasya ve Tokat İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Eylem Planı, Anadolu’da Bir Başarı Hikâyesi: Amesia, Yeni Nesil Köy Bazlı Havza Gelişim Projesi (Damlaçimen Modeli), Altı Köy Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim ve Tarımda Dönüşüm Projesi (GPD), Akdağ’ın Zirvesinden Kazova’ya Kırsal Turizm Rotası GP ve Tokat İli Agro – Turizm Faaliyeti konularında gerçekleştirilen sunumlarla başladı.

Bilgilendirme sunumlarının ardından Amasya ilinde çeşitli saha ziyaretleri gerçekleştirildi. Merzifon ilçesinde Amesia S.S. Çalışan Arılar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ve Gümüşhacıköy ilçesinde Altı Köy Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim ve Tarımda Dönüşüm Projesi yerinde incelendi.

Programın ikinci günü tümüyle yoğun saha ziyaretleri ile Tokat ilinde gerçekleştirildi. Tokat Yatırım Destek Ofisi uzmanları eşliğinde Tokat’ta kırsal kalkınma alanındaki iyi uygulama örnekleri yerinde incelendi. Bu kapsamda Turhal Süt Üreticileri Birliği, Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi, Turhal Şeker Fabrikası, Topektaş A.Ş, Turpan Yem Fabrikası ile Kazova Vasfi Diren Çiftliği ziyaret edildi.

Kırsal Kalkınma Eşleştirme Programı kapsamında gerçekleştirilen program sonucunda katılımcılar ile gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında, kooperatifleşmenin önemi ve tarım alanında faaliyet gösteren özel sektörün desteklenmeye devam edilmesi gerektiği hususu değerlendirildi. Katılımcılar, programdan duydukları memnuniyeti dile getirerek Ajansımıza teşekkürlerini ilettiler.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..