Geleceğin Girişimcileri İçin “GençBizz Öğretmen Eğitimleri” Düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Kalkınma Ajanslarının istişareleri sonucunda 2019 yılı teması olarak "Mesleki ve Teknik Eğitim" konusu belirlenmiştir. Bu çalışmalardan birisi olarak; Ajansımız ve Genç Başarı Eğitim Vakfı işbirliğiyle 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı içinde uygulanacak olan GençBizz Lise Girişimcilik Programı dâhilinde Amasya ve Samsun illerindeki, öncelikli dezavantajlı bölgeler olmak üzere, ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerimize 'Tasarım Odaklı Düşünme', 'Sorun Çözümü Yaklaşımı' ve 'Girişimcilik' alanlarında eğitim alması ve ilgili okullarda eğitim görmekte olan lise öğrencilerinden oluşturulacak gruplarla girişimcilik becerilerini deneyimleyerek geliştirecekleri bu programa katılmaları hedeflenmiştir.

Bu kapsamda, Ajansımız eğitim salonunda 40 öğretmenimiz için iki ayrı grup olmak üzere 18 ve 19 Kasım 2019 tarihlerinde tam zamanlı 2 günlük teorik ve pratik eğitimler düzenlenmiştir.

Genç Başarı Eğitim Vakfı Program Koordinatörü Melike Berat Akpınar eğitimlerle ilgili görüşlerini “GençBizz Lise Girişimcilik Programı, lise öğrencilerinin kendi okullarında mini şirketlerini kurarak öğretmenlerinin rehberliğinde ve iş dünyası gönüllü mentorları eşliğinde süreci yürüttükleri bir deneyim programı. Öğretmen eğitimlerimize katılan öğretmenler GençBizz Lise Girişimcilik Programı işleyişini, bir iş fikri oluşturmayı, iş fikrini bir girişime dönüştürmeyi öğrenmekte. Eğitimlerin sonunda öğretmenlerimiz okullarında en az 5 en çok 24 öğrenciden oluşan ekipler oluşturarak, GençBizz Şirketleri’ni kurmakta. Bu aşamadan sonra öğrenciler bir sorun ya da ihtiyaca yönelik iş fikri geliştirmekte, sermaye oluşturmakta, ürün/hizmet üretmekte ve satışını yapmakta. Öğrencilerimiz tüm süreçleri, inisiyatif ve sorumluk alarak deneyimleyerek öğrenmekteler. Program mezunu öğrencilerimizin kendilerini ve ilgi alanlarını keşfettiklerini, sektörleri tanıyarak kendilerine uygun meslekleri daha rahat seçtiklerini, akranlarına oranla kendi finansal akışlarını yüzde 75 oranında daha iyi yürüttüklerini gözlemledik. Geçen yıl program kapsamında 22 ilde 500 liseli girişim kuruldu. Her yıl program sonunda 30 başarı girişimin belirlenmesi ile gerçekleşen GençBizz Türkiye Finali birincisi olan GençBizz Şirketimiz, Avrupa Yılın Şirketi Yarışma’sında da 40 ülkede kurulan otuz binin üzerinde girişimi arkada bırakarak Avrupa Yılın Şirketi seçildi. Bu yıl ise programı 41 ilde uygulamayı hedefliyoruz. Dünyada 126 ülkede 50 yıldır Türkiye’de ise 20 yıldır uygulanan programdan mezun olan gençlerimizin yüzde 26’sının start up kurması ülkemizdeki potansiyeli gösteriyor” şeklinde ifade etmiştir.

Eğitimler Tasarım Odaklı Düşünme Metodolojisi, Kanvas İş Modeli Eğitimi ve bunlara yönelik atölye çalışmaları ile sona ermiştir. 

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..