Çorum’un SOGEP Projeleri İçin İmzalar Atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda TR83 Bölgesinde Ajansımız tarafından yürütülen, 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan projeler hayata geçiriliyor. Bu bağlamda Ajansımız güdümüyle, Çorum ilinde uygulanacak toplam 3,8 Milyon TL bütçeli SOGEP projeleri için 22 Ekim 2020 tarihinde sözleşme imza törenleri gerçekleştirildi.

“Güçlenen Kooperatifler, Güçlü Kadınlar” Projesine 2 Milyon Hibe

T.C. Çorum Valiliği’nin başvuru sahibi olduğu 2,4 Milyon TL bütçeli “Güçlenen Kooperatifler, Güçlü Kadınlar” projesinin imza töreni, Valilik Toplantı Salonunda Çorum Vali Yardımcısı Recep Yüksel başkanlığında Ajans Genel Sekreter V. İ. Ethem Şahin, proje ortakları, proje ekibi ve kadın kooperatif temsilcilerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

SOGEP kapsamında 2 Milyon TL hibe ile desteklenecek projede Çorum genelinde kurulan 7 kadın kooperatifinin pazarlama süreçlerinin, tek çatı altında organize edilerek kadın üretiminin ve girişiminin güçlendirildiği bir model oluşturulması amaçlanıyor.

Merkez’de kurulan S.S. Hitit Güneşi Kadın Girişimi Üretim ve Kalkınma Kooperatifi, Alaca, Boğazkale (Puduhepa Kadın Girişimi Üretim ve Kalkınma Kooperatifi), İskilip, Kargı, Mecitözü ve Sungurlu ilçelerindeki kadın kooperatifleri, Çorum İl Özel İdaresi, Ticaret İl Müdürlüğü, Boğazkale Kaymakamlığı ve İskilip Belediyesi ortaklığında 18 ay boyunca uygulanacak proje kapsamında yeni kurulacak/modernize edilecek 7 atölye ve üretim tesisi ile kooperatiflerin üretim altyapıları güçlendirilecek, ürün çeşitliliği artırılacak ve oluşan yeni istihdam alanları ile ekonomik ve sosyal kalkınma sağlanacak. Aynı zamanda, kooperatiflerin fon kaynaklarına erişimi, yönetim, üretim, finans, pazarlama ve markalaşma alanlarında düzenlenecek çeşitli eğitimler, kooperatifçilik zirvesi ve şenliği gerçekleştirilecek.

Tüm ülkemizde örnek teşkil edecek bu model Çorum ilinin marka ve tanınırlığını da artıracak.

“Güçlü Kadın Güçlü Gençlik” Projesine 1,2 Milyon Hibe

Çorum Belediye Başkanlığı yürütücülüğünde gerçekleştirilecek 1,4 Milyon TL bütçeli “Güçlü Kadın Güçlü Gençlik” projesinin imza töreni Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Ajans Genel Sekreter V. İ. Ethem Şahin ve proje ekibinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında gerçekleştirildi.

SOGEP kapsamında 1,2 Milyon TL hibe ile desteklenecek projede bölgesel, yerel ve sektörel işgücü dinamikleri doğrultusunda; nitelikli işgücü ihtiyacının hızlı ve istenilen kalitede karşılanması için başta kadın ve gençler olmak üzere tüm kesimler için nitelikli istihdam imkânlarının geliştirilmesi, kadın ve gençlerin mesleki beceri düzeyinin yükseltilerek istihdam edilebilirliğinin artırılması amaçlanıyor.

Bu amaca yönelik proje ile belediye bünyesinde faaliyet gösteren Çorum Belediyesi Kariyer ve İş Merkezinin (ÇOKİŞ) mekânsal altyapısının iyileştirilmesi; Tekstil Atölyesi, Mutfak Sanatları Atölyesi ve Sanayinin Yeni Nesil Gençleri Atölyesi’nin kurulması, tekstil, yeme-içme ve dijital hizmetler sektörlerinde nitelikli eleman yetiştirilmesi ve meslek edinen kursiyerlerin ÇOKİŞ vasıtasıyla özel sektörde istihdamının sağlaması hedefleniyor. Uygulaması 12 ay sürecek olan proje ile 8 merkezde 20 atölye kurulması, 780 kişinin proje kapsamında meslek sahibi olması ve altyapısı iyileşen ÇOKİŞ vasıtasıyla istihdama yönlendirilmesi planlanıyor.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..