Basın Personelleri “Dijital Çağda Habercilik” Eğitiminde

Ajansımızın katkıları ve Çorum Valiliği iş birliği ile Çorum’da kamu kurumlarında görevli basın personellerine yönelik, “Dijital Çağda Habercilik” konulu eğitim düzenlendi.

Farklı kurumlardan 25 katılımcının yer aldığı eğitim, 15-16 Ekim 2020 tarihlerinde Çorum Valiliğinde gerçekleştirildi.

“Değişen ve dönüşen medya, meslek pratiklerini önemli ölçüde etkiledi”

Ajans Genel Sekreter V. İ. Ethem Şahin, eğitimde yaptığı konuşmasında bilgisayar ve internet teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla habercilik alanında yaşanan değişime dikkat çekerek “Sosyal medya kullanımının artması her alanda değişimi beraberinde getirdi. Özellikle basın ve habercilik açısından birçok yeni uygulamanın gündeme gelmesiyle değişen ve dönüşen medya, meslek pratiklerini önemli ölçüde etkiledi. Bu süreçte bize düşen yeni kavramlar, uygulamalar, etik unsurlar bakımından kendimizi geliştirmek ve dijital çağa entegre olarak bireysel ve kurumsal kimliğimizi beslemektir. Bu noktada 2 günlük bu eğitimin faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İletişim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Faruk Çeçen “Yeni Araçlar, Yeni Kitle ve Yeni Dil, Sosyal Medya’nın Manipülasyon Aracı Olarak Kullanılmasına Karşı Uygulanması Gereken Stratejiler, Kurumsal Dilin Evrimi, Sosyal Medyada Reklam ve Ölçüm Araçları” konularına ilişkin sunumunu gerçekleştirdi. Programın ikinci gününde ise OMÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan tarafından “Haberin Kaynağı ve Belgesi Olarak Fotoğraf ve Foto Muhabiri” başlıklarında eğitim verildi.

Dijital Çağda Habercilik Eğitiminde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Basın Müşaviri İbrahim Sezen de konuşmacı olarak yer aldı. Sezen, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı, ayrıca 30 yıllık meslek hayatında edindiği bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Eğitim, genel bir değerlendirmenin ardından sona erdi.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..