Destekler

MENÜYÜ GÖSTER

 

2014 Yılı Güdümlü Proje Desteği

Proje Adı: Amasya Yeşilırmak Kauçuk Bendi, Rekreasyonel Alanların Oluşturulması, Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim Projesi
Proje Ortagi: Amasya İl Özel İdaresi
Proje Bütçesi: 16.092.394 TL
Ajans Destek Tutarı: 7.000.000 TL

2012 Yılı Güdümlü Proje Desteği

Proje Adi: Çorum Teknoloji Gelistirme Bölgesi Projesi
Proje Ortaklari:
Hitit Üniversitesi
Çorum Il Özel Idaresi,
Çorum Organize Sanayi Bölge Müdürlügü
Proje Bütçesi: 6.000.000,00 TL
Ajans Destek Tutari: 4.500.000,00 TL

Haber ve Duyurular

 

Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Çorum Teknoloji Gelistirme Bölgesi’nin (TEKNOKENT) temel atma töreni, 09 Haziran 2014 Pazartesi günü, Organize Sanayi Bölgesi’nde; Çorum Valisi Sabri Basköy, Çorum Milletvekili Cahit Bagci, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, Çorum Belediye Baskan Vekili Ahmet Yabacioglu, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Il ve ilçelerimizdeki kamu kurum ve kurulusu temsilcileri ve Hitit Üniversitesi akademik ve idari personelinin yogun katilimi ile gerçeklesti.
Saygi durusu ve Istiklal Marsi’mizin okunmasi ile baslayan tören, Basbakanimiz Recep Tayyip Erdogan’in mesajinin okunmasi ve sonrasinda Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen’in, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’in, Çorum Milletvekili Cahit Bagci’nin ve Çorum Valisi Sabri Basköy’ün konusmalari ile devam etti.
Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen, gelisim sürecini hep birlikte yasadigimiz son derece önemli bir projeyi uygulamaktan duydugu mutlulugunu ifade ederek OKA’nin bu vb. projelerle nereye gitmek istedigini ve ajansin genel misyonuna iliskin bilgi paylasiminda bulundu. Türkiye’de 26 Kalkinma Ajansi’nin oldugunu ve bu ajanslarin 300’e yakin projesinin uygulamaya konuldugunu belirten OKA Genel Sekreteri Özen; özel sektörün, STK’larin, üniversitelerin ve kamunun ortak hareketinin önemine dikkat çekerek OKA’nin çalismalarina iliskin bilgiler verdi.
Yogun bir çalisma sonrasinda TEKNOKENT binasinin temel atma töreninin mutlulugunu ve heyecanini yasadigini belirterek sözlerine baslayan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alkan konusmasinin devaminda;
“Artik firma ve isletmeler, bilimsel çalismalarin yapildigi, bilginin üretildigi en önemli merkezlerden olan üniversitelerle yakin bir diyalog, etkilesim ve isbirligi içerisinde olmak zorunda kalmistir. Bu durum küçük ve orta ölçekli isletmeler için mutlaka geçerli olmakla birlikte, kendi Ar-Ge birimleri olan ve çok sayida Ar-Ge çalisani olan isletmeler için de geçerlidir. Söz konusu isbirligi isletmelere güncel bilgi transferini saglarken, üniversitelerde üretilen bilginin yüksek katma degere sahip, insanligin yararina ve daha iyi yasamasini saglayacak ürünlere dönüsmesinin de yolunu açacaktir. Sadece ülkemizde degil, tüm dünyada yillardir tartisilan ve konusulan üniversite-sanayi isbirligi, hiç süphesiz olusturulmasi kolay olmayan bir süreç olup, üzerinde çok çalisilmasi gereken bir konudur. Bu noktada teknokentler, üniversite-sanayi isbirligini saglama konusunda dünyada en basarili model olarak öne çikmistir. Üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarilmasi, birbirine benzer sirketlerin bir araya getirilerek sinerji saglanmasi, Ar-Ge tabanli çalismalarin yapilmasi, teknoloji yogun sanayi kollarinin bulunduklari yerlerde güçlendirilmesinin saglanmasi, teknoloji transferinin saglanmasi, yeni bölgelerde sanayinin gelisiminin desteklenmesi, sanayinin rekabet gücünün artirilmasi, yenilikçi çalismalarin gerçeklestirilmesi, egitimin yani sira daha etkin çalisma kosullari ile verimliligin artirilmasi ve uluslararasi alanda rekabet gücünün yükseltilmesi için teknokentler en iyi firsattir. Bugün temelini atacagimiz TEKNOKENT’imiz bu kapsamda çok önemli bir isleve sahip olacak, bir sanayi sehri olan Çorum’umuz basta olmak üzere tüm ülkemizden gelecek firmalar araciligiyla, katma degeri yüksek, nitelikli Ar-Ge faaliyetlerine ev sahipligi yapacaktir. Ayrica pek çok is adamimizin, eksikliginden yakindigi yüksek donanimli teknolojik personelin de ilimize gelmesine vesile olacaktir” dedi.
Çorum Milletvekili Cahit Bagci da Kalkinma Ajansi’nin kurulus sürecinde yapilan incelemelere iliskin bilgi paylasiminda bulunarak Kalkinma Ajansi’nin yeni bir anlayisi benimseyerek yereldeki potansiyeli, o ilin dinamiklerini bilen insanlarin yönetiminde, merkezi bir destekle yerel kaynaklari harekete geçirecegini ifade etti. OKA’nin yaptigi çalismalarin hayal edilenle uyumlu oldugunu belirten Çorum Milletvekili Bagci, tecrübeyle teknolojinin bir araya geldigi TEKNOKENT’te bilgiye dayali ürün üretilecegini belirterek bu sürecin gurur ve mutluluk verici oldugunu açikladi.
TEKNOKENT’in hayirlara vesile olmasini temenni ederek sözlerine baslayan Vali Sabri Basköy de TEKNOKENT’ler, TEKNOPARK’larin son 20 yilda ülkelerin prestijli projeleri oldugunu belirterek ülkemizde de bu alanda yogun bir çalisma yapildigini dile getirdi. Üniversite-sanayi is birligine büyük katki saglayacak TEKNOKENT’in bir A.S. oldugunu belirterek temeli atilan TEKNOKENT’in Çorum’un prestijini daha yükseltecegini ifade eden Vali Basköy duydugu memnuniyeti dile getirerek hayirli olsun dilekleri ile konusmasini sonlandirdi.
Protokol konusmalari sonrasinda dualar beraberinde butona basilarak TEKNOKENT binasinin temel atma töreni gerçeklestirildi.
Teknokentin Bazi Fiziki Özellikleri:
·         Zemin, 1. ve 2. katlar olmak üzere 3 katlidir.
·         Toplam 5.229 m2 kapali alana sahiptir.
·         Binanin zemin katinin bir bölümü arazi yapisindan dolayi toprak altinda gömülüdür ve bu bölümlerde siginak ve teknik hacimler bulunmaktadir.
·         2. katlarda ise ofisler, kafeterya, toplanti salonu ve fuaye alanlarina yer verilmistir.
·         Bu katlarda 30 adet ofis,1 adet toplanti salonu, 1 adet seminer salonu ve 2 adet kafeterya bulunmaktadir.
·         Ofisler 20 m2, 40 m2, 50 m2, 55 m2, 70 m2 ve 75 m2 olarak farkli büyüklüklerde tasarlanmistir.
·         Bina çevresindeki yesil alanlar, kamusal meydan ve aktif kullanim alanlari ile bir bütün olarak düsünülmüstür.

Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesi Destek Sözleşmesi İmzalandı

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansimiz tarafindan uygulanan ‘2012 Yili Güdümlü Proje Destegi Programi’ kapsaminda toplam bütçesi 6.000.000 TL olan ve 4.500.000 TL’lik kismi OKA tarafindan hibe destegi ile finanse edilecek olan Çorum Teknoloji Gelistirme Bölgesi (TEKNOKENT) Projesi’nin imza töreni 18 Aralik 2012 tarihinde gerçeklestirilmistir. Projenin amaci Bölgemizin teknoloji üretim kapasitesinin artirilmasi hedefiyle Çorum OSB içerisinde bir Teknokent yapilandirilmasina imkan taniyacak binanin insaa edilmesidir. Bu baglamda, Teknokent’te faaliyet gösterecek AR-GE üreten firmalara kiralanacak ofislerin yani sira Teknokent Yönetimi’ne tahsis edilecek ofisleri de kapsayan bir insaat ve isletime alma süreci öngörülmektedir. 

2011 Yılı Güdümlü Proje Desteği

Proje Adi: Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Projesi
Proje Ortaklari:
Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi,
Samsun Il Özel Idaresi,
Samsun Büyüksehir Belediyesi,
Samsun Ticaret Borsasi,
Ondokuz Mayis Üniversitesi Vakfi
Proje Bütçesi: 12.023.981,63 TL
Ajans Destek Tutari: 7.000.000,00 TL

Haber ve Duyurular

 

Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Protokol İmza Töreni

Bayindirlik ve Iskan Bakanimiz Sayin Mustafa DEMIR'in katilimiyla gerçeklestirilecek, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi'nin finansman destegiyle Güdümlü Proje Destegi kapsaminda uygulanacak olan "Samsun Fuar ve Kongre Merkezi" projesi protokol imza töreni 01 Haziran 2011 Çarsamba günü Saat 17:30'da Canik Kültür merkezinde gerçeklestirilecektir.
Tüm halkimiz davetlidir.

Karadeniz'in İlk Uluslararası “Fuar Ve Kongre Merkezi Projesi”ne OKA Desteği

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansimiz tarafindan uygulanan ‘Güdümlü Proje destekleri’ Mali Destek programi kapsaminda toplam bütçesi 12.023.981,63 TL olan ve 7.000.000 TL’lik  kismi OKA tarafindan hibe destegi ile finanse edilen Karadeniz'in ilk uluslararasi “Fuar ve Kongre Merkezi Projesi”nin protokol imza töreni 01 Haziran 2011 saat 17:30 da Canik Kültür Merkezinde gerçeklestirilmistir. Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi yürütücülügünde ve Samsun Valiligi, Samsun Il Özel Idaresi, Samsun Büyüksehir Belediyesi, Samsun Ticaret Borsasi, Ondokuz Mayis Üniversitesi ortakliginda uygulanacak olan projenin protokol imza törenine Bayindirlik ve Iskan Bakani Sayin Mustafa DEMIR, Amasya Valisi OKA Yönetim Kurulu Baskani Sayin Halil Ibrahim DASÖZ,  Samsun Valisi SFKM Yürütme Kurulu Baskani Sayin Hüseyin AKSOY, Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Yusuf Ziya YILMAZ, AKP Grup Baskan Vekili Sayin Suat KILIÇ, AKP Samsun Milletvekillerinden Sayin Fatih ÖZTÜRK ve Sayin Birnur SAHINOGLU, Samsun TSO Yönetim Kurulu Baskani Sayin Salih Zeki MURZIOGLU, OMU Rektörü Sayin Hüseyin AKAN, Samsun Ticaret Borsasi Yönetim Kurulu Baskani Sayin Sinan ÇAKIR, DPT Bölgesel Gelisme Yapisal Uyum Genel Müdürü Sayin Nahit BINGÖL, OKA Yönetim Kurulu ve Kalkinma Kurulu üyeleri ile Kamu kurum ve kuruluslarinin yöneticileri katilmislardir.
OKA Genel Sekreteri Sayin Mevlut ÖZEN’in  açilis konusmasini yaptigi ve  projenin teknik detaylariyla ilgili bilgi verdigi konusmasinin ardindan DPT Bölgesel Gelisim ve Yapisal Uyum Genel Müdürü Sayin Nahit Bingöl de  OKA’nin finansman destegiyle uygulanacak olan bu projenin atilacak imzayla hayat bulacagini belirtti.
Imza töreninde konusan Bayindirlik ve Iskan Bakani Sayin Mustafa Demir, Samsun'un önemli kesismelerin merkezi oldugunu, potansiyelini olumlu kullanan bir sehir konumunda oldugunu söyledi. Ülkenin 2023 vizyonunda hak ettigi yere tasimada belli çalismalarin yapilmasi gerektigini ifade eden Bakan Sayin Mustafa Demir, TR83 illerinin ortak, uyumlu ve sinerji içerisinde olumlu çalismalar yaparak kalkinma sürecine katki sagladigini ifade etti. Sayin Demir, “2023 vizyonuna ulasmak istiyorsak, kalkinmayi Anadolu'ya yaymamiz gerekmektedir. Türkiye de çok yakin bir gelecekte fuarcilik alaninda 50 milyar dolarlik gelirlere ulasacaktir. Buradaki fuarcilik hizmetleri, ülkedeki fuarcilik hizmetlerinin gelismesi için önemli bir saç ayaklari arasinda olacaktir. Örnek bir çalismayla basaracagiz. Dünyadaki üretilen ürünlerin burada sergilenecegi ayrica kongre merkezi olma yolunda önemli bir çalismadir” dedi.
AK Parti Grup Baskan Vekili Sayin Suat Kiliç, “Atilacak olan imza, Samsun'un gelecegine atilacak imzadir" açiklamasini yapti. Imzayla birlikte Samsun'un Karadeniz'in bir ilkini daha kazanmis olacagini vurgulayan Kiliç, "Ilimiz ilklerine bir yenisi daha ekleyecektir. Samsun, Karadeniz'in fuar ve kongre merkezi insa eden ilk vilayeti haline gelecektir  ve buna paralel olarak 5 yildizli oteller, devam eden alisveris merkezleri, devam eden 4 yildizli otellerle birlikte ticaret ve turizm kenti Samsun olma noktasinda çok büyük avantajlar elde edilecektir” dedi.
Samsun Valisi Sayin Hüseyin Aksoy, "Samsun fuar kültürü ve anlayisi eski yillara dayaniyor. Izmir fuarindan sonra Samsun fuari akla geliyordu. Samsun'un Karadeniz'in degil, Türkiye'nin önemli kenti olma yolunda Fuar ve Kongre Merkezi ile önemli bir adimi atti" diye konustu.
OKA Yönetim Kurulu Baskani Sayin Halil Ibrahim DASÖZ de mutluluk verici bir olayin içerisinde olmaktan gurur duydugunu, Samsun'un ülkenin en önemli illerinden bir tanesi, Ajansin Türkiye'de hizli gelisim gösteren ajanslardan biri oldugunu bu kapsamda basta OKA Genel Sekreteri Mevlut ÖZEN olmak üzere tüm OKA çalisanlarinin basarilarindan duydugu memnuniyeti ifade etti.
Daha sonra Samsun Valisi Sayin Hüseyin Aksoy, Amasya Valisi Sayin Halil Ibrahim Dasöz, Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Yusuf Ziya Yilmaz, OMÜ Rektörü Sayin Prof. Dr. Hüseyin Akan, Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Sayin Salih Zeki Murzioglu ve Samsun Ticaret Borsasi Baskani Sayin Sinan Çakir, bu tarihi protokole imza attilar.  DPT Bölgesel Gelisme Yapisal Uyum Genel Müdürü Sayin Nahit Bingöl de imza töreninde yer aldilar.

Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Temel Atma Töreni

Ajansimiz tarafindan Güdümlü Proje Destegi kapsaminda 7.000.000 TL’lik  hibe destegi ile finanse edilen 12.023.981,63 TL toplam bütçeye sahip Karadeniz'in ilk uluslararasi “Fuar ve Kongre Merkezi Projesi”nin temel atma töreni Gençlik ve Spor Bakani Sayin Suat KILIÇ’in tesrifleri ile gerçeklestirilecektir. Tören tüm katilimcilara açiktir.
Tarih : 13 Kasim 2011 Pazar
Saat  : 13.00
Yer    : Tekkeköy Kavsagi

Samsun Fuar Ve Kongre Merkezi Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansimiz tarafindan uygulanan ‘Güdümlü Proje destekleri’ kapsaminda toplam bütçesi 12.023.981,63 TL olan ve 7.000.000 TL’lik  kismi OKA tarafindan hibe destegi ile finanse edilen Karadeniz'in ilk uluslararasi “Fuar ve Kongre Merkezi Projesi”nin temel atma töreni 13 Kasim 2011 Pazar günü saat 13:00’de Tekkeköy Kavsaginda gerçeklestirilmistir. Tüm Samsun Halkinin katilimina açik olan törene Gençlik ve Spor Bakanimiz Sayin Suat Kiliç, Denizcilik, Haberlesme ve Ulastirma Bakanimiz Sayin Binali Yildirim, Amasya Valisi ve OKA Yönetim Kurulu Baskani Sayin Abdil Celil ÖZ, Samsun Valisi Sayin Hüseyin AKSOY, Bayindirlik ve Iskan Eski Bakani ve Samsun milletvekili Sayin Mustafa DEMIR, Samsun Milletvekili Sayin Çagatay KILIÇ, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Yusuf Ziya YILMAZ, Samsun TSO Yönetim Kurulu Baskani Sayin Salih Zeki MURZIOGLU, OMÜ Rektörü Sayin Prof. Dr. Hüseyin Akan, Kalkinma Bakanligi Bölgesel Gelisme ve Yapisal Uyum Genel Müdürü Sayin Nahit BINGÖL ve çok sayida yetkili ile davetli katildi. 
Gençlik ve Spor Bakani Sayin Suat Kiliç, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Sayin Binali Yildirim, Samsun Valisi Sayin Hüseyin AKSOY, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Yusuf Ziya YILMAZ, Samsun TSO Yönetim Kurulu Baskani Sayin Salih Zeki MURZIOGLU ve Kalkinma Bakanligi Bölgesel Gelisme ve Yapisal Uyum Genel Müdürü Sayin Nahit BINGÖL’ ün konusmalarinin ardindan temeli atilan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi projesinin 29 Aralik 2012 tarihinde tamamlanmasi planlanmaktadir.

Eğitim Toplantıları

 

Bilgilendirme ve Eğitim Toplantiları

"Güdümlü Proje Destekleri'" çalismalari 24.04.2010 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantisinda görüsülmeye baslanmistir. Kalkinma Kurulunun Çorum Termal Penez Otel Konferans Salonunda 4 Kasim 2010 tarihinde düzenlenmis olan dördüncü toplantisinda gündemin 5. Maddesi geregi Baskan tarafindan söz verilen OKA Program Yönetim Birimi Baskani Dr. Mustafa GÜLER tarafindan 2011 yilinda uygulanmasi planlanan “Güdümlü Proje Destegi” hakkinda bilgilendirme sunumu gerçeklestirildi.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..