Çakallı Han Ziyaretçilerin Hizmetine Açıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 25 Mayis 1919 günü Samsun'dan Havza'ya giderken izledigi ''Atayolu'' üzerinde bulanan, 800 yillik tarihi Çakalli Han restore edilerek turizme kazandirildi.

2001 yilinda Samsun Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Kurulu tarafindan tescil altina alinan, Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdari 2. Giyaseddin Keyhüsrev dönemi yapilarindan Çakalli Han, Selçuklular zamanindan beri Karadeniz ticaret kervan yolunun önemli duraklarindan biri. Tarihte ipek yolunda ticaret yapan kervanlarin konakladigi Çakalli Han 24 ayri bölmeden olusan 800 metrekare kapali alana sahip ve bahçesindeki kalintilarla birlikte bin 541 metrekare alani kapsamaktadir.

“OKA 2010 Yili Küçük Ölçekli Altyapi Mali Destek Programi” kapsaminda desteklenen proje ile Samsun Il Özel Idaresi tarafindan tamamlanan restorasyon sayesinde Çakalli Han turistik amaçlarla kullanilabilir ve geçmisin izlerini gelecek nesillere tasiyabilir nitelikte onarilmistir. Restorasyon sonrasinda yapi, yerli ve yabanci turistlerin gezi programinda yer bulmaktadir. 2014 yilinda Samsun Büyüksehir Belediyesi'ne devredilen Çakalli Han, bir kültür alani ve kafeterya olarak hizmete vermeye baslamistir. Tamamen orijinal haline sadik kalinarak yeniden dogan handa ileriki zamanlarda önemli kültür ve sosyal aktivitelere yer verilmesi planlanmaktadir.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..