• Çakalli Han Ziyaretçilerin Hizmetine Açildi

   Mustafa Kemal Atatürk'ün 25 Mayis 1919 günü Samsun'dan Havza'ya giderken izledigi ''Atayolu'' üzerinde bulanan, 800 yillik tarihi Çakalli Han restore edilerek turizme kazandirildi.

    

   2001 yilinda Samsun Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Kurulu tarafindan tescil altina alinan, Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdari 2. Giyaseddin Keyhüsrev dönemi yapilarindan Çakalli Han, Selçuklular zamanindan beri Karadeniz ticaret kervan yolunun önemli duraklarindan biri. Tarihte ipek yolunda ticaret yapan kervanlarin konakladigi Çakalli Han 24 ayri bölmeden olusan 800 metrekare kapali alana sahip ve bahçesindeki kalintilarla birlikte bin 541 metrekare alani kapsamaktadir.

    

   “OKA 2010 Yili Küçük Ölçekli Altyapi Mali Destek Programi” kapsaminda desteklenen proje ile Samsun Il Özel Idaresi tarafindan tamamlanan restorasyon sayesinde Çakalli Han turistik amaçlarla kullanilabilir ve geçmisin izlerini gelecek nesillere tasiyabilir nitelikte onarilmistir. Restorasyon sonrasinda yapi, yerli ve yabanci turistlerin gezi programinda yer bulmaktadir. 2014 yilinda Samsun Büyüksehir Belediyesi'ne devredilen Çakalli Han, bir kültür alani ve kafeterya olarak hizmete vermeye baslamistir. Tamamen orijinal haline sadik kalinarak yeniden dogan handa ileriki zamanlarda önemli kültür ve sosyal aktivitelere yer verilmesi planlanmaktadir.

 • Tashan Yeniden Amasya’nin Hizmetinde

   “OKA 2010 Yili Küçük Ölçekli Altyapi Mali Destek Programi” kapsaminda desteklenen proje ile Amasya Il Özel Idaresi tarafindan yürütülen Tashan’in restorasyon çalismalari tamamlanmistir. Otel, restoran ve çesitli alanlarda faaliyet gösteren is yerleri olarak hizmete giren tarihi Tashan’in açilis töreni Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz’in katilimiyla 2014 Haziran ayinda gerçeklestirilmistir.

    

   Projede Amasya'nin en önemli kültürel mirasindan birisi olan Tashan restore edilerek; kentsel dokunun korunmasi ve kentsel altyapinin sürdürülebilir bir yaklasimla iyilestirilmesi hedeflenmistir. Tashan'in koruma-kullanma ilkeleri dogrultusunda turizme kazandirilmasi, mimari dokunun sürdürülebilir biçimde korunmasinin amaçlandigi proje ile 2.062 m² alaninda ve metruk durumdaki Osmanli Kent Hanlarinin en önemlileri arasinda bulunan Tashan'in restorasyonu gerçeklestirilmis, toplam 90 bagimsiz bölüm (isyeri-el sanatlari merkezi-ofis ve otel), turizme ve ekonomiye kazandirilmistir.

    

   OKA Amasya Il Koordinatörlügünde görev yapan Uzman Murat Simsek’in hazirladigi   “Ribatlardan Tashan’a Bir Yolculuk ve Restorasyon Öyküsü” adli eser ise, yüzyillardir Amasya tarihine taniklik eden Tashan’in, yapilan restorasyon çalismalari sonucu tekrar, Amasya turizmine kazandirilmasi sürecini fotograflar esliginde anlatmaktadir. 

 • Mecitözü Eski Askerlik Subesi Restorasyonu Kültür Evi ve Kent Müzesi Projesi ...

   Mecitözü Kaymakamligi Köylere Hizmet Götürme Birligi tarafindan hazirlanan “Eski Askerlik Subesi Restorasyonu Kültür Evi Kent Müzesi” Baslikli proje Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan uygulanan “2010 Yili Küçük Ölçekli Altyapi Gelistirme Kültürel ve Turistik Degerleri ve Ekolojik Dengeleri Koruma ve Iyilestirme Mali Destek Programi” kapsaminda desteklenmistir. Proje kapsaminda II. Abdülhamit dönemi eski Askerlik Subesi’ne ait yapi, restore edilmek suretiyle, kültürel turistik bir deger olarak, kültür evi ve kent müzesi olarak kullanilabilir duruma getirilmistir.

    

   Restorasyon çalismasiyla Kültür Evi içerisinde Geleneksel Kültür Sanatlari Alani, Yöresel El Sanatlari Alani, Kent Görsel Arsivi ve Kent Hafiza Merkezi, Müzik Egitim Alani ve Seminer Odalari tahsis edilmistir. Böylelikle gerek Mecitözü Ilçesi gerekse Bölgemiz açisindan degerli ve tescilli bir kültür varligi daha gelecek nesillere saglikli bir sekilde aktarilmistir. Proje toplam bütçesi 886.656,62 TL olup, bu tutarin %75’i olan 664.992,47 TL Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan finanse edilmistir.

    

 • Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Samsun Oto Show Fuari Ile Açildi
   Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Samsun Oto Show Fuari Ile Açildi

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan yürütülen  “2011 Yili Güdümlü Proje Destegi” kapsaminda desteklenen ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi, Samsun Büyüksehir Belediyesi, Samsun Il Özel Idaresi, Samsun Ticaret Borsasi ve Ondokuz Mayis Üniversitesi Vakfinin olusturdugu konsorsiyum tarafindan uygulanan “Samsun Fuar ve Kongre Merkezi” 18-23 Kasim 2014 tarihleri arasinda gerçeklestirilen Samsun Oto Show Fuari ile açildi.

    

   Tamamen klimatize edilmis 8.080 m2 sergi alanina, 3.800 m2 fuaye alanina, 3.500 m2 lik servis ve hizmet binasina, toplanti seminer ve özel görüsmeler için ihtiyaca göre özel olarak dösenmis 3 adet toplamda 900 kisilik toplanti ve kongre salonuna sahip olan ve Karadeniz’in en büyük Fuar alani olarak öne çikan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi, Kalkinma Ajanslari Güdümlü Proje Destegi kapsaminda ülkemizde uygulanan ilk proje olup 7.000.000 TL’si Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan karsilanmak üzere yaklasik 15.000.000 TL’ye mal oldu.

    

   18 Kasim’da Samsun Valisi Sayin Ibrahim Sahin, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Yusuf Ziya Yilmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi Baskani Sayin Salih Zeki Murzioglu, TÜYAP Fuarcilik Yönetim Kurulu Baskani Sayin Bülent Ünal ve Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Genel Sekreteri Sayin Mevlut ÖZEN’in katilimlariyla açilan Fuar’da binek otomobil markalarinin yani sira  ticari araç üreten markalar da boy gösterdi.

    

   Otomotiv sektörünün bu yil gerçeklestirdigi tek fuar olan Samsun Oto Show Fuarini 18-23 Kasim tarihleri arasinda 92 bin 434 kisini ziyaret etti. Ziyaretçi sayisi hem yerel yönetimin hem de firmalarin yüzlerini güldürdü. Ziyarete açik oldugu süre boyunca Samsun basta olmak üzere bölge illerinden gelen ziyaretçilerin agirlandigi fuar, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalarin satislarina önemli ölçüde katki saglayarak sektör temsilcilerine büyük moral verdi.

    

   Samsun Fuar ve Kongre Merkezinde 2015 senesi içerisinde insaat, mobilya, kitap, tarim ve gida olmak üzere 5 adet fuar gerçeklestirilecektir. Fuarlarin konusu ve tarihleri asagidaki tabloda belirtilmektedir.

    

   SAMSUN INSAAT 2015

    

   Yapi, Insaat Malzemeleri, Tesisat, Isitma, Sogutma, Havalandirma, Dogalgaz ve Teknolojileri Fuari 

   02 - 05 Nisan 2015  

    

   SAMSUN MOBILYA DEKORASYON 2015

    

   Mobilya, Iç Mimari, Hali, Aydinlatma, Dekorasyon ve Aksesuarlari Fuari

   05 - 10 Mayis 2015

    

   KARADENIZ KITAP FUARI 2015 

    

   Kitap Fuari

   18 - 24 Mayis 2015

    

   SAMSUN TARIM FUARI 2015

    

   Samsun Tarim, Hayvancilik ve Teknolojileri Fuari

   16 - 20 Eylül 2015

    

   SAMSUN GIDA 2015

    

   Samsun Gida, Içecek Ürünleri, Gida Isleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistigi Fuari 

   22 - 25 Ekim 2015 

    

    

 • Samsun'da Engelsiz Bir Yasam

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan yürütülen  “2010 Yili Küçük Ölçekli Altyapi Mali Destek Programi” ile desteklenen ve Samsun Büyüksehir Belediyesi tarafindan uygulanan “Samsun Engelliler Egitim - Dinlenme Kampi ve Plaji” Projesi kapsaminda Mavi Isiklar Egitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi ve Kampi’nin açilisi 06. 07. 2013  tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Sayin Fatma SAHIN, Samsun Valisi Sayin Hüseyin Aksoy, Samsun Büyüksehir Belediye Baskani Sayin Yusuf Ziya Yilmaz, AK Parti Il Baskani Sayin Fuat Köktas, Samsunspor Kulübü Baskani Emin Kar, bakanlik yetkilileri, OKA yetkilileri ve engelli vatandaslarin katilimi ile gerçeklestirildi.

   Proje ile Türkiye’de bir ilk gerçeklestirilerek engellilerin sosyal hayatina merkez olacak, Türkiye’de benzeri bulunmayan, engellilerin tek baslarina ya da aile yakinlariyla birlikte kalabilecekleri, dinlenirken egitim ve rehabilitasyon programlari ile sosyal uyum becerilerini gelistirebilecekleri yekun bir tesis hayata geçirilmistir.

   Denizin içinde insa edilen merkez 2170 m2'si kapali, geri kalani ise açik olmak üzere toplam 10.000 m2'lik bir alan üzerinde kurulmustur. Engellilere özel tasarlanmis bir plaj ve havuz, rehabilitasyon merkezi, dinlenme, oyun salonlari, kafeterya ve 34 yatak kapasiteli konaklama biriminden olusmaktadir.

   Tesisin amaçlari engellilere terapi ve rehabilitasyon hizmetleri vermek, bazi araç, gereç ve aletlerin kullanimina yönelik becerileri ögretmek, yapilan havuz araciligi ile engellilerin çesitli bedensel egzersiz yapmalarini saglamak, havuzda engel gruplarina uygun çesitli rehabilitasyon programlari gerçeklestirmek, engellilerin sosyal çevreye uyum gösterme ve toplumsal yasama katilmalarini saglamak amaciyla çesitli egitimsel, kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlemek, engellilerin tatil ve dinlenme ihtiyaçlarini karsilamalarini saglarken kisisel, sosyo-psikolojik açidan gelisimlerini arttirmaktir.

 • Ebru ve Çini Isleme Egitimi Merkezi Projesine Egitim ve Ögretimde Yenilikçilik Ödülü
   EBRU VE ÇINI ISLEME EGITIMI MERKEZI PROJESINE EGITIM VE ÖGRETIMDE YENILIKÇILIK ÖDÜLÜ
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan yürütülen “2011 Yili Insan Kaynaklarinin Gelistirilmesi Mali Destek Programi” kapsaminda desteklenen ve Amasya Il Milli Egitim Müdürlügü tarafindan uygulanan “Ebru ve Çini Isleme Egitimi Merkezi Projesi” Milli Egitim Bakanligi tarafindan Egitim ve Ögretimde Yenilikçilik Ödülü’ne layik görüldü.
   Türkiye genelinde örnek uygulamalarla ses getiren, bilimsel ve teknolojik gelismelere duyarli, her tür ve dereceden birçok okul ve kurumun basvuru yaptigi Egitim ve Ögretimde Yenilikçilik Ödülleri Programina 10 kategoride 750 proje gönderildi. Jüri üyeleri tarafindan degerlendirilen projeler arasindan 24 tanesi ödül almaya hak kazandi.
   Ankara Baskent Ögretmenevi’nde düzenlenen ödül töreninde Milli Egitim Bakani Nabi Avci ile Ak Parti Amasya Milletvekili Avni ERDEMIR tarafindan Amasya Milli Egitim Müdürü Giyasettin TAS, Milli Egitim Sube Müdürü Ali BAHÇIVAN ve proje koordinatörü Mustafa ÖRGÜT’e ödülleri verildi. Ödüle layik görülen projede Amasya Ebru ve Çini Isleme Egitim Merkezi kurularak toplam 32 kadin kursiyere 200’er saatlik ebru ve çini egitimi verilmis, böylelikle aile bütçelerine ek gelir getirmeleri saglanmistir.
   31 Aralik 2013 tarihinde Baskent Ögretmenevinde düzenlenen Egitim ve Ögretimde Yenilikçilik Ödülleri programina katilan Milli Egitim Bakani Nabi Avci, egitim sisteminde kapsamli bir sekilde yürütülen yeniden yapilanma çalismalarinin ögrencileri gelecegi donanimli bir sekilde hazirlamayi, yeterliliklerini en üst seviyeye çikartarak egitim ve ögretimin niteligini yükseltmeyi, egitim ortam ve süreçlerini iyilestirerek egitim kalitesini artirmayi hedefledigini söyledi.
   Mili Egitim Bakanligi'nin en son ögretim yöntem ve tekniklerini, ileri teknolojiler vasitasiyla kullanarak, ögrencilere çagin gerektirdigi yeterlilikleri kazandirmaya yönelik yogun bir çalisma içinde olduklarini söyleyen Bakan Nabi Avci, "Gerek yeniden yapilanmaya iliskin düzenlemelerle, gerekse zihniyet degisimi de öngören uygulama, plan ve programlarda yapilacak düzenlemelerle arzu edilen faydanin saglanmasi için okul ve kurumlardaki iyi uygulamalarin desteklenmesi ve örnek uygulamalarin ilgililerle paylasilarak yayginlastirilmasi gerekmektedir. Bu amaçla egitimin her kademesinde bulunan yöneticilerin inisiyatif alarak bilimsel yönetim yaklasimlari dogrultusunda, mevzuatin verdigi yetkileri dogru kullanmalari önemlidir. Egitim yöneticilerinden beklenen, ellerindeki kaynaklari en etkili sekilde kullanmalaridir" diye konustu.
   Bakan Avci; Adana, Amasya, Ankara, Kirsehir, Batman, Bitlis, Burdur, Kayseri, Istanbul, Usak, Tokat ve Zonguldak'tan gelen yönetici ve proje ekibi üyesi ögretmenlere ödüllerini verdi.
    
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA