Destekler
 • Proje Teklif Çagrisi

   Proje teklif çagrisi, belirli bir destek programi kapsaminda, nitelikleri net bir sekilde belirlenmis olan potansiyel basvuru sahiplerinin, önceden belirlenen konu ve kosullara uygun olarak proje teklifi sunmaya davet edilmesidir. Basvuru ve destek kosullari her teklif çagrisina göre degistigi için teklif çagrilarinin basvuru rehberleri incelenmesi gereken en önemli belgelerdir.

    

 • Fizibilite Destegi

   Ajans, bölgenin kalkinmasi ve rekabet gücü açisindan önemli firsatlardan yararlanilmasina, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girisimcilik kapasitesinin gelistirilmesine yönelik projelerin fizibilite çalismalarina dogrudan mali destek verebilir. Bu destek türünde proje teklif çagrisi usulü uygulanmaz.

    

 • Güdümlü Proje Destegi

   Güdümlü projeler, proje teklif çagrisi yöntemi uygulanmaksizin; bölge planinda öngörülen öncelikler dogrultusunda, konusu ve kosullari Ajans öncülügünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projelerdir. Ajans, fizibilitesi Bakanlik tarafindan onaylanmis güdümlü projelere destek saglayabilir. Bu projelerde, bölge plan ve stratejilerine uygun sektörel ihtisaslasmalar özendirilir. Güdümlü proje destegini (GPD) diger mali destek yöntemlerinden farkli kilan esas unsur, ajansin öncülügü ile baslatilmis olmasidir. Projeler, ajansin öncülügünde gelistirilir. Bu kapsamda; Ajans, ilk fikri olusturma asamasindan itibaren genel çerçevesini ortaya koymus oldugu projeyi uygulayacak muhtemel aktörleri belirlemek için gerekli koordinasyonu yürütür. Bu çerçevede Ajans, çalisma programinda açikça belirtmek kaydiyla, bölge planlarinda ya da saha çalismalari sonucunda belirlenen alanlar için ekonomik ve sosyal nitelikli güdümlü projeleri destekleyebilir.

    

 • Teknik Destek

   Ajans tarafindan saglanacak teknik destegin amaci, bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkinma açisindan önem arz eden, ancak kurumsal kapasite eksikligi nedeniyle hazirlik ve uygulama asamalarinda sikinti ile karsilasilan çalismalarina egitim verme, program ve proje hazirlanmasina katki saglama, geçici uzman personel görevlendirme, danismanlik saglama, lobi faaliyetleri ve uluslararasi iliskiler kurma gibi konularda destek saglamaktir.

    

 • Faiz Destegi ve Faizsiz Kredi Destegi

   Faiz destegi, basvuru rehberinde belirtilen nitelikteki projeler için, ilgili araci kuruluslardan alinacak krediler karsiliginda ödenecek faiz giderlerinin, Ajans tarafindan karsilanmasini öngören mali destektir. Faizsiz kredi destegi, ajansin basvuru rehberine uygun projelere araci kurumlar vasitasiyla faizsiz kredi temin etmek suretiyle saglayacagi mali destektir. 

    

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA