Destekler
 • 2019 Yili Teknik Destek Programi

   Programin genel amaci:

   Teknik Destek, bölgedeki yerel aktörlerin bölgesel kalkinma açisindan önem arz eden, ulusal, bölgesel, il düzeyinde veya kurumsal düzeyde tanimlanmis stratejik planlari, eylem planlari veya çalisma programlari gibi politika belgelerinde önceliklendirilen ve kurumsal kapasite eksikligi nedeniyle hazirlik ve uygulama asamalarinda bir takim sorunlarla karsilasilan çalismalarina katki saglamak amaciyla Kalkinma Ajansinin verdigi destektir. Ajans tarafindan saglanacak teknik destekle;

    

   1. Bölgedeki merkezi kamu kurumlarinin güçlendirilmesi,
   2. Yerel yönetimlerin planlama çalismalari,
   3. Sivil toplumun ve özel kesimin güçlendirilmesi,
   4. Ulusal stratejiler, eylem planlari ile bölge plan ve programlarini uygulayici faaliyetler,
   5. Yerel ve bölgesel kalkinmaya katkida bulunabilecek diger faaliyetlerin desteklenmesi amaçlanmaktadir.

    

   Programin kapsami:

   Teknik destek programi kapsaminda Ajansimiz yerel ve bölgesel kalkinmaya katkida bulunabilecek;

    

   1. Egitim verme, danismanlik saglama,
   2. Program ve proje hazirlanmasina katki saglama, gibi kurumsal kapasite gelistirici faaliyetleri desteklemektedir.

    

   Programin öncelikleri:

   1. Ayni konuda/alanlarda teknik destek almak isteyen kurumlarin ortakliklar kurarak yaptiklari basvurular,
   2. TR83 Bölgesi Ilçeleri Sosyo-Ekonomik Gelismislik Endeksi çalismasi bulgularina göre 4. ve 5. Grupta olan ilçelerimizden gelen basvurular,
   3. 2012-2019 döneminde TD programlarina proje basvurusunda bulunmamis veya hiç destek almamis ilçelerimizden gelen basvurular,
   4. STK’larin gönüllü faaliyetlerde bulunan aktif üyelerinin güçlendirilmesi ve gönüllü çalistirma kültürünün gelistirilmesine yönelik projeler,
   5. Ayni teknik destek konusunda, daha önceki teknik destek programlari kapsaminda, basvuru sahibinin bagli oldugu bir üst kuruma destek saglanmamis projeler.

    

   Destek miktari:

   Program bütçesi: 1.400.000 TL’dir.

    

   Egitim destegi talepleri için; azami Tutar: 20.000 TL 

   Danismanlik ve diger teknik destek destegi talepleri için; azami tutar: 30.000 TL

    

    

   Son Basvuru Tarihi:

   Çevrimiçi Basvuru Bitis Tarihi ve Saati: 26.12.2019  Saat 23.59

    

   Taahhütname Teslimi Bitis Tarihi ve Saati: 31.12.2019 17.00

    

   Teknik destek basvurulari sürekli olarak alinmakta ancak, basvurular ikiser aylik dönemler halinde gruplandirilarak bir sonraki ay degerlendirilmektedir. Bu dönemler 2019 programi için Ocak-Subat, Mart-Nisan, Mayis-Haziran, Temmuz-Agustos, Eylül-Ekim ve Kasim-Aralik dönemleridir. Dolayisiyla 1 Ocak’ta sunulan proje de 28 Subat’ta sunulan projede Mart 2019 içerisinde degerlendirilecektir. 1 Mart 2019 tarihinde sunulacak bir proje ise Mayis 2019 dönemi içerisinde degerlendirilecektir.

    

    

   Standart bir basvuru süreci asagidaki adimlari takip eder;

    

   1. KAYS (Kalkinma Ajanslari Yönetim Sistemi) üzerinden https://kaysuygulama.sanayi.gov.tr kayit yapilir (eger kaydiniz yok ise)
   2. Sistemden teknik destek programi seçilerek proje islemleri sayfasindan veris girisine baslanir.
   3. Sistem üzerinde proje ile ilgili sorular cevaplandirilir.
   4. Destekleyici belgeler hazirlanir, yetkili kisilere imzalatilir ve sisteme PDF formatinda yüklenir.
   5. Proje veri girisi ve destekleyici belgeler kontrol edildikten sonra proje çevrim içi olarak onaylanir.
   6. Sistemde otomatik olarak olusturulan “taahhütname” indirilerek basvuru sahibi yetkilisine imzalatilir.
   7. Islak imzali taahhütname elden veya kargo yolu ile illerdeki Yatirim Destek Ofislerine veya Ajans merkezine teslim edilir.

    

    

   Not:

   1. Taahhütname disinda basvuru asamasinda basili evrak talep edilmemektedir.
   2. Taahhütnamenin e-imza ile sunulabilmesi için proje veri girisinin basvuru sahibi yetkilisinin kullanici adi ve sifresi ile yapilmasi ve e-imza isleminin ilgili yetkili kisi tarafindan yapilmasi gerekmektedir.
   3. KAYS Sistemine kaydolma ve kullanim ile ilgili detayli bilgi ve görsel anlatim içeren kilavuzlara, Basvuru Rehberi ve Ekler’e, Bilgilendirme Sunumu’na asagida yer alan “Detay” bölümünden ulasabilirsiniz.

    

    

    

    

   Iletisim bilgileri

   Dursun Demir (Program koordinatörü)

   Telefon: 0 362 431 24 00/2202

   E-posta: td@oka.org.tr

   Adres: Samsun Organize Sanayi Bölgesi, Yasardogu Cad. No:62, Samsun.

    

 • Güdümlü Proje Destegi

   Ajansimiz, bölge planlarinda veya saha çalismalari sonucunda belirlenen öncelikli alanlarda, fizibilitesi Bakanlik tarafindan onaylanmis güdümlü projelere destek saglayabilmektedir. Güdümlü projeler proje teklif çagrisi yöntemi uygulanmadan dogrudan destek saglamaya yönelik olarak; bölge planinda öngörülen öncelikler dogrultusunda,  konusu ve kosullari ajans öncülügünde ve yönlendirmesinde belirlenen özel nitelikli model projelerdir.

    

             Bu projelerde genel olarak;

    

   a) Özel sektör isletmeciligini güçlendirecek sekilde, üretim ve ihracat kapasitesinin gelistirilmesi, iyi uygulama örneklerinin olusturulmasi, sektörel ihtisaslasmanin desteklenmesi, özel bilgi, beceri ve teknolojilerin gelistirilmesi, transferi veya yayginlastirilmasi, yeni finansman modellerinin gelistirilmesi, kamu-üniversite-sanayi isbirliginin desteklenmesi, yeni hizmet ve üretim organizasyonlarinin gelistirilmesi, isbirligi aglari ve deger zinciri olusturulmasi, kümelenmelerin desteklenmesi, yeni sanayi altyapisi ve organizasyon modellerinin gelistirilmesi ve bölgedeki sektörlerin ihtiyaç duyacagi alanlarda insan kaynaklarinin gelistirilmesi ya da,

    

   b) Sosyal dayanismayi ve sorumluluk bilincini güçlendirecek, kültürel degerleri koruyacak ve gelistirecek sekilde; dezavantajli gruplarin sosyal, kültürel ve fiziksel hizmetlere erisebilirliklerini kolaylastiracak altyapinin tesis edilmesi; göçün olumsuz etkilerinin önlenmesi, sosyal hayatin kolaylastirilmasi, somut olmayan kültürel mirasin yasatilmasi esastir.

    

   Yukaridaki çerçevede proje fikri olan paydaslarimiz proje öneri formunu doldurarak pyb@oka.org.tr adresine iletebilirler.

    

    

    

             Not:

   Güdümlü Proje Destegi Bilgilendirme Sunumu’na asagida yer alan “Detay” bölümünden ulasabilirsiniz.

    

 • 2019 Yili Fizibilite Destegi

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi, 2019 yili bütçesinden finanse edilmek üzere kar amaci gütmeyen kurum ve kuruluslar için “Fizibilite Destegi” kapsaminda uygun proje basvurularinin kendisine sunulmasi için 01.01.2019 tarihi itibariyle ilana çikmis bulunmaktadir.

    

   Fizibilite Destegi ile, Programin genel amaçlarina uygun proje önerilerinin fizibilite raporu ve eklerinin hazirlanmasi saglanacaktir. 

    

   Programin genel amaci

   TR83 bölgesinin kalkinmasi ve rekabet gücü açisindan önemli firsatlardan yararlanilmasina, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girisimcilik kapasitesinin gelistirilmesine yönelik proje havuzunun güçlendirilmesidir.

   Programin öncelikleri

   -Yesilirmak Havzasi Gelisim Projesi (YHGP) Bölgesel Gelisme Ana Planinda yer alan proje ve eylem önerilerinin hayata geçirilmesine yönelik projelendirme çalismalarinin desteklenmesi

   -Saglik endüstrisinin gelistirilmesine yönelik projelendirme çalismalarinin desteklenmesi

   -Sosyal kalkinma ve yenilikçilik alanlarinda yapilacak projelendirme çalismalarinin desteklenmesi

   -Doga ve tarih turizminin gelistirilmesine yönelik projelendirme çalismalarinin desteklenmesi

   -TR83 bölgesinde bulunan yerlesim yerlerinin yasanabilirliginin artirilmasina katki saglayacak kentsel ve sosyal altyapi sorunlarinin çözümüne yönelik projelendirme çalismalarinin desteklenmesi

   -Bölgesel yenilik ve girisimcilik altyapisinin (Üniversiteler, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB’ler), Küçük Sanayi Siteleri (KSS’ler), Is Gelistirme Merkezleri (ISGEM’ler), Teknoparklar, kuluçka merkezleri vb.)  güçlendirilmesine yönelik projelendirme çalismalarinin desteklenmesi

   -Kirlilik, dogal afetler vb. can ve mal güvenligine yönelik riskleri azaltici projelendirme çalismalarinin desteklenmesi

   Destek miktari

   Yatirim tutari 10 milyon TL’nin altinda olan projelerin fizibilite destegi talepleri için;

   Asgari Tutar: 50.000 TL

   Azami Tutar: 150.000 TL

    

   Yatirim tutari 10 milyon TL ve üzerinde olan projelerin fizibilite destegi talepleri için;

   Asgari Tutar: 50.000 TL

   Azami Tutar: 250.000 TL

   olarak uygulanacaktir.        

    

   Ajans hibe destegi haricinde basvuru sahiplerinin mali taahhüdü gerekmektedir. Hiçbir destek, projenin toplam uygun maliyetinin % 20’sinden az ve %75’inden fazla olamaz.  Bu degerlerin disinda kalan destek taleplerini içeren projeler degerlendirmeye alinmayacaktir.

    

   Basvurularin KAYS üzerinden alinmasi için son tarih 24.12.2019 Sali Saat 23:59’dur. Bu tarih ve saat itibari ile KAYS sistemi basvurulara kapatilacak ve sonrasinda herhangi bir degisiklik veya gönderim islemi yapilamayacaktir. Yapilan basvuruya iliskin taahhütnamenin sistem üzerinde elektronik olarak imzalanmasi veya islak imzali taahhütnamenin Ajansa teslim edilmesi en geç 31.12.2019 Sali Saat 17:00’a kadar yapilabilecektir. Zamaninda KAYS üzerinden tamamlanmayan ve/veya islak imzali taahhütnamesi Ajansa sunulmayan proje basvurulari degerlendirmeye alinmayacaktir. Posta veya kargo sirketine bagli gecikmeler dikkate alinmayacaktir.

    

   Fizibilite destegi bir teklif çagrisi degildir. Ajans tarafindan hazirlanan basvuru rehberi ve ekleri internet sitesinde sürekli bir sekilde yayimlanmaktadir. Basvuru sahipleri istedikleri herhangi bir tarihte Ajansa proje basvurusunda bulunabilecektir.   Proje basvurulari teslim alindigi tarihten itibaren en fazla 1 ay içerisinde degerlendirilir ve Yönetim Kurulunun onayina sunulur. Basarili bulunan projelere saglanacak mali destegin, program bütçesi olan 3.400.000 TL’ye ulasmasi durumunda basvurularin sona erdigi internet sitesinde duyurulur ve yeni basvuru alinmaz. 

    

   Iletisim bilgileri

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi Program Yönetim Birimi
   E-posta: fzd@oka.org.tr
   Baris SAHIN (Program Koordinatörü)
   E-posta: baris.sahin@oka.org.tr
   Telefon: 0 362 431 24 00 / 2203
    

    

   Not:

   Fizibilite Destegi Basvuru Rehberi ve Eklerine, ve Program ile ilgili özet bilgileri içeren Bilgilendirme Sunumuna asagida yer alan “Detay” bölümünden ulasabilirsiniz.

    

 • 2019 Yili Turizm Altyapisinin Gelistirilmesi Mali Destek Programi

   Program Referans No: TR83/19/TURA

    

   Programin Genel Amaci: TR83 Bölgesinin turizm potansiyelinin ekonomik degere dönüstürülmesi ve bölgenin turizm gelirlerinin artirilmasi.

    

   Programin Özel Amaci: TR83 Bölgesi turizm potansiyeli açisindan önem arz eden degerlere yönelik fiziksel altyapinin iyilestirilmesi, dogal, kültürel ve tarihi degerlerin erisilebilirliginin ve bilinirliginin artirilmasi.

    

   Programin Öncelikleri:

   • TR83 Bölgesinde turizm potansiyeli açisindan önem arz eden degerler ile konaklama ve alternatif turizm hizmetlerinin sunumuna yönelik altyapi yatirimlarinin gerçeklestirilmesi
   • Dogal, kültürel ve tarihi degerlerin erisilebilirliginin ve bilinirliginin artirilmasi

    

   Toplam Bütçe: 21.000.000 TL

    

   Destek Tutari:

   Asgari tutar: 500.000 TL

   Azami Tutar: 2.000.000 TL

    

   Destek Orani: Proje toplam uygun maliyetinin %20’sinden az ve %75’inden fazla olamaz

   Proje Süresi: En fazla 24 ay

    

   KAYS Üzerinden Son Basvuru Tarihi: 09/09/2019 23:59

   Taahhütname Son Teslim Tarihi        : 16/09/2019 17:00

    

 • 2019 Yili Kirsal Kalkinma ve Tarimda Dönüsüm Mali Destek Programi

   Program Referans No: TR83/19/KATAD

    

   Programin Genel Amaci: Bölgede tarim ve sanayi entegrasyonunun saglanmasi ve kirsalda tarimsal örgütlenmenin güçlendirilmesidir.

    

   Programin Özel Amaci: TR83 Bölgesi’nde tarimdan elde edilen katma degerin artirilmasi ve kirsal alanda gelir getirici faaliyetlerin çesitlendirilmesi yoluyla bölgesel gelirin artirilmasidir.

    

   Programin Önceligi: Bölgede üretilen tarim ürünlerinin katma degerlerinin ve pazarlama imkânlarinin artirilmasi  

    

    

   Toplam Bütçe: 7.000.000 TL

    

   Destek Tutari:

   Asgari tutar: 100.000 TL

   Azami Tutar: 500.000 TL

    

   Destek Orani: Projenin toplam uygun maliyetinin %20’sinden az ve %75’inden fazla olamaz

   Proje Süresi: En fazla 24 ay

    

   KAYS Üzerinden Son Basvuru Tarihi: 09/09/2019 23:59

   Taahhütname Son Teslim Tarihi        : 16/09/2019 17:00

    

 • 2019 Yili Mesleki ve Teknik Egitimin Gelistirilmesi Altyapi Mali Destek Programi

   Program Referans No: TR83/19/MES

    

   Programin Genel Amaci: TR83 Bölgesinde mesleki egitimin kalitesinin ve rekabet gücünün yenilikçi yöntemlerle artirilmasidir.

    

   Programin Özel Amaçlari: Yenilikçi model ve yöntemler kullanimiyla mesleki egitim kalitesinin artirilmasi, is dünyasi ile meslek egitimi veren kurumlar arasinda isbirliginin artirilmasidir.

    

   Programin Öncelikleri:

   • Öncelik 1: Mesleki egitimde kalitenin yenilikçi model ve yöntemler kullanimiyla artirilmasi
   • Öncelik 2: Is dünyasi ile meslek egitimi veren kurumlar arasinda isbirliginin artirilmasi

    

   Toplam Bütçe: 6.000.000 TL

    

   Destek Tutari:

   Asgari tutar: 100.000 TL

   Azami Tutar: 500.000 TL

    

   Destek Orani: Projenin toplam uygun maliyetinin %20’sinden az ve %90’indan fazla olamaz

   Proje Süresi: En fazla 12 ay

    

   KAYS Üzerinden Son Basvuru Tarihi: 09/09/2019 23:59

   Taahhütname Son Teslim Tarihi        : 16/09/2019 17:00

    

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA