Planlama
 • EURADA Seminer Sonuç Raporu
   EURADA Seminer Sonuç Raporu
   25-26 Ekim 2010 tarihinde EURADA - Avrupa Kalkinma Ajanslari Birligi ile OKA - Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi isbirliginde Samsun'da“MIRRORING EU AND TURKISH RDAs”  baslikli seminer düzenlenmistir.
    
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi ev sahipligi ve koordinatörlügünde gerçeklestirilen seminerde
   bölgesel kalkinmada Avrupa ülkelerindeki iyi uygulamalar ile Türkiye’deki  Kalkinma Ajanslarinin gelecekteki programlari için isik tutacak deneyim ve bilgiler paylasilmistir. Ülkemiz Kalkinma Ajanslari için bir firsat niteliginde olan bu seminer  çerçevesinde Türkiye’de bölgesel kalkinma aktörlerini olusturan 26 Kalkinma Ajansi Personeli, Devlet Planlama Teskilati ve Bölgedeki Kamu Kurumlari temsilcileri, Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluslari, Ankara’da bulunan ilgili Bakanlik temsilcileri, EURADA Yönetim Kurulu üyeleri ve bölgesel kalkinma aktörleri olmak üzere toplam 230 kisi katilim saglamistir.
 • AGORADA 2012+ Sonuç Raporu
   AGORADA 2012+ Sonuç Raporu
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA)’nin da Yönetim Kurulu Üyesi olarak temsil edildigi Avrupa Kalkinma Ajanslari Birligi (EURADA) tarafindan her yil farkli konu basliklari çerçevesinde iki kez yapilan “AGORADA” etkinliklerinin 2012 Yili Ikinci Toplantisi, 18-19 Ekim 2012 tarihleri arasinda Samsun’da Ondokuzmayis Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçeklestirilmistir. Türkiye’den Kalkinma Bakanligi, Avrupa Birligi Türkiye Delegasyonu, Kalkinma Ajanslari, Kamu Kurumlari, Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluslari ve Özel Sektörden kurumlarin yani sira yurt disindan da EURADA üyesi kurumlarin katilim sagladigi toplantin ilk gününde, “Inovasyonun Mekansal Ruhu: Bölgesel Boyut”, “Bölgesel Inovasyon Sisteminin Gelistirilmesi”,” Inovasyon Için Kanunlarin Düzenlenmesi” oturumlari gerçeklestirilmistir. Ikinci gün ise “Bölge Içi ve Bölgelerarasi Bilginin Akisi ve Yayilmasi”, “Inovasyon Politika ve Uygulamalarindan Örnekler”, “Girisimcileri ve Firmalari Destekleme”, “Mekansal yaklasimlarin Yükselen Ekonomilere transferi” oturumlari gerçeklestirilmistir.
    
 • Iste Kadin Konferansi Sonuç Raporu
   Iste Kadin Konferansi Sonuç Raporu
   8 Temmuz 2010 tarihinde Orta Karadeniz Kalkinma Ajansinin ev sahipliginde Dünya Bankasi ve Devlet Planlama Teskilati ile ortak olarak “Is(te) Kadin Konferansi” düzenlenmistir. Konferansta uluslararasi, ulusal ve bölgesel düzeyde konusmacilar ve katilimcilar yer almistir. Konferans sonrasinda Yesilirmak Havza Gelisim Projesi proje koordinatörü Akin Atauz ile birlikte planlama birimi uzmanlari bir günlük bir workshop düzenlemis ve konferans katilimcilarinin fikirleri dogrultusunda tespit edilen sorunlara iliskin çözüm önerileri gelistirilmistir
 • OKABIS Danisma Kurulu Ankara Çalisma Ziyareti Raporu
 • OKA Sivil Toplum Bulusmasi Sonuç Raporu
   OKA Sivil Toplum Bulusmasi Sonuç Raporu

   Türkiye’de ve TR83 Bölgesi’nde sivil toplum örgütlenmelerinin mevcut yapilarinin ve gelistirilmesi için neler yapilmasi gerektigini tartismak ve ulusal ve yerel sivil toplum örgütlerini bir araya getirmek amaciyla 16 Nisan 2014 tarihinde Sivil Toplum Bulusmasi Samsun’da Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi tarafindan düzenlenmistir. Toplanti ile Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illeriyle beraber tüm Türkiye’den pek çok farkli sivil toplum örgütünün temsilcileri ile lise ve üniversite ögrencileri Samsun’da bulusmustur.  Açilis konusmalarini OKA Genel Sekreteri Mevlut ÖZEN, Amasya Üniversitesi Rektörü ve OKA Kalkinma Kurulu Baskani Prof. Dr. Metin ORBAY, AB Bakanligi Müstesar Yardimcisi Dr. Burak ERDENIR, Samsun Valisi Hüseyin AKSOY yaparken,   Türkiye’de Sivil Toplumun  Yapisi: Mevcut Durum ve Gelecege Dair Öngörüler, Sivil Topluma Yönelik Destekler ve Yerelde Sivil Toplum: Basarilar ve Zorluklar oturumlari gerçeklestirilmistir.

 • "Bölgesel Inovasyon Yarismasi: Proje Pazari" / Proje Katalogu
   "Bölgesel Inovasyon Yarismasi: Proje Pazari" / Proje Katalogu
   4 Haziran 2014 Çarsamba günü Tokat ili Cumhuriyet Meydani Alani’nda “Bölgesel Inovasyon Yarismasi ve Proje Pazari” düzenlenmistir.
    
   Bu katologta toplumsal hayatta yenilik temasi etrafinda saglikli toplumsal yasam, temiz çevre ve enerji verimliligi, dezavantajli gruplarin toplumsal hayata katilimi, sehir yönetiminde yenilikçi yaklasimlar, toplumsal hayati kolaylastirici teknoloji kullanimi gibi konularin ele alindigi etkinlikte bölge illerindeki ortaokul ve liselerden ögrencilerin hazirladiklari 80 adet proje hakkinda özet bilgiler yer almaktadir.
 • Sosyal Inovasyon Arama Çalistayi
   Sosyal Inovasyon Arama Çalistayi

   Nisan 2018 tarihinde Samsun, Tekkeköy OKA Hizmet Binasi’nda düzenlenen “Orta Karadeniz Bölgesi’nde Sosyal Inovasyon Ekosistemi Arama Çalistayi”, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerini kapsayan TR83 bölgesinde sosyal inovasyon ekosisteminin, sosyal inovasyon kapasitesinin, bu alanda yasanan sorunlarin, bölgenin sosyal inovasyon ve girisimcilik potansiyelinin ortaya çikarilmasi için düzenlenen, bölgede faaliyet gösteren birçok farkli paydasin yer aldigi bir etkinliktir. Etkinlikte sosyal inovasyon ve girisimcilik konusu kirsal kalkinma baglaminda ele alinmistir.

 • Sosyal Inovasyon Yaz Okulu Final Raporu
 • Orta Karadeniz Bölgesi Sinirötesi Isbirligi Forumu 2014
 • Karadeniz Lif Bitkileri Çalistayi Sonuç Raporu
 • II.Uluslararasi Tütün Çalistayi Sonuç Raporu
   II.Uluslararasi Tütün Çalistayi Sonuç Raporu
   II. Uluslararasi Tütün Çalistayi; Tarim ve Orman Bakanligi, Samsun Valiligi, Samsun Büyüksehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA), Bafra Belediyesi, Bafra Kaymakamligi, Bafra Ziraat Odasi, Uluslararasi Tütün Üreticileri Birligi (ITGA) ve Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Birligi’nin isbirligi ile 10 Haziran 2019 Pazartesi günü Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Bafra Sevket Asçi Turizm Fakültesi’nde gerçeklestirilmistir.
    
   Çalistaya Uluslararasi Tütün Üreticileri Birligi (ITGA) üyelerini de içeren yirminin üzerinde yabanci katilimci ile birlikte toplamda yüz yirmi kisi yer almistir. Etkinlikte tütünün geldigi nokta, ihracatta agirlik, üretici sorunlari ve tütünün sanayide kullanimi bakimindan çesitli konular ele alinmistir.
    
   Raporda etkinlik sirasina göre selamlama konusmalari, açilis (protokol konusmalari) ve sektör sunumlarina yer verilmistir.
 • Orta Karadeniz Bölgesi'nde Kooperatifçilik Konferansi
   Orta Karadeniz Bölgesi'nde Kooperatifçilik Konferansi
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi, TR83 Bölgesi'nde sosyal ve ekonomik kalkinma çalismalarina katki saglamak amaciyla sivil toplum kuruluslarinin güçlendirilmesi, kirsalda gelir kaynaklarinin çesitlendirilmesi, tarimsal üretim ve örgütlenme gibi çesitli alanlarda çalismalar yapmaktadir.
    
   Bu çerçevede, kooperatifçilik konusunda bilgi, tecrübe paylasimi ve iyi örneklerin yayginlastirilmasi amaciyla Ajansimiz tarafindan 14 Aralik 2015 Pazartesi günü Samsun'da kouyla ilgili yerel ve ulusal kurum ve kuruluslardan seçkin temsilcilerin katildigi "Orta Karadeniz'de Kooperatifçilik Konferansi" baslikli bir konferans düzenlenmistir. Sonuç raporu, konferansta yer alan panelistlerin sunumlarini ve etkinlikten fotograflari içermektedir.  
 • 2015 Yili Bölgesel Inovasyon Stratejisi Faaliyetleri Kitapçigi
   2015 Yili Bölgesel Inovasyon Stratejisi Faaliyetleri Kitapçigi

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi bölgenin ekonomik ve sosyal kalkinmasini hizlandirmak amaciyla 2012 yilinda TR83 Bölgesi Inovasyon Stratejisi Eylem Plani'ni hazirlamistir. Ajansimiz bu eylem plani çerçevesinde faaliyetler yürütmektedir.

   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi bölgesel düzeyde stratejik liderliklerin ve kurumsal isbirliklerinin gelistirilmesi çerçevesinde ulusal ve uluslararasi kurum ve kuruluslarin bilgi, deneyim ve uzmanliklarindan istifade etmek üzere faaliyet gerçeklestirilmesi yönünde gayret sarf etmektedir. Ayrica, bölgesel paydaslarin amaç, hedef ve beklentileri ile uyum içerisinde ve kaynak verimliligini esas alarak ortak çalisma imkânlarinin gelistirilmesi de önemsenmektedir. 2013 yilindan bu yana uygulanmakta olan TR83 Bölgesi Inovasyon Stratejisi Eylem Plani kapsaminda bölgesel kalkinmada uygulama alanlari ve araçlarini çesitlendirmeyi ve bölgemizin ekonomik ve sosyal açidan sorunlarina çözüm aramayi hedefleyen bir dizi etkinlik düzenlenmistir.

   Hazirlanan bu rapor, Ajansimizin 2015 yilinda Bölgesel Inovasyon Stratejisi kapsaminda gerçeklestirdigi çalismalar hakkinda özet bilgi ve degerlendirmeleri içermektedir. 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA