Planlama
 • Agaç Ürünleri ve Mobilya Sektör Raporu
   Agaç Ürünleri ve Mobilya Sektör Raporu
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi'nin hazirladigi “Agaç Ürünleri ve Mobilya Sektörü 
   Raporu” ile ilgili sektörlerin Dünya, Türkiye ve Bölge perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bölge paydaslarinin görüsleri yansitilmistir.Birçok sektörü besleyen temel girdi olarak önemli bir yere sahip olmasi sebebiyle orman ve orman ürünleri, ülkelerin ekonomik kalkinmalarinda önemli bir rol oynamaktadir. 2001 yilindan itibaren sürekli gelisen Türkiye mobilya sektörünün dünyada ilk 25’te bulunmasi, sektörün büyüme potansiyelinin bir göstergesidir. Sektör, Bölgemizde de gerek hammadde kaynaklarina ve lojistik üslerine yakinlik, gerekse uzun yillardan beri sektörde üretim ve ticaret konusunda edinilen tecrübenin varligi ile de ekonomik açidan önem arz etmektedir. 
 • Su Ürünleri ve Balikçilik Sektör Raporu
   Su Ürünleri ve Balikçilik Sektör Raporu
   Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi'nin hazirladigi “Su Ürünleri Sektörü Raporu” ile 
   ilgili sektörlerin Dünya, Türkiye ve Bölge perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bölge paydaslarinin görüsleri yansitilmistir. Dünyada su kaynaklari ve su kaynaklarinin sagladigi dogal katma degerler günümüzde oldukça önemli ve degerlidir. Kitalarin, ülkelerin ve bölgelerin su kaynaklarini ve su ürünlerini planlayarak kullanimi, koruma ve en önemlisi bu dogal kaynaklarin sürdürülebilirliklerini politika düzeyinde yönetme konusundaki hassasiyetleri artmakta ve bu kaynaklarin paylasimi bu ölçüde stratejik bir öneme dönüsmektedir. Orta Karadeniz Bölgesi Su Ürünleri sektörü yükselen yatirim potansiyeliyle önemli bir sektör olmaya ve gelisime geçmistir. Gelecek dönemlerde bölgemizde su ürünleri sektörel yatirimlarinin planli ve sistematik yapilabilmesi için sektörel stratejiler çerçevesinde planlarin hazirlanabilmesinin alt yapisini olusturmak amaciyla su ürünleri sektör raporu hazirlanmistir, 
 • Savunma Sanayi Arastirma Raporu
   Savunma Sanayi Arastirma Raporu
   Savunma Sanayi Arastirma Raporu ile ilgili sektörlerin Dünya, Türkiye ve Bölge 
   perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bilgiler yansitilmistir. Çorum ilinin 1950’li yillardan gelen sanayi tarihi ve girisimci potansiyelinin gelistirilmesi açisindan teknolojik gelismelerin katma degeri yüksek, yenilikçi alanlara dogru olarak yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple ülkemizin kalkinmasi noktasinda stratejik öneme sahip savunma sanayi üretimi içerisinde pay alabilmek için savunma sanayine yönelik yatirimlarin özendirilmesi ve desteklenmesi önemli bir adim olarak degerlendirilmektedir. Gelecek dönemlerde bölgemizde sanayilesme yolunda önemli kalkinma hamleleri yapacak potansiyeli elinde bulunduran Çorum ilinde yatirimlarinin planli ve sistematik yapilabilmesi için sektörel stratejiler çerçevesinde planlarin hazirlanabilmesinin alt yapisini olusturmak amaciyla savunma sanayi  sektörel arastirma raporu hazirlanmistir.
 • Tekstil ve Hazir Giyim Sektör Raporu
   Tekstil ve Hazir Giyim Sektör Raporu
   Tekstil ve hazir giyim sektörü Türkiye için oldugu kadar dünya ekonomileri için de, yarattigi istihdam olanaklari, kazandirdigi döviz geliri ve ürettigi katma deger ile Türkiye'nin önde gelen sektörlerinin basinda gelmektedir. Istihdam potansiyeli, üretim hacmi, dis ticarete konu olmasi yaninda lojistik, imalat, enerji gibi birçok sektör açisindan önemli bir yere sahip olan tekstil ve hazir giyim sektörü ekonomik kalkinmada oldukça önemli bir yere sahiptir.
    
   Ajansimizin hazirladigi “ Tekstil ve Hazir Giyim Sektörü Raporu” ile Dünya, Türkiye ve Bölge perspektifi verilerek sektörde kullanilan genel tanimlar, dis ticaret rakamlari, güncel gelismeler, sektörün firsat alanlari ile ilgili bölge paydaslarinin görüsleri yansitilmistir.
 • Çarsamba Ilçesinin Tarimsal Ürün Potansiyeli Açisindan Degerlendirilmesi
   Çarsamba Ilçesinin Tarimsal Ürün Potansiyeli Açisindan Degerlendirilmesi
   Bu çalisma ile Çarsamba ilçesindeki tarimsal üretimin mevcut yapisi altyapi, üretim ve tüketim boyutuyla ele alinmakta, Çarsamba ilçesinin tarimsal ürün potansiyeline yönelik birtakim tespitlerde bulunulmakta ve bu tespitlerden yola çikilarak bazi sonuç ve degerlendirmelere ulasilmaktadir. Çalismanin hazirlanmasi asamasinda agirlikli olarak saha bilgisine basvurulmus olup, bu amaçla Çarsamba Ilçe Gida Tarim ve Hayvancilik Müdürlügü, Çarsamba Ticaret ve Sanayi Odasi, Çarsamba Ziraat Odasi, Tarim Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürlügü, Samsun Büyüksehir Belediyesi Kirsal Hizmetler Dairesi Baskanligi, Karadeniz Tarimsal Arastirmalar Enstitüsü, üreticiler, ticari isletmeler, meyve-sebze hali ve bazi derneklerle görüsmeler gerçeklestirilmistir.
   Çalismanin kapsami Çarsamba ilçesi ile sinirli olmakla birlikte tarimsal üretim ve bu üretimin islenecegi tesislerin tedarik sinirlari, ilçe sinirlarini dogal olarak asmaktadir. Bu nedenle Çarsamba ilçesi merkez alinmakla birlikte Çarsamba ilçesinin hinterlandinda yer alan bölgeler de önem arz ettigi noktada dikkate alinarak analizler gerçeklestirilmistir.
 • Orta Karadeniz Bölgesi Bölgesel Rekabet Edebilirlik Raporu
   Orta Karadeniz Bölgesi Bölgesel Rekabet Edebilirlik Raporu
   Bu rapor, OKAREKAP Projesi kapsaminda Projenin hedeflerine ve planlanan faaliyetlere paralel olarak büyük ölçüde Akilli Uzmanlasma Stratejisi çiktilarina ve Il Raporlarina dayanmaktadir. Raporun sanayi ve sektörel kapsami, projenin daha önceki çalismalarina göre sekillendirilmistir. Bu rapor, Akilli Uzmanlasma Stratejisi tarafindan ortaya konan bulgulari ve gelecege yönelik önerileri incelemektedir.
   Rekabet Edebilirlik Raporu, bölgenin gelecegini sekillendirmede ve öncelik alanlarini belirlemede bölgesel düzeydeki karar alicilara yönelik bir destek araci olarak düsünülmüstür. Bu nedenle yogun çaba ve emek harcanmis ve kapsamli bir veri madenciligi çalismasi yürütülmüstür. Bu raporda sunulan bilgiler, 2015-2016 yillari itibariyla güncel bilgilerdir. Ikincil arastirma çalismalariyla birlikte, raporun içerigi ve yapisinda, “tarimsal gida” ve “metal makine imalati” sektörlerinde gerçeklestirilen Deger Zinciri Analizi Çalismalarindan yararlanilmistir. Raporun hazirlanma sürecinde 40’i askin sirketle görüsülmüs; tarimsal gida, makine imalati, turizm ve hizmet sektörlerinden 158 isletme ve paydas temsilcisinin katilimiyla 4 sektörel çalistay düzenlenmistir.
BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA