Yerli Üretim ve Patentlerin Ekonomiye Katkısı Ele Alındı

Türkiye Patent Hareketi Platformu'nun T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Samsun İl Müdürlüğü, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Samsun Teknopark, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi ve Ajansımız iş birliğiyle, Adres Patentin katkısıyla düzenlediği “Marka Şehir Samsun: Yerli Üretim ve Patentlerin Ekonomiye ve İhracata Katkısı” konulu webinar, özel sektör  ve kamu kurum temsilcilerinin yoğun katılımıyla 24 Mart 2021, Çarşamba günü gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Proje ve Teknoloji Ofisi Müdürü Prof. Dr. H. Kurtuluş Özcan’ın moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte; Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Samsun İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkanı Av. Ali Çavuşoğlu, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin ve Samsun Yurt Savunma San. A.Ş. Genel Müdürü C. Utku Aral konuşmacı olarak yer aldı.

Genel Sekreterimiz İ. Ethem Şahin’in, Ajansımız faaliyetleri ile yerli üretime katkısı hakkında konuşma yaptığı etkinlikte Samsun’un marka şehir olması için yapılması planlanan çalışmalar ile yerli üretim ve patentlerin ekonomiye katkısı sektörün yetkili isimleri tarafından ele alındı.

Genel Sekreter Şahin, konuşmasında OKA’nın desteğiyle OMÜ’nün yürüttüğü proje kapsamında hayata geçen, Türkiye’nin ilk Buzağı Can Sütü Üretim ve Eğitim Tesisinin, OKA’nın yerli üretime verdiği desteğin ve üniversite-şehir iş birliğinin güzel bir örneği olduğunu söylerken, diğer konuşmacılar tarafından da yerli üretimin önemine dikkat çekildi.


“Samsun akademik, kültürel ve ekonomik anlamda bir cazibe merkezi”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Moderatör İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Proje ve Teknoloji Ofisi Müdürü Prof. Dr. H. Kurtuluş Özcan, “Teknolojik rekabette yer alabilmek ve dünyaya açılmak için önemli markalara sahip olmanın temel süreci, patentleşme ve fikri haklara sahip olmaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ve paydaşların çalışmaları sayesinde son yıllarda, ülkemizde yoğun bir patentleşme ve patent kültürü oluşturma faaliyetleri yürütülmekte. Yoğunlaşan patent çalışmalarının ticarileşerek ekonomik kazanca dönüşmesi ve bu sayede yerli ve ulusal ekonominin gelişmesi en büyük dileğimiz. Üniversite ile sanayinin buluşması ve üretilen akademik çıktıların ekonomik yansımalarının görülmesi en büyük hedeflerden biridir. Bu da ancak üniversitelerin bünyesinde yer alan teknoparklar ve teknoloji transfer ofisleriyle mümkün olacaktır” dedi.

“Samsun’un ekonomiden daha fazla pay alabilmesi için Samsun Teknopark ve OMÜ-TTO’yu kurduk”

Yerli üretim ve patentlerin ekonomiye kazandırılması ile Ar-Ge çalışmaları hakkında konuşma yapan OMÜ Rektör Yardımcısı Fehmi Yazıcı, “Türkiye’nin gelişmiş ülkelerin seviyesine gelebilmesi için çok güzel atılımlar var. Özellikle teknoloji geliştirme bölgeleri kanununun çıkarılmasıyla; katma değeri yüksek ürüne ve Ar-Ge’ye önem veren atılımlarla, dünya ticaret pastasından daha büyük dilim alabilmek için çok doğru bir yol seçildi. 2008 yılında çıkarılan Ar-Ge kanunu ile de bu teknoloji geliştirme bölgelerine verilen avantajların bir bölümü firmalara da verildi. 2018 yılında da üniversitemiz, OMÜ Teknoloji ve Transfer Ofisini kurdu. Samsun ve özelinde OMÜ’nün, ekonomi ve ticaretten daha fazla pay alabilmesi için bu kurumları kurarak şehrimize kazandırdık. Teknoloji geliştirme bölgesi, daha çok akademisyeni bünyesine çekerek, daha fazla Ar-Ge çalışması yaparak patent ve faydalı model gibi kavramları daha çok tanınır hale getirdi” şeklinde konuştu.

“Üniversite ile sanayi iş birliğini otomasyon üzerinden gerçekleştirecek yazılımın son aşamasındayız”
OMÜ’nün yeni dönemde, Ar-Ge faaliyetlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla Ar-Ge Koordinasyon Birimini oluşturacağını bildiren Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, “Bu bağlamda daha hızlı ve daha düşük maliyetli Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun için de özellikle Üniversitemizin alt yapısını şehre açmak istiyoruz. Şehirdeki firmaların da her türlü Ar-Ge ihtiyaçlarının OMÜ tarafından sağlanabilmesi için de somut bir yazılım üzerinde çalışıyoruz. Üniversite ile sanayi iş birliğini tamamen otomasyon üzerinden gerçekleştirecek bir yazılım programının son aşamasındayız. Samsun’un sağlık, ekolojik turizm, tarıma dayalı sanayi gibi öne çıktığı, önemli alanlarda ilerlemesi gerekir. Bu doğrultuda Samsun Teknopark ve Samsun Üniversitesiyle İleri Tarım Teknolojileri Uygulama ve Araştırma İstasyonu ya da Tarım Teknoparkı kurma fikrimiz var” şeklinde konuştu.

“Samsun’un gayri safi yurt içi hasılaya katkısı yılda 9 milyar dolar”

Daha fazla Ar-Ge çalışması, daha fazla patent ve daha fazla yüksek teknolojik ürün ihracatı ile ülkemizin ekonomik gücünü, çok daha ileri boyuta götürebilme potansiyelimizin bulunduğuna dikkat çeken Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak da Samsun özelinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verileri paylaştı. Samsun’da öne çıkan sektörün hizmet sektörü olduğunu kaydeden Prof. Dr. Selahattin Kaynak, gayri safi yurt içi hasılaya katkısının yılda 9 milyar dolar civarında olduğunu, Türkiye genelinde il 500’de 3, ilk binde ise 17 firmasının bulunduğunu ve tescil edilen 7 patente sahip olduğunu kaydetti.

Samsun Üniversitesinin yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen orta vadedeki hedeflerini kısa sürede gerçekleştirdiğini belirten Kaynak, “Özellikle mühendislik, uzay ve havacılık, sağlık, tıp, iktisadi ve idari bilimler bakımından güncel ve dünya müfredatıyla uyumlu, sanayinin taleplerine uygun mezun verebilecek bir yapıyla yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Samsun’da yapılan 88 patent başvurusundan 24’ü OMÜ bünyesinden çıktı”

Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, Samsun Teknopark faaliyetlerinin yanı sıra patent ve fikri mülkiyet hakları konusunda bilgi verdi. Bugünün girişimcilerin maddi kaynaklara değil fikirlere ve bilgiye yatırım yaptığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, “2020 yılında gayri safi milli hasıla yaklaşık 110 trilyon dolar. Bu miktarın 60 trilyon dolarlık kısmı fikri mülkiyete dayalı. Dolayısıyla bu büyük pazarda pay sahibi olabilmek için firmalarımızın önce fikri mülkiyet haklarına sahip olması daha sonra da Ar-Ge çalışmalarını yapması lazım” açıklamasında bulundu. Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, 2019 yılında Samsun’da yapılan 88 patent başvurusundan 24’ünün OMÜ bünyesinden çıktığını ve 20’sinin OMÜ-TTO vasıtasıyla OMÜ hizmet patenti olarak ortaya çıktığının altını çizdi. OMÜ’nün 6 adet de uluslararası patent başvurusu gerçekleştirdiğini ifade eden Mortaş, 2020 yılında yapılan 59 patent başvurusundan 14’ünün OMÜ hak sahipliğinde ulusal patent, 6’sının da OMÜ hak sahipliğinde uluslararası patent başvurusu olduğunu belirtti.

Etkinlikte T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Samsun İl Müdürü Selahattin Altunsoy Samsun’un sanayi potansiyeli hakkında bilgi verirken, Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkanı Av. Ali Çavuşoğlu da “Türkiye 1 Milyon Patente Koşuyor Projesi” ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Samsun Yurt Savunma San. A.Ş. Genel Müdürü C. Utku Aral’ın, firmasının kurum ve gelişme sürecini paylaştığı başarı hikâyesini paylaşmasının ardından, soruların yanıtlamasıyla program sona erdi.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..