TR83’te Yatırımcının Kılavuzu: OKA Yatırım Destek Ofisleri

Kalkınma Ajansları, merkez teşkilat birimlerinin yanı sıra, illerde Ajanslar adına faaliyet gösteren Yatırım Destek Ofislerini de bünyelerinde barındırmaktadır.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yatırım Destek Ofisleri Amasya. Çorum, Samsun ve Tokat illerinde yatırımcıların her zaman ulaşabileceği güvenli ve hızlı birer çözüm adresi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Uzman kadrosuyla Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve ilgili diğer kuruluşlar ile iş birliği halinde ilin tanıtımı ve ile yatırım çekilmesine yönelik faaliyetlerini gerçekleştiren Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat Yatırım Destek Ofisleri yatırımcılar için yerel ağlara erişimi kolaylaştıran etkili bir irtibat noktasıdır. Geçtiğimiz yıl içerisinde OKA Yatırım Destek Ofisleri tarafından Bölgedeki 301 adet firmaya ve 51 adet yeni girişimciye danışmanlık yapılmış; 312 firmanın yatırım teşvik süreçleri takip edilmiştir.

Yatırım teşvik sistemi başta olmak üzere, farklı kurumlar ve Ajansımız tarafından verilen destekler ve fon kaynakları hakkında yatırımcılara danışmanlık yapan Yatırım Destek Ofislerimiz, danışmanlık hizmetlerine ek olarak paydaşlara yönelik hızlı ve doğru bilgi akışını sağlayarak programlara uygun proje başvurularının hazırlanmasına da katkıda bulunmaktadır.

Ajansımız koordinasyonunda ve TR83 Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları desteği ile 2019 yılında, bölgede bulunan işletmelerin ihracatlarını artıracak sürdürülebilir bir yapı kurulması amacıyla kurulan “TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi” çalışmaları kapsamında Yatırım Destek Ofislerinin aktif katılımı ile bugüne kadar doğal taş, plastik, makine imalatı, tarım, gıda, teknoloji, mobilya, medikal, otomotiv gibi sektörlerde faaliyet gösteren 106 firmaya dış ticaret desteği verilmiştir.

 

KOVİD-19 İle Mücadele Sürecinde Etkin Rol Aldılar

KOVİD-19 ile mücadele çalışmalarına, 3 Aşamalı Plan ile Kalkınma Ajanslarının dâhil edildiği süreçte, OKA Yatırım Destek Ofisleri illerde etkin rol alarak ‘KOVİD-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programına’ sunulacak; virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları, salgının ülke, bölge ekonomisine olumsuz etkilerinin azaltılması temel önceliklerine uygun projelerin hazırlanmasını sağlamışlardır.

Bu süreçte en üst seviyede uygulanan sosyal mesafe kurallarına karşılık, Yatırım Destek Ofisi Uzmanları, Ajans merkezi ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışmalarını sürdürmüş, telefon, e-posta, video konferans gibi iletişim kanalları ile yerel paydaşlara kesintisiz hizmet vermeye ve Ajansımızın illerdeki açık kapısı olmaya devam etmiştir.

Yatırım Destek Ofisleri illerde kurdukları iyi ilişkiler sayesinde özel sektör, kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlarından oluşan paydaşların başvurduğu ilk durak noktasıdır.

Bu kapsamda yatırımcılar için pek çok konuda hizmet alabilecekleri bir irtibat noktası olan OKA Yatırım Destek Ofisleri yerli ve yabancı yatırımcıları TR83 Bölgesi’ne yatırım yapmaya davet etmektedir. Amasya, Çorum, Samsun, Tokat illerine ilişkin yatırım fikirleriniz ve sorularınız için www.investamasya.com, www.investcorum.com, www.investsamsun.com, www.investtokat.com sitelerinden OKA Yatırım Destek Ofislerine ulaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..