TR83 Bölgesi Rekabetçilik Ve Dış Ticaret Destek Merkezi Kuruldu

2019 yili Mart ayi itibari ile pilot çalismalarina baslamis olan “TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dis Ticaret Destek Merkezi” 25 Temmuz Persembe günü Amasya’da yapilan Protokol Imza Töreni ile resmi olarak faaliyetlerine basladi.

 

Ajansimizin öncülügünde ve koordinasyonunda; Amasya, Çorum, Samsun, Tokat ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odalari isbirligi ile kurulan Rekabetçilik ve Dis Ticaret Destek Merkezi’nin Protokol Imza Töreni’ne, OKA Yönetim Kurulu Baskani ve Amasya Valisi Dr. Osman Varol ve paydaslar katilim sagladi.

 

 

DÜNYA GENELINDEKI DIS TICARET VERILERI ILE SEKTÖREL DESTEK SAGLANIYOR

 

Dis Ticaret Destek Merkezi’nde görevli iki nitelikli dis ticaret uzmanindan biri OKA Samsun merkez hizmet binasinda, digeri Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Amasya, Çorum ve Tokat Ticaret ve Sanayi Odalari ile OKA yatirim destek ofislerindeki uzmanlar da bilgilendirme ve yönlendirme yapmak suretiyle merkezin çalismalarina destek vermektedir. Çalismalar, dünya genelindeki dis ticaret verileri ile sektörel bilgilere erisilebilen veri tabanlari üzerinden yürütülmektedir.

 

 

HEDEF ULUSLARARASI PAZARDA REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAK

 

2023 Türkiye Dis Ticaret Stratejisi vizyonuyla, hayata geçen “TR83 Bölgesi Rekabetçilik Ve Dis Ticaret Destek Merkezi” projesi TR83 Bölgesi’nde yer alan KOBI’lerin uluslararasi pazarlardan pay alabilmeleri için rekabet güçlerinin artirilmasi ve disa açilmalarinin desteklenmesi konusunda önemli bir rol üstlenecektir. Dis Ticaret Arastirma Merkezi ile bölgede bulunan isletmeleri sistemli sekilde dünyaya açacak ve ihracatlarini artiracak sürdürülebilir bir yapi kurulmasi, isletmelerin bu kapsamda ihtiyaç duyacagi uluslararasi pazar arastirma yöntemleri, uluslararasi ticari bilgi kaynaklari, ticari istihbarat kanallari, rekabet istihbarati, teknik ve operasyonel istihbarat kullanimi, istatistiksel verilerin yorumlanmasi, müsteri bulma teknikleri ve veri tabanlari, rakip analizi gibi nitelikli bilgilerin kendilerine en hizli yoldan saglanmasi amaçlanmaktadir. Bu bilgilerin saglanmasinin yaninda danismanlik hizmetleri de verilecek olup isletmelerin ihracat asamalarinin her aninda destek mekanizmasinin sürekli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

 

Tamamen ücretsiz olarak hizmet veren merkezin, bölgede dis ticaret alanindaki kurumlar arasinda etkilesimin artirmasi, süreçlerin iyilestirilmesi ve hizlandirilmasina yönelik isbirligi ortaminin olusturulmasi konusunda katki yapmasi beklenmektedir.

 

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..