Tokat’ın Coğrafi İşaretli Ürün Sayısı 14’e Yükseldi

OKA 2019 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Tokat Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı’nın başvuru sahibi olduğu ve 2019 Yılı Haziran ayında sözleşmesi imzalanan proje kapsamında hazırlanan Tokat Yağlısı, Tokat Cevizli Çöreği ve Tokat Ev Ekmeğinin coğrafi işaret almasına yönelik başvuru dosyaları 04 Mayıs 2021 tarihinde Türk Patent Kurumu’na sunulmuş ve yapılan değerlendirme sonucunda 17 Eylül 2021 tarihinde Tokat Ev Ekmeği, Tokat Cevizli Çöreği ve Tokat Yağlısı coğrafi işaretli ürün tescillerini almıştır.

Tokat Ticaret Sanayi Odası’nın OKA Teknik Destek Programı aracılığıyla danışmanlık desteği alarak hazırladığı Perpereli Küpe ve Honça Tepsisi başvuruları da başarıya ulaşmış ve ürünler sırası ile 27 Ağustos 2021 ve 26 Ekim 2021 tarihlerinde coğrafi işaretli ürün olarak tescillenmiştir. Böylelikle 2021 yılı başında 8 olan Tokat’ın coğrafi işaretli ürün sayısı 14’e yükselmiştir. Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan TR83 Bölgesi'nin coğrafi işaretli ürün sayısı ise 40’a yükselmiştir. Bölgemizde Samsun’dan sonra en fazla coğrafi işaretli ürüne sahip 2. il Tokat olmuştur.

OKA’nın Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan diğer ürünlerin coğrafi işaret almalarına yönelik başvuru dosyalarının Türk Patent Kurumu’na sunulmasına yönelik çalışmaları önümüzdeki dönemde de devam edecektir.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..