Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Ajansımız 2020 yılı Temmuz ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 28 Temmuz 2020 tarihinde Tokat’ta gerçekleştirildi.

2020 Yılı Yönetim Kurulu Başkanımız Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin başkanlığında ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Osman Günay, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Av. Erol Duyum Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, Genel Sekreter Vekilimiz İbrahim Ethem Şahin ve Ajans temsilcilerimiz katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında, COVID 19 ile mücadeledeki normalleşme döneminde Ajansımızın Bölgedeki çalışmalarını ekonomik ve sosyal kalkınmaya ilişkin sorunlara ve ihtiyaçlara cevap vermek üzere şekillendirmekte olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mustafa Çiftçi şöyle konuştu:

“Bu doğrultuda, Bölge illerimizde uygulaması devam eden Ajansımız destekli bütün projelerde faaliyetler hassasiyetle gözden geçirilmekte, muhtemel aksamalara karşı proje yararlanıcıları ile yakın temas kurulmaktadır. Ajans olarak, kamu kaynağının etkin ve verimli bir şekilde bölgemizin kalkınması için en uygun olarak yatırıma dönüşmesini sağlaması amacına uygun olarak gayret gösterilmektedir. Bu hususta, Ajans Genel Sekreterliği’nin ve illerimizde Yatırım Destek Ofislerinin her an yararlanıcı kurum ve kuruluşlarımızın hizmetinde olduğunu hatırlatmak isterim.”

Sayın Vali, toplantıda gelecek aylarda ilan edilmesi planlanan mali destek programının çerçevesinin değerlendirileceğini söyleyerek “Bölgemizdeki sanayi alanlarında üretim ve yatırım ortamının iyileştirilmesi yoluyla bölgede yeni iş, yatırım ve istihdam olanaklarının cazip hale gelmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlıkları yürütülen mali destek programında ayrıca bölgemizde girişimcilik temelli üretim ve hizmete dayanan tesisler için altyapının iyileştirilmesi de öncelik olarak ele alınmaktadır.

Malumunuz olduğu üzere, Ajansımızın yıl boyu başvuruya açık olan Fizibilite Desteği ve Teknik Destek programları uygulanmaktadır. Her iki programda da Bölgemizde yatırım imkânlarının geliştirilmesi, kurumlarımızın iş yapma kalitelerinin arttırılması konularında projelere destekler sağlanmaktadır. Bugün de, bu programlar kapsamında gelinen noktayı ele alarak, yapılan başvurulara ilişkin değerlendirmelerimizi de karara bağlayacağız. Bu vesileyle, geçtiğimiz ay kar amacı güden işletmelerimizin de başvurusuna açılan Teknik Destek Programına gösterilen ilgiden büyük memnuniyet duyduğumu, inşallah işletmelerimizde de başarılı çalışmalara aracılık edebilmeyi dilediğimi ifade ederim.

Bölgesel kalkınma önceliklerimizden biri de ihracatın artırılması ve tabana yayılması konusunda daha fazla çaba gösterilmesidir. 2019 yılından bu yana Ajansımız bünyesinde, ticaret ve sanayi odalarımızın da destekleriyle, TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dış Ticaret Destek Merkezi faaliyetlerini sürdürmektedir. Firmalara hedef pazar ve müşteri bulma konusunda destek olan bu merkezde kurulmasının üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen 108 işletmeye birebir danışmanlık verilmiş, 4 sektör analiz raporuyla 12 firmaya detaylı ihracat yol haritası raporu hazırlanmıştır. Bölgemiz ekonomisi için çok önemli bir ihtiyacı karşılayan bu Merkezin çalışmaları da bugün Yönetim Kurulumuzda ele alınacaktır.” şeklinde konuştu.

Sayın Valimiz sözlerini “Bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Sayın Tokat Valimize, Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisi Başkanımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza gönülden teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum.” diyerek sonlandırırken, toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..