Teknolojik İş Birliği Desteğinin İlk Prototip Atölyesi Samsun’da Kuruldu

Samsun’daki önemli paydaşlarımızdan Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde yer alan Samsun Teknopark'ta, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Sanayi İş Birliği Programı” kapsamındaki teknolojik iş birliği destekleri ile kurulan ‘ilk prototip atölyesi’ kuruldu.

Mühendislik, proje yönetimi ve danışmanlık şirketi Eltemtek’in de katkılarıyla hayata geçen Samsun Teknopark Prototip Atölyesi, sanayiye hizmet verebilecek donanıma sahip. Yaklaşık 1 milyon bütçe ile kurulan Prototip Atölyesi ve Tasarım Atölyesinde 3d yazıcılar, lazer markalama, masa üstü ve sanayi tipi CNC tezgâhları ve prototip için kullanılabilecek cihazlar bulunuyor. 

Aynı zamanda Tasarım Atölyesi’nde kodlama ve robotik uygulamalarında kullanılmak üzere akıllı tahta, sanal gerçeklik gözlüğü ve bilgisayarlar ile animasyon ve görsel uygulamalar için yeşil perde ve stüdyo malzemeleri mevcut.

'Prototip Atölyesi'nin 13 Ocak 2020 tarihindeki açılış törenine; Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın yanı sıra; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı ve Samsun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Genel Sekreterimiz Mevlut Özen, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak ve Genel Müdür Yardımcısı Osman Özkoç, OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, TEDAŞ Yeşilırmak Bölge Müdürü Emre Konuksever ve Müdürlük yetkilisi Ensar Kılıç, ELTEMTEK Araştırma Geliştirme (AR-GE) Müdürü Arda Atatüzün, İş Geliştirme Şefi Sertaç Malkoç ve Makine Mühendisi Talip Ağdaşan, akademisyenler, Teknopark ve OMÜ-TTO çalışanları, girişimciler ve öğrenciler katılım sağladı.

Törendeki açılış konuşmasında atölye hakkında bilgi veren Rektör Yardımcısı ve Samsun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran “Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgemizde Prototip Atölyesi ve Tasarım Atölyesi’nin; akademisyen ve öğrencilerimiz ile Samsun’daki girişimcilerin beklentilerini karşılamasını ve ülkemizdeki teknolojik gelişmelere katkı sunmasını temenni ediyoruz. Bu atölye Türkiye’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca destek alan ilk merkez oldu, bu anlamda önem arz ediyor. Bakanlığımıza, emeği geçen tüm bürokratlara ve Eltemtek firmasına çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Rektör Bilgiç de Samsun Teknopark’ın 2019 yılı içerisinde Türkiye birinciliğine uzandığını hatırlatarak bu başarıdan dolayı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak ve ekibine teşekkür etti.

Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ise OMÜ’nün yine güzel bir buluşmaya ev sahipliği yaptığını belirterek “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile bu güzel ortamı görmek bizler için mutluluk vesilesi. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde o güçlü iddiasına, bizler de bugün Samsun’dan güçlü bir ses veriyoruz. İlk uygulamayı Üniversitemizde gerçekleştirdiği için Bakanlığımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bugün burada inşallah üretilen fikrin ve ürünün, yapılan tasarımın, kat edilecek bilimsel gelişmenin hem ülkemizde hem dünyada karşılığı olacağına inanıyoruz. Bundan ötürü sizleri ve hocalarımızı gönülden tebrik ediyorum. Samsun’un; inşallah önümüzdeki dönemde kat etmeyi hedeflediği o ivmeyi daha da hızlandıracak, yanı sıra da Üniversite-sanayi ve iş dünyasıyla arasındaki güçlü bağlarını daha güçlendirecek çok önemli bir açılıştayız. Tekrar hayırlı olmasını diliyor, herkese katılımından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Ardından AK Parti Milletvekili Çiğdem Karaaslan ve Rektör Bilgiç, katılımcılarla birlikte açılış kurdelesini keserek Prototip Atölyesi’ni yakından tanıdı. Prototip Atölyesi Sorumlusu Hakan Demir’in rehberliğinde ve verdiği bilgiler ışığında kurulu cihazları inceleyen protokol üyeleri, atölyenin Samsun için hayırlı olmasını dilerken, girişimcileri atölyeye beklediklerini dile getirdiler.

Törene Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın cep telefonuyla bağlantı kurarak katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank da atölyelerin fikir sahibi girişimcilere ciddi avantajlar sağlayacağını vurguladı. “Samsun gözbebeğimiz. Atölyelerin Samsun ve Türkiye için hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..