SOGEP’ten Amasya’da Dezavantajlı Gençlere Meslek Edindirme Desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından uygulanan “2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı” kapsamında Amasya Valiliği’nin “Dezavantajlı Çocuk ve Gençler için Meslek Edindirme Eğitimleri ve İşgücü Piyasası İçin Destek Projesi” Amasya Valisi Mustafa MASATLI ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin’in katıldığı imza töreniyle hayata geçirildi. İmza törenine proje ortakları Amasya Belediyesi, Amasya Üniversitesi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası, Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği yetkilileri de katıldı.

Proje ile Amasya ili merkez ve ilçelerinde mevcut iş gücü piyasasının ihtiyaçları çerçevesinde anne ve/veya babası vefat etmiş, ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin istihdam edilebilirliğini artırmak hedeflenmektedir. Bu doğrultuda Amasya Küçük Sanayi Sitesi’nde bulunan Şehit Yılmaz Zengin Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde tekstil, mobilya tasarım ve kaynak atölyesi kurulacak olup yaklaşık 800 gence eğitim ve istihdam fırsatı sunulacaktır.

Mesleki ve teknik kurslar Amasya Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü aracılığı ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü modülü üzerinden düzenlenecek, kursları başarı ile tamamlayan gençlerin daha önce istihdam taahhüdünde bulunan işletmelerde İŞKUR İşbaşı Eğitim Programları kapsamında istihdam edilmeleri sağlanacaktır. Dezavantajlı gruplara yönelik girişimcilik eğitimi, kariyer rehberliği, üniversite hazırlığı ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri verilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında ayrıca İpekköy’de toplam 10 dönümlük arazi üzerine bungalov evler, eğitim ve etkinlikler için atölyeler ve çocuk parkının bulunacağı sosyal aktivite alanı yapılacaktır.

Toplam bütçesi 1,1 milyon TL olan projeye program kapsamında yaklaşık 1 milyon TL hibe tahsis edilecektir. Projenin 18 ay içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..