“Orta Karadeniz Bölgesi” Tescilli Ürünleriyle Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) ev sahipliğinde “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” düzenlendi.

“Anadolu’dan Dünyaya’’ temasıyla düzenlenen zirve, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gürsel Baran, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği açılış töreni ile başladı.

Açılış töreninin ardından Türkiye’nin dört bir yanından coğrafi işaretli ürünlerin yanı sıra tescil alma yolundaki çeşit çeşit lezzetler ve el emeği göz nuru ürünler fuar alanında yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Zirve ayrıca paneller, eğitim kampları, B2B toplantıları (ikili iş görüşmeleri) gibi birçok etkinliğe de ev sahipliği yaptı.

19-20-21 Eylül 2019 tarihlerinde ATO Congresium International Convention & Exhibiton Center’da düzenlenen Zirve’de Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) da Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat stantlarıyla yerini aldı.

OKA, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat Valilikleri, İl Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları işbirliği ile düzenlenen T17-18-19-20-21 numaralı Orta Karadeniz Bölgesi Coğrafi İşaretli Ürünler stantlarında Amasya Misket Elması’ndan Çorum Leblebisi’ne, Samsun Simidi’nden Tokat Niksar Cevizi’ne kadar Bölgenin yirmi iki farklı tescilli ürünü ve tescil alma yolundaki yöresel ürünleri dünyaya tanıtıldı.

Bayram sabahlarının vazgeçilmezi Merzifon Keşkeği ikramıyla adeta bayram havası yaşanan OKA stantlarında ziyaretçiler, sıcak Çorum Leblebisi, çıtır çıtır Samsun Simidi ve tadı dillere destan Tokat Narince Bağ Yaprağı sarması sunumlarına yoğun ilgi gösterdi.

Orta Karadeniz Bölgesi Coğrafi İşaretli Ürünler stantları ayrıca kurum kuruluş temsilcileri, il milletvekilleri ve basın mensupları tarafından ziyaret edildi. Basın mensupları Bölgemize ait ürünleri tanıtan program çekimleri gerçekleştirdi.

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gürsel Baran da 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ndeki standımızı ziyaret ederek, Zirve’ye katılımımızdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sayın Baran, Oda ve Borsa Başkanlarımıza teşekkür plaketi takdim etti, desteklerinden dolayı Ajansımıza teşekkürlerini iletti.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..