OKA Temmuz Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) 2019 yili Temmuz ayi Yönetim Kurulu Toplantisi 25 Temmuz 2019 tarihinde Amasya’da gerçeklestirildi.

 

Yönetim Kurulu Baskanimiz Amasya Valisi Dr. Osman Varol’un baskanliginda ve ev sahipliginde gerçeklestirilen toplantiya, Çorum Valisi Sayin Mustafa Çiftçi, Samsun Valisi Sayin Osman Kaymak, Tokat Valisi Dr. Ozan Balci, Yönetim Kurulu Üyeleri Amasya Belediye Baskani Mehmet Sari, Çorum Belediye Baskani Dr. Halil Ibrahim Asgin, Tokat Belediye Baskani Av. Eyüp Eroglu, Amasya Il Genel Meclis Baskani Zeki Erarslan, Çorum Il Genel Meclis Baskani Osman Günay, Tokat Il Genel Meclis Baskani Av. Erol Duyum, Amasya TSO Baskani Murat Kirlangiç, Çorum TSO Baskani Çetin Basaranhincal, Samsun TSO Baskani Salih Zeki Murzioglu, Tokat TSO Baskani Dr. Ali Çelik, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve OKA temsilcileri de katildi.

 

“TR83 BÖLGESI REKABETÇILIK VE DIS TICARET ARASTIRMA MERKEZI” isbirligi protokolünün de imzalandigi toplantinin açilis konusmasinda Amasya Valisi Dr. Osman Varol söyle konustu:

 

“Degerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Saygideger Basin Mensuplari,

 

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden olusan bölgemizde basta kamu kurum ve kuruluslari olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluslari, özel sektör ve diger ilgili aktörlerin birbirleriyle isbirligini gelistirerek bölgemizin gelismesini saglamak amaciyla çesitli çalismalar yürüten Orta Karadeniz Kalkinma Ajansimizin 2019 yili Temmuz ayi Yönetim Kurulu toplantisini gerçeklestirmek üzere toplanmis bulunuyoruz.

 

Bilindigi üzere, dis ticaret milli gelirimizin artmasi, üretim ve ticaret hacminin gelismesi, iç piyasada ekonomik dinamizmin olusturulmasi, üretimde teknoloji kullaniminin artirilmasi, yenilikçi yaklasimin yayginlik kazanmasi, makro iktisadi istikrar ve fiyat istikrarinin saglanmasi, istihdam olanaklarinin çesitlendirilmesi; özetle, ekonomik kalkinma için oynadigi rol itibariyle büyük öneme sahiptir.

 

Bu kapsamda, Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi öncülügünde “TR83 BÖLGESI REKABETÇILIK VE DIS TICARET ARASTIRMA MERKEZI” projesi hayata geçirilmektedir. Amasya, Çorum, Tokat, Samsun ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odalarinin insan kaynaklari ve yayginlastirma anlaminda destek verdigi proje, TR83 Bölgesi’nde yer alan KOBI’lerin uluslararasi pazarlardan pay alabilmeleri için rekabet güçlerinin artirilmasi ve disa açilmalarinin desteklenmesi konusunda önemli bir rol üstlenecektir. Dis Ticaret Arastirma Merkezi ile bölgede bulunan isletmeleri sistemli sekilde dünyaya açacak ve ihracatlarini artiracak sürdürülebilir bir yapi kurulmasi, isletmelerin bu kapsamda ihtiyaç duyacagi uluslararasi pazar arastirma yöntemleri, uluslararasi ticari bilgi kaynaklari, ticari istihbarat kanallari, rekabet istihbarati, teknik ve operasyonel istihbarat kullanimi, istatistiksel verilerin yorumlanmasi, müsteri bulma teknikleri ve veri tabanlari, rakip analizi gibi nitelikli bilgilerin kendilerine en hizli yoldan saglanmasi amaçlanmaktadir. Bu bilgilerin saglanmasinin yaninda danismanlik hizmetleri de verilecek olup isletmelerin ihracat asamalarinin her aninda destek mekanizmasinin sürekli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

 

Dis Ticaret Arastirma Merkezi, iki nitelikli dis ticaret uzmani ile hali hazirda pilot çalismalarina baslamistir. Uzmanlardan biri Kalkinma Ajansi’nin Samsun’daki merkezinde, digeri Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Amasya, Çorum ve Tokat Ticaret ve Sanayi Odalarimiz ile Ajansimizin yatirim destek ofislerindeki uzmanlar da bilgilendirme ve yönlendirme yapmak suretiyle merkezin çalismalarina destek vermektedir.  Çalismalar, dünya genelindeki dis ticaret verileri ile sektörel bilgilere erisilebilen veri tabanlari üzerinden yürütülmektedir. Söz konusu 3 farkli veri tabaninin yillik üyelik tutari yaklasik 90 Bin TL olup Yönetim Kurulumuzun karariyla Kalkinma Ajansimizin kaynaklarindan temin edilmistir.

 

Dis Ticaret Arastirma Merkezinde verilmekte olan hizmetler:

 • Hedef pazar arastirmasi ve saptanmasi,
 • Potansiyel müsteri profilinin belirlenmesi ve KOBI özelinde potansiyel müsteri listelerinin olusturulmasi,
 • Hedef pazarlardaki rakiplerin belirlenmesi ve temin edilen veriler ile rakipler üzerinde rekabet gücü ve avantaj olusturulmasi,
 • Ihracat ve ithalat süreçlerinde KOBI’lere karliliklarini artirmalari dogrultusunda ürün/fiyat analizleri sunulmasi,
 • Teknik istihbarat ve Pazar Analizi,
 • Ihracat sürecinin tümüne yayilmis entegre danismanlik hizmetleri,
 • KOBI’lerin müsterilerle iletisimini güçlendirme, iletisimde süreç takibi,
 • Dijital veri tabanlari araciligiyla hedef pazarlara yönelik sektörel ve bölgesel raporlarin temin edilmesi,
 • Diger hizmetler
 • Sektörel ve ürün bazinda arastirmalarin yapilmasi
 • Rakip ülkelerin üretim ve tüketim potansiyel analizlerinin yapilmasi
 • Sektörlere göre hedef pazar analizlerinin yapilmasi
 • Sektörlere ve hedeflere göre fuar arastirmalari
 • Yurtdisi gezileri için hedef ülkelerin belirlenmesi
 • Yurtdisi gezileri stratejik degerlendirme raporlarinin hazirlanmasi
 • Gelisen sektörlerin analizi
 • Ar-ge için yeni teknolojilerin arastirilmasi

 

Merkezde yaklasik 3 aylik bir süre içerisinde yapilan pilot çalismalarda

 • Plastik, mermer, makine imalati, gida, teknoloji, mobilya, medikal, otomotiv gibi sektörlerde faaliyet gösteren 24 firmaya dis ticaret danismanlik destegi verilmistir.
 • Bu firmalar ile 100 Bin potansiyel müsteri bilgisi paylasilmistir.
 • 4 hedef pazar matrisi çalismasi yapilmistir.

Bugünden itibaren kamuoyu ile paylastigimiz ve burada Ticaret Sanayi Odalarimizla Kalkinma Ajansimiz arasindaki isbirligi protokollerini imzalayarak kurmus oldugumuz “TR83 BÖLGESI REKABETÇILIK VE DIS TICARET ARASTIRMA MERKEZI”  bundan sonraki süreçte, tanitim, egitim ve bilgilendirme faaliyetleri ile daha genis ölçekli çalismalar sürdürülecektir.

 

TR83 Bölgesi Rekabetçilik ve Dis Ticaret Arastirma Merkezi’nin bir yillik faaliyet süresince asagidaki hedeflere ulasmasi beklenmektedir:

 • Bölge genelinde 10 KOBI’nin en az bir ihracat islemi gerçeklestirmesinin saglanmasi,
 • Her bir il için üçer adet olmak üzere, proje paydasi il TSO’lari tarafindan belirlenecek 12 KOBI için ihracat stratejisi raporunun hazirlanmasi,

 

Rapor kapsaminda; hedef pazar tespiti, ülke verileri, uluslararasi pazar trendleri, ürün ve fiyat analizleri, hedef müsterilerin belirlenmesi, hedef is birligi kuruluslarinin belirlenmesi, hedef fuarlarin belirlenmesi yer alacaktir.

 

 • Yurtdisindaki 500 Bin potansiyel müsterinin belirlenerek yararlanici KOBI’lerle paylasilmasi,
 • Bölge’deki her bir ilde birer olmak üzere, 4 dis ticaret egitimi verilmesi,
 • Bölge’deki her bir il için birer olmak üzere, 4 sektör raporu (Sektörel bazli uluslararasi pazar incelemesi) hazirlanmasi.

 

Tamamen ücretsiz olarak hizmet vermekte olan merkezin tam anlamiyla faaliyetlerine baslamasiyla birlikte bölgede dis ticaret alanindaki kurumlar arasinda etkilesimin artirmasi, süreçlerin iyilestirilmesi ve hizlandirilmasina yönelik isbirligi ortaminin olusturulmasi mümkün olabilecektir.”

 

Sayin Valimiz sözlerini “Son olarak, bu toplanti vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantimiza katilan ve ilimizi tesrif eden Sayin Valilerimize, Belediye Baskanlarimiza, Il Genel Meclisi Baskanlarimiza, Ticaret ve Sanayi Odasi Baskanlarimiza katilim ve desteklerinden dolayi bir kez daha tesekkür ediyoruz. Ayrica bu vesile ile Yönetim Kurulu Üyelerimizin ve bizi sürekli izleyen güzide basin mensuplarinin ve elbette bölgemizde ve ülkemizde yasayan tüm vatandaslarimizin yaklasmakta olan Mübarek Kurban Bayramlarini tebrik ediyoruz. Bayramin ülkemizde ve Islam âleminde huzur, mutluluk ve kardeslige vesile olmasini diliyoruz.” diyerek sonlandirirken; toplanti “TR83 BÖLGESI REKABETÇILIK VE DIS TICARET ARASTIRMA MERKEZI” protokol imza töreni ve gündem maddelerinin görüsülmesi ile sona erdi.

 

 • E - Posta Listemize Katılın !
 • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..