OKA “Doğa Ve Manzara Fotoğrafçılığı” Fotoğraf Atölyesi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Kalkınma Ajansı personellerine yönelik olarak ikinci kez fotoğraf atölyesi faaliyeti düzenledi.

İlki “Mimari Fotoğrafçılık” konu başlığı ile Nisan ayında Amasya’da düzenlenen atölyenin ikincisi “Doğa ve Manzara Fotoğrafçılığı” konusu ile Samsun’da düzenlendi. 

Kalkınma Ajanslarında faaliyetlerin bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, tanıtım materyallerinin hazırlanması, görünürlüğün artırılması, Ajans destek mekanizmaları kapsamında desteklenen projelerin fotoğraflanması konularındaki faaliyetleri yürüten birimlerde görevli personele yönelik olarak düzenlenen Fotoğraf Atölyesi 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

OKA’nın davetlisi olarak Samsun’da bir araya gelen Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), Karacadağ Kalkınma Ajansı, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ve OKA personellerinden oluşan 15 katılımcıya, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Yakup Kaptan tarafından fotoğraf tekniklerinin yanı sıra, doğa ve manzara fotoğrafçılığına dair teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

4 günlük süreçte ayrıca Samsun Atakum Sahili’nde, Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti’nde, Bafra Kolay Turizm Merkezi’nde, Vezirköprü İlçesi ve Şahinkaya Kanyonu’nda alan gezileri ve foto safariler düzenlendi. Alan gezisi ve foto safari etkinliklerine bölgede kuş fotoğrafçılığı hobisi ile bilinen Samsun Bölge Adliyesi'nde görevli Cumhuriyet Savcısı Vedat Soğukpınar, uzun yıllardır Vezirköprü tarihi ile ilgili araştırmalar yapan Türkçe Öğretmeni aynı zamanda Araştırma - İnceleme, Tarih, Türk Tarihi kategorilerinde eserler yazmış bir yazar olan Bünyamin Kıvrak ve Explorer Dağcılık Kulübünden Turgay Yalan da eşlik ederek bölge ve deneyimleri ile ilgili bilgiler paylaştı.

Etkinlik sonunda katılımcılar OKA’nın ev sahipliğinde düzenlenen fotoğraf atölyesi etkinliklerine katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getirirken, iki atölye etkinliğinde de bütünsel bir bakış açısıyla birbirini tamamlar nitelikte verilen teorik ve uygulamalı eğitimlerin görev alanlarına direkt katkıda bulunduğunu ifade etti.

Fotoğraf Atölyeleri süresince bölgede destek verilen projeler de ziyaret edilmiş ve bölge tanıtımına katkıda bulunulmuştur.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..