OKA Destekli Proje İle Seyahat Acentesi Temsilcileri Amasya’da Buluştu

Ajansımız Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımları Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği tarafından yürütülen Yeşilırmak Havzası Bölgesel Markalaşma Ve Destinasyon Projesi’nin faaliyetlerinden biri “Turizm Profesyonellerine Yeşilırmak Havzasının Tanıtılması Etkinliği” kapsamında Bölgemize gelen seyahat acentesi temsilcileri 16 Kasım 2019 tarihinde Amasya’da buluştu.

“Yeşilırmak Havzası Doğa, Kültür, Tarih ve Gastronomi Turizm Destinasyonu” konulu programa Yönetim Kurulu Başkanımız, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan, OKA Amasya Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Erdin Güden ve TR83 Bölgesi illeri ile sektöre hizmet veren yerel aktörler katılım sağladı.

Etkinlik kapsamında Samsun ilinden başlanarak Çorum, Tokat, Amasya illerinin kültürel mirası, arkeolojik ve doğal sit alanları, tarihi eserleri, tanıtılarak Bölgenin tarihi ve kültürel dokusu hissettirildi. Yöresel ürünlerinden, yemek kültürüne ve el sanatlarına kadar pek çok konuda tanıtım yapıldı. Ayrıca sektör temsilcilerinin, turizm sektöründe hizmet veren yerel aktörlerle buluşması sağlandı.

Yeşilırmak Havzası Bölgesel Markalaşma ve Destinasyon Projesi

Proje ile Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerini kapsayan TR83 Bölgesinde insanın etkileşim içinde bulunduğu çevreyi tahrip etmeden, kültürel bütünlüğü ve ekolojik dengeler korunarak sürdürülebilir turizmin desteklenmesi, bölgede yaşayan halkın ve gelen turistlerin sosyal ve estetik gereksinimlerini doyuracak şekilde turizm sektörünün geliştirilmesi, tarih boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olma özelliğini günümüze kadar muhafaza eden Yeşilırmak Havzası'nın turizm değerlerini tanıtarak turizm gezisi rotalarını tespit etmek, seyahat acentelerine bölgeyi tanıtmak, profesyonel tur rehberlerinin bölgeyi yeterince tanımasını sağlamak, Doğu Karadeniz turizm destinasyonundan ayrılarak Yeşilırmak Havzasını bağımsız ve kendine özgü Orta Karadeniz turizm destinasyonu olarak tanıtmak, bölgeye düzenlenen ve yerli ile yabancı turistlere yönelik seyahat turlarının Doğu Karadeniz turlarının bir parçası olmasının önüne geçmek amaçlanmaktadır.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..