OKA’dan Bölgedeki İhracat Yapmak İsteyen Firmalara Destek

Ajansımız tarafından “Katma Değerli Üretim ve İhracat Sonuç Odaklı Programı” çalışmaları kapsamında, Bölgemizde özellikle imalat sanayi sektörlerinde üretim sürecinde yaratılan değerin artırılması, üretilen ürünlerin ihraç edilebilirliğinin artırılması ve ihracat yapan işletme sayısının artırılması için 2020-2022 yılları arasında çeşitli çalışmalar yürütülecektir.

Bu çerçevede Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde faaliyet gösteren ve dış pazarlara açılmak isteyen üretici işletmelere ücretsiz olarak “Uygulamalı İhracat Danışmanlık Desteği” sağlanacaktır.

Başvuru yapacak işletmelerin daha önce hiç ihracat yapmamış olması şartı aranmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçlarına ve mevcut dış ticaret bilgi ve deneyim düzeyine uygun olarak tasarlanacak danışmanlık desteğinin uygulama süreci 8 ay olarak planlanmaktadır. Programa, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden toplam 20 firma dâhil edilecektir.

Program kapsamında firmaların ihracat sürecinin tüm aşamaları hakkında deneyim sahibi olması ve fiilen ihracat yapabilecek kapasiteye gelmesi hedeflenirken; firmalar için mevcut durum ve ihtiyaç analizi çalışmalarının yapılması, ihracata uygun ürünün(lerin) belirlenmesi, ihracat stratejisi belirlenmesi, hedef pazarların tespiti ve pazar analizi, rakip analizi raporları hazırlanması, görünürlük, reklam ve tanıtım faaliyetlerine destek olunması (sosyal medya hesapları oluşturulması, web sayfasının gözden geçirilmesi vb.), hedef pazarlarda potansiyel müşteri bulunması ve iletişime geçilmesine destek olunması, potansiyel alıcılarla düzenli irtibatın sağlanması, ilk sipariş, numune gönderilmesi gibi işlemlerin yürütülmesi, Bölgemize gelecek potansiyel alıcı bulunması durumunda destek sağlanması, ihtiyaç halinde iş görüşmelerine iştirak edilmesi, ilk ihracatın yapılması durumunda firmayla irtibat halinde gerekli iş ve işlemlerin koordine edilmesi hizmetleri sağlanacaktır.

Program detaylarını içeren duyuruya ulaşmak için tıklayınız. 

Başvuru yapmak için tıklayınız

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..