OKA 2019 Yılı Mali Destek Programları Amasya Projeleri Tanıtıldı

Ajansımız 2019 Yılı Mali Destek Programları kapsamında destek almaya hak kazanan Amasya ili projeleri, 25.12.2019 tarihinde düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.

Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına, Yönetim Kurulu Başkanımız Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Baro Başkanı Av. A. Melik Derindere, Amasya Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörümüz Erdin Güden ve ekibi, İlçe Kaymakamları, daire amirleri ve kurum kuruluş yetkilileri katıldı.

Sayın Vali Dr. Osman Varol toplantıda yaptığı konuşmasında, “Dönem başkanlığını yürüttüğüm, yönetim kurulu başkanı olduğum Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın tarihindeki en büyük mali destek programını yaratan o yönetim kurulunun bir üyesi, mensubu ve başkanı olarak toplam yaklaşık 36 Milyon TL’lik bir fonu bölgemize sağlamanın ve bunun sonucunda harika projelerin 4 ilimizde ortaya çıkmasına vesile olmanın verdiği gururu yaşıyorum” dedi.

Destek programının hazırlığına 2019 yılının ilk aylarında başlandığını ve kullanabilecek kaynağın miktarını mümkün olduğu kadar üst düzeyde tutabilmek için çok büyük gayretler gösterdiklerini vurgulayan Vali Varol, “Çünkü özellikle ekonomik olarak zorlu, sıkıntılı, insanlarımızın motivasyonunun düşük olduğu bir dönemden geçiyorduk. Böyle bir dönemde bizim mutlaka ve mutlaka kurum kuruluşlarımıza, insanlarımıza, yerel yönetimlerimize bir nefes vermemiz gerekiyordu. Onlara bir moral, motivasyon sağlamamız gerekiyordu. Bütün imkanlarımızı zorlayarak çok ciddi bir kaynağı bir destek programı için bir kenara ayırdık. Sonrasında da destek programının hangi alanlarda olacağı ile ilgili diğer illerimizdeki paydaşlarımızla, meslektaşlarımızla, belediye başkanlarımızla, Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarımızla, İl Genel Meclisi başkanlarımızla, yönetim kurulumuzla çok ciddi çalışmalar yürüttük. Sonucunda turizm altyapısı, kırsal kalkınma ve mesleki eğitim dediğimiz öncelikle bizim bölgemiz için çok önemli olan hem de ulusal politikalarımızla doğrudan kesişen bu üç alanda bu desteği sağlamanın en doğrusu olduğuna karar vererek bu yola çıktık. Her ilimizde ekiplerimiz, arkadaşlarımız çalışmalar yürüttüler. Bizler her zamanki gibi Amasya’nın adına, tarihine yakışır vaziyette bir arada, işbirliği içerisinde, güç birliği içerisinde tüm kurum kuruluşlarımızla koordineli biçimde bu çalışmaları yürüttük. Hedeflerimizi, ilimizin önceliklerini belirledik. Sonrasında bu projeleri fikir olarak ortaya koyduk. Daha sonrasında bunların kurumsal paylaşımları gerçekleştirildi. İlimiz için ne gerekiyorsa bunların tamamını gerçekleştirmek için ekiplerimiz inanılmaz özveriyle, gayretle çalıştılar. Bu programa toplam 31 proje sunduk. Proje sayısı genel olarak baktığımızda çok fazla olmayabilir. Çok fazla proje sunmuyoruz. Çünkü enerjimizi gerçek ihtiyaçlarımıza konsantre ediyoruz. Sunduğumuz 31 projenin 21 tanesi finanse edildi. Her biri ilimizin çok önemli bir değeri diyebileceğimiz bir konuya doğrudan müdahale ediyor. İlimizin coğrafi olarak dört bir yanına dağılmış projelerimiz var. Bunlar tamamı önemli noktalara, tam bizim ihtiyacımız olan alanlara hitap edecek ve ilimize çok büyük katkılar sağlayacak projeler” ifadelerini kullandı.

21 projenin, proje koordinatörleri tarafından yapılan sunumlarla tanıtıldığı toplantıda, Amasya Milletvekilleri M. Levent Karahocagil ile Hasan Çilez ve Belediye Başkanı Mehmet Sarı da söz alarak, konuşmalarında Sayın Vali Dr. Osman Varol ve proje ekiplerine teşekkürlerini ilettiler ve tebrik ettiler.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..