Oğuzlar Cevizi Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Çorum ilimizin Oğuzlar İlçesi’nde yetiştirilen “Oğuzlar Cevizi”, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek Coğrafi İşaret aldı.

Oğuzlar Cevizi, Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği’nin 2018 yılındaki coğrafi işaret tescili başvurusunun ardından, yapılan değerlendirme süreci sonunda “Menşe Adı” türünde tescillendi.

 

Oğuzlar Cevizi

Oğuzlar 77 çeşidinden üretilen ve Oğuzlar ilçesinin simgesi olan Oğuzlar Cevizi, ilçe sınırları içinde 510 m’den 1260 m rakıma kadar değişen yükseltide yetişir. Çok şiddetli soğuklara maruz kalmadığı sürece düzenli olarak meyvesini verir. Oğuzlar Cevizi kendine özel dallanma biçimiyle diğer cevizlerden çok kolay olarak ayırt edilebilir. Ağaç gövdesi gri renkli olup, sık dallı olarak gelişir. Oğuzlar Cevizinde meyvenin dış rengi koyu yeşildir ve meyvenin ucu hafifçe sivri görünümdedir. İç rengi açık sarıdır ve uzun süre bu rengini muhafaza edebilir. Oğuzlar Cevizinin meyveleri eylül sonlarında hasat edilir ve kurutulur. Oğuzlar Cevizinin lezzetli meyvesi, kabuktan bütün olarak kolay ayrıldığından, cevizi kabuktan ayırmak için özel bir alete gerek duyulmaz.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..