“Kargı Tulum Peyniri” Yöresel Peynirler Kars Buluşması’nda Tanıtıldı

Yöresel peynir üreticileri 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde 'Yöresel Peynirler Kars Buluşması' etkinliğinde bir araya geldi.

Kars Valiliği öncülüğünde Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Kars Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda düzenlenen 'Yöresel Peynirler Kars Buluşması'na 20’yi aşkın ilden yöresel peynir üreticileri, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katılım sağladı.

Etkinlikte, Bölgemiz illerinden Çorum’da üretilen Kargı Tulum Peyniri de tanıtıldı. Ajansımız Çorum Yatırım Destek Ofisi öncülüğünde, Veteriner Hekim ve Peynir Üreticisi Hüseyin Büyükçorak tarafından tanıtılan meşhur Kargı Tulum Peyniri, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Kargı Tulum Peyniri’nin sahip olduğu İtalya’da “Dünya Peynir Üçüncülüğü” ve Almanya’da “İlk 10 Derecesi”ne, Kars Peynir Buluşması’nda halk arasında 2 dakikada yeniden tadılmak istenen “En Akılda Kalan Peynir Ödülü” de eklendi.

Renkli görüntülerin yaşandığı Buluşma, 1900’lü yıllardan beri geleneksel olarak üretilen ve Kargı yöresine has olan peynirimizin tanıtımına önemli ölçüde katkı sağladı.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..