Gençlere Yönelik 1,9 Milyon TL Bütçeli SOGEP Projesi Başlıyor

Orta Karadeniz Bölgesinde, Ajansımız tarafından yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Samsun’dan destek almaya hak kazanan Canik Belediye Başkanlığı’nın “Dezavantajlı Grupların Meslek Hayatına ve Topluma Kazandırılması” Projesi için 4 Kasım 2020 tarihinde sözleşme imza töreni düzenlendi.

İmza töreni, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Merkez Hizmet Binasında, OKA Genel Sekreter V. İbrahim Ethem Şahin ve Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı’nın katılımı ile gerçekleştirildi.

“Dezavantajlı Grupların Meslek Hayatına ve Topluma Kazandırılması” Projesi

Canik Belediyesi tarafından hazırlanan 1,9 Milyon TL bütçeye sahip, “Dezavantajlı Grupların Meslek Hayatına ve Topluma Kazandırılması” projesi ile Canik’te yaşayan genç nüfusun uygulamalı olarak meslek edindirme kurslarına yönlendirilmesi, kursları tamamlayan gençlerin çalışacakları kuruluşlarla bir araya getirilmesi ve istihdam olanaklarının takip edilmesi planlanıyor.

Proje, Canik ilçesinde genç işsizliği ve suç oranının azaltılarak ilçenin sosyo-ekonomik gelişimini desteklemeyi hedeflerken, bu kapsamda kurulacak ahşap CNC mobilya, bilgisayar destekli mobilya tasarımı, mobilya döşeme dikiş, koruyucu maske dikiş atölyeleri gençler için yeni bir hayatın kapısını aralayacak.

Atölyelerde gençler için meslek edindirme eğitimleri düzenlenecek. Eğitimlere katılacak kursiyerlerin çocuklarına belediye bünyesindeki anaokullarında kreş desteği verilecek ve atölyelerde üretilen ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere ve köy okullarına ulaştırılarak sosyal faydanın sağlanacak. Kursları başarı ile tamamlayan kursiyerler sertifikalandırılarak alınan taahhütnameler doğrultusunda ilgili işlere yönlendirilecek ve istihdam edilmelerine katkı sağlanacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..