G3 Forumu Amasya’da Gerçekleştirildi

Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu’nun (G3 Forum) 11.’incisi 30 Eylül 2019 tarihinde Amasya’da gerçekleştirildi.

Ajansımızın da işbirliği ile Amasya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde, Amasya Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Geleceğin Gücü Girişimciler (G3) Forumu'na Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, G3 Forum Başkanı - Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı Gülden Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Atlı, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, Reeder Markası Kurucusu Sezen Sungur Saral, TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, Turkven Kurucu Direktörü Göktekin Dinçerler, DCP(Diffusion Capital Partners) Yönetici Ortağı Haluk Zontul, Bölge Oda/Borsa Başkanları, daire amirleri, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat Üniversitelerinden genç girişimci adayları katıldı.

Forumun açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliğinde bir aradayız, G3 artık girişimciliği Anadolu’ya yaydığımız bir marka haline geldi. Bunda da girişimci kurullarımızın çok büyük emeği var. Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızın çok büyük emeği var. İstanbul’da başlamıştık biz bu etkinliğe, orada ki verimliliği, etkinliği ve Anadolu’nun bu işe toplantılarımıza rağbetini gördükten sonra Trabzon, Kayseri, Ankara’dan sonra da şimdi Amasya’dayız” dedi.

Kurtuluş Savaşı'nın önemli belgelerinden Amasya Genelgesi'nin 100. yılında Amasya'da gençlerle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Amasya, bir tarih ve kültür şehri. Yıldırım'ı, Fatih'i, Yavuz'u, Akşemsettin'i çıkaran şehir. Türkiye Cumhuriyeti'nin doğum müjdesinin verildiği yer. Kurtuluş mücadelesinin planı burada yapıldı, işte şimdi sizler de bugün Türkiye'yi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokacak planlarınızı burada yapacaksınız, girişimcilik konuşacaksınız." şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, 15 yıldır her yerde insanlara girişimci olmaları önerisinde bulunduğunu kaydederek zengin olmanın yolunun girişimcilikten geçtiğini söyledi. 

Sayın Hisarcıklıoğlu’nun ardından konuşan, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Amasya’nın pes etmeyen, büyük düşünen, yenilikçi ve mücadeleci ruhuyla tarihin en önemli dönüm noktalarında yerini aldığını belirterek, “Bundan 100 yıl önce kurtuluş savaşının ateşi burada yakılmış ve Türkiye Cumhuriyetinin doğum belgesi burada imzalanmıştır. Bu kadim kentte, kendi alanında en iyi olan duayen girişimci ve yatırımcılarımızı ağırlamaktan ve onları girişimci adaylarımızla bir araya getirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Burada bulunan gençlerimizden bir tanesi bile bu atmosferden ilham alarak girişimciliğe adım atarsa şahsım adına çok doğru bir iş yapmış olmanın mutluluğunu yaşayacağım” dedi.

Kırlangıç’ın konuşmasının ardından Amasya Valisi Dr. Osman Varol,  prestijli forumun Amasya’da gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Amasya’nın tarihi hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Üretilen ürünlerin pazarlanabilmesi için orijinal bir noktanın yakalanması gerektiğine değinen Vali Varol, “Bunun için ben gereken her şeye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bunun yaşayan canlı örnekleri var. Fikir çok önemli. Ama fikirler uygulanabilir bir takım planlara bağlandığında ancak proje dediğimiz kavrama dönüşürler. O fikri eğer mantıklı, güzel bir projeye dönüştürürseniz iyi projenin her zaman kendi finansmanını bulduğuna, yarattığına inanıyorum. Bu kamuda da böyledir. Özel sektörde de böyle olduğunu düşünüyorum. Eğer gerçekten iyi bir proje ortaya koyarsanız finansman bence en son sıralarda gelecek sorundur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Fikirden finansmana her yönüyle girişimciliğin konuşulduğu, sektöründe başarıya ulaşmış iş insanlarının girişimci ve girişimci adaylarına tecrübe aktarımında bulunduğu Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu açılış konuşmalarının ardından Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy, Moderatörlüğünde, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, G3 Forum Başkanı - Koton Yönetim Kurulu Eş Başkanı Gülden Yılmaz, Reeder Markası Kurucusu Sezen Sungur Saral, Turkven Kurucu Direktörü Göktekin Dinçerler, DCP (Diffusion Capital Partners) Yönetici Ortağı Haluk Zontul’un panelist olarak yer aldığı panele geçildi.

Girişimcilik hakkında deneyimlerini paylaşan duayen girişimciler, girişimci adaylarının sorularını cevapladı.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..