Eylül Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Ajansımız 2020 yılı Eylül ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 29 Eylül 2020 tarihinde Çorum’da gerçekleştirildi.

Ajans Yönetim Kurulu Başkanı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin başkanlığında ve ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Osman Günay, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Av. Erol Duyum, Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, OKA Genel Sekreter Vekili İbrahim Ethem Şahin ve OKA temsilcileri katıldı.

Ajansımız tarafından uygulanmakta olan mali destek ve teknik destek programları hakkında istişarelerin yapıldığı toplantının açılış konuşmasında, Yönetim Kurulu Başkanı Çorum Valisi Mustafa Çiftçi şöyle konuştu:

Bilindiği üzere Kalkınma Ajansları sorumlu oldukları bölgelerde, yerel ihtiyaçlara uygun olarak ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından sunulan projelere mali ve teknik destek sağlamaktadır. OKA da aynı şekilde kurulduğu günden bu yana sayıları 1000’e yakın projeye destek vermiştir. Bugün bu toplantımızda Kalkınma Ajansımız tarafından uygulanmakta olan mali destek ve teknik destek programları hakkında istişareler yapacağız, projelerin mevcut durumları ve projelerde karşı karşıya kalınan gecikmelerle ilgili değerlendirmeler yapacağız. Yaşanan aksaklıklara ilişkin alınması gereken tedbirler ile koordinasyonu gerektiren hususlar da Yönetim Kurulu üyelerimizin katkıları alınacaktır.

Yatırım fikirlerinin önünü açan fizibilite desteği programına ilave bütçe tahsisi konusunun da bu toplantıda ele alınacağını belirten Çiftçi, “Bu yıl, Ajansımız açısından bilhassa fizibilite desteği açısından verimli bir yıl olmuştur. İllerimizdeki potansiyel yatırım konularında uygulama projelerinin hazırlanması, yatırımların mali ve fiziki etütlerinin yapılması için etkili bir destek mekanizması olan fizibilite desteği kapsamında 2020 yılında 18 adet proje ile toplam 2,6 milyon TL tutarında destek sözleşmesi imzalanmıştır. Toplantımızda, bölge illerimizde yatırım fikirlerinin önünü açan fizibilite desteği programına ilave bütçe tahsisi konusunu ele alacağız.

Ajansımız illerimizde yatırım ortamının iyileştirilmesi, sanayi yatırımlarının teşviki konularında da destekler vermektedir. Bu minvalde, OSB’lerde faaliyet gösteren işletmelere verimli hizmet sunumu ve OSB’lerin istihdam, ihracat ve üretim açısından katma değeri yüksek yatırımlar için cazibesinin artırılması amacı ile hazırlanmış olan Katma Değerli Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı’na başvurular da yarın, 30 Eylül 2020 itibarıyla başlayacaktır. Son başvuru tarihi 28 Aralık 2020 Pazartesi günü olarak belirlenen program ile 23 milyon TL mali destek sağlanacaktır. Detaylarını Ajansımızın internet sitesinden bulabileceğiniz bu mali destek programının illerimiz için hayırlı olmasını temenni ederim.” şeklinde konuştu.

Sayın Vali sözlerini “Bu toplantı vesilesiyle, kadim şehrimiz Çorum’da düzenlediğimiz Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza teşekkür ediyor ve toplantımızın bölgemiz için başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum.” diyerek sonlandırırken, toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..