Eylül Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Ajansımız 2021 yılı Eylül ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 29 Eylül’de Çorum’da gerçekleştirildi.

Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin ve OKA temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında, Yönetim Kurulu Başkanı Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı şöyle konuştu:

“Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde faaliyet gösteren Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2021 yılı Eylül ayı Yönetim Kurulu Toplantısı için Çorum’da bir aradayız.

Türkiye, pek çok afet türünün önemli sıklıkta yaşandığı bir ülke. Deprem, heyelan, sel, çığ gibi birçok doğa kaynaklı afetin yanı sıra jeopolitik konumu nedeniyle beşeri kaynaklı afet diyebileceğimiz insani krizlerle de sıkça karşı karşıya kalabiliyor. Henüz geçtiğimiz bölgemize komşu Kastamonu ve Sinop illerinde yaşanan sel felaketi sonrası şehirleşme, afet yönetimi gibi konular da kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği halinde mevcut durumlarını ve gelecek dönem planlarını gözden geçirmelerinin gerekliliğini bir kere daha ortaya koymuştur. Bu vesileyle yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Afet sonrası çalışmaları koordine etmek üzere bölgede görev yapan Valilerimize; iş makinelerini, yardım malzemelerini ve personellerini bölgeye sevk eden Belediye Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum.

Artık 2021 yılının son aylarını yaşadığımız bu dönemde Covid-19’un küresel salgına dönüşmesiyle dünya ekonomisinde olduğu gibi ülkemiz ve bölge illerimizin ekonomik ve sosyal şartlarından derinden değişimler olduğu herkesin malumu olan bir gerçek. Bununla beraber, salgınla birlikte yaşamak, üretim, istihdam, ürün ve hizmet tedariki başta olmak üzere pek çok alandaki değişikliklere uyum sağlamak konusunda da toplumun bütün kesimleri olarak tecrübe kazanmış durumdayız. Bu çerçevede değişen şartlar ve ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar çerçevesinde biz de kaynakların hızlı ve etkili sonuçlar elde edilmesi için kullanımı konusunda çalışmalarımıza yön vereceğiz.

Ajansımız araştırma ve analiz çalışmaların mali desteklere; teknik desteklerden yatırım tanıtım faaliyetlerine kadar birçok alan bölge illerimizde çalışmalar yapmaktadır. Turizm, mesleki eğitim, kırsal kalkınma ve sanayi bölgeleri altyapısı alanında uygulaması devam eden projelerin zamanında ve beklenen düzeyde ilerlemesinin takipçisi olduğumuzu ifade etmek isterim. Bir yandan projeler tamamlanırken bir yandan da bunlara yenilerini eklemek ilk önceliğimizdir. Birkaç ay önce başvuru süreçleri tamamlanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 6 proje ve Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 1 proje onaylanmış olup inşallah bu projelerin uygulamasına çok kısa bir süre içerisinde başlanacaktır. Bu projelerin yeni proje fikirlerine ilham vermesini diliyorum.

Ajansımız koordinasyonunda bölgemizde bütün kurum ve kuruluşların proje planlaması ve yönetiminde acil sorunlara odaklanması ve gerçekçi çözümler öngören bir çalışma yaklaşımı benimsemesinin Bölgemizde yeni yatırımların önündeki eksiklikleri gidermek noktasında çok önemli bir boşluğu dolduracağı kanaatindeyim.”

Vali Dağlı sözlerini “Bugünkü toplantımızda Ajansın, 2021 yılı ilk altı aylık dönemindeki çalışmalarının bir özetini dinleyeceğiz. Geride kalan değerlendirmesi ve tecrübelerimizden hareketle 2022 yılı Çalışma Programı’nın esaslarına karar vereceğiz. Ajans kaynaklarının doğru yatırım ve faaliyetlerle daha çok istihdama, üretime ve kapasite kullanımına katkı vermesi için gündem maddelerini ele alacağız. Ev sahiplikleri için Sayın Çorum Valimize, Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisi Başkanımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza teşekkür ederim. Toplantımızın bölgemiz için başarılı çalışmalara vesile olmasını dilerim.” diyerek sonlandırırken, toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..