Değirmen Sektörünün İlk Pilot Eğitim Merkezi Çorum’da Açılıyor

Dünyanın lider değirmen makineleri üreticilerinden TR83 Bölgesi illerinden Çorum’da yer alan Alapala Makine, Alapala Test Değirmeni Ve Eğitim Merkezi’ni kuruyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ‘Ar-Ge Merkezi Belgesi’ bulunan firma, AR-GE merkezinin bir parçası  olarak müşterilerine  yenilikçi tahıl öğütme çözümlerini aktarmak amacıyla, sektördeki tecrübesi ve Ar-GE yatırımlarına gösterdiği özenin de sonucu olarak kuracağı merkezi, Çorum’da devreye alıyor.

Alapala Test Değirmeni Ve Eğitim Merkezi, değirmencilik sektörüne kalite, eğitim ve standart getirecek. Test değirmeni ürün performansının test edilmesi ve mühendislik değişikliklerinin ürün üzerindeki etkilerinin ilk örnek olarak tespit edilmesi yanında MIS yazılımı kullanılarak SCADA sisteminden daha fazla bilgi alınması ve bu sayede üretim sürecin şeffaflaştırılmasını sağlıyor. Yeni ürünler ve üretim sürecinin farklı kriterleri de gözeterek müşteri ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda geliştirilmesine imkân veren tesiste, sektör çalışanları yapılan geliştirmelerin gerçek fabrika ölçeğinde testlerinin yapılması ve doğrulanması imkânını bulacaklar.

Türkiye’nin İlk 1.000 İhracatçısından Biri “Alapala Makine”

1954 yılında kurulan Alapala Makina, Alapala Grubunun en eski ve en bilinen firmasıdır.  Firma, Avrupa’dan Amerika’ya, 4 kıtada, 120’den fazla ülkede; inşaatından, teknolojisine, içeride kullanılan makinalarına kadar her şeyi ile anahtar teslim fabrikalar kuruyor. Almanya, Fransa, İtalya ve ABD gibi gelişmiş sanayi ülkeleri dâhil pek çok ülkede değirmen sektörünün önde gelen markası konumundadır. “Türkiye’nin İlk 1.000 İhracatçısı” arasında yer alan Alapala makina sektöründe ise Türkiye’nin en büyük ihracatçısıdır.  Alapala markası, Türkiye’yi; İsviçre, Çin, İtalya ve Brezilya ile beraber dünyada değirmen makinası üreten 5 ülkeden biri konumuna ulaştırmıştır.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..