Covid-19 ile Mücadelede 3 Projeye OKA Desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Covid-19 ile mücadele sürecinde hazırlanan üç aşamalı plan çerçevesinde, ülkemizdeki 26 kalkınma ajansı tarafından uygulanan “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Mali Destek Programı” kapsamında TR83 bölgesinden yapılan başvuruların değerlendirme süreçleri tamamlanmıştır.


Virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları, salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılması öncelikleriyle uygulamaya alınan Mali Destek Programından yararlanmak için bölgemizden 48’i özel sektör, 72’si kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarından olmak üzere toplam 120 başvuru yapılmıştır.


Başvuru ve değerlendirme süreci itibarıyla bugüne kadar uygulanan Mali Destek Programlarından farklılaşan “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Mali Destek Programı”nın uygulamasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının aktif koordinasyonu sayesinde kaynakların verimli kullanılması adına oldukça detaylı bir değerlendirme süreci yürütülmüştür. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden 120 proje başvurusundan 3 tanesi destek almaya hak kazanmıştır.

Bölgesel ve Ulusal Çapta Hizmet Verecek Projeler
Yaklaşık 1 Milyon TL kaynağın aktarılacağı 3 proje kapsamında; Selekt Bilgisayar İletişim Ürünleri San. Ltd. Şti.’nin başvuru sahibi olduğu projede bluetooth destekli, temassız ısıölçer cihaz üretimi için Samsun fabrikasında üretim hattı kurulacak ve proje ile yerli üretim, uygun fiyatlı temassız ısıölçerler ulusal çapta kullanıma sunulacaktır. Tokat T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun başvuru sahibi olduğu proje ile koruyucu maske ve giysi üretimi için kurum bünyesinde üretim atölyesi kurulacak ve Tokat ilinde yaşayan halka, kamu kurumlarına, ülkemizdeki cezaevleri personeline ve risk altındaki mahkûmlara en ekonomik şekilde maske temini sağlanacaktır. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin projesinde ise salgın gibi olağan üstü hallerde kullanılmak üzere yeni teknolojiyle donatılmış cenaze hizmetleri ve morg üniteleri kurularak ilde pandemiyle mücadeleye destek olunacaktır.
 

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..