Çoruminia Projesi Ziyaret Edildi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri İ. Ethem Şahin, Çorum Belediyesinin yürütücüsü olduğu "Çoruminia" adlı projeyi ziyaret etti.

OKA Çorum Yatırım Destek Ofisi (YDO) personelinin de eşlik ettiği 27 Temmuz 2021 tarihindeki ziyarette Çorum Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Talat Tekin ve Mimar Pınar Karakurt ile diğer kurum temsilcilerinden bilgi alındı.

Çorum ilinin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri bir arada tanıtmak, bilinirliklerini artırmak, Çorum ve bölge turizminin canlanmasına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan proje Ajansımızın 2019 yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanmış ve sözleşme imzalanmıştır. 2 milyon 82 bin TL bütçeye sahip projenin 1 milyon TL’lik kısmı Ajansımız tarafından desteklenmektedir. Projenin yapım işleri büyük ölçüde tamamlanmış olup son düzenlemelerin de yapılmasının ardından resmi açılışın yapılması beklenmektedir.

Projenin beklenen somut çıktıları şu şekilde belirlenmiştir;

·         Şehrin tüm bölgelerinin tarihi ve kültürel değerlerine ait minyatür maketlerinin bir arada sergileneceği yerli ve yabancı turistler ile yerel halkın kaliteli vakit geçirebileceği kültür varlığı niteliğinde yaklaşık 5 bin m2 tematik park alanı,

·         Tarihi ve kültürel değere sahip eserlere ait 27 adet minyatür maket eser,

·         1 adet internet sitesi,

·         1'i engelli olmak üzere toplam 4 kişilik istihdam.

OKA Genel Sekreteri İ. Ethem Şahin Çorum Belediyesinin yürütmüş olduğu tüm projeleri (MDP, SOGEP, DOKAP) yakından takip ettiğini belirterek ulusal ve uluslararası fonların yerel yönetimlerin yenilikçi fikirlerini hayata geçirmede önemli birer kaynak olduğunu vurguladı. Söz konusu fonlardan daha fazla pay almak için ise kurum ve kuruluşların proje envanterini hazır tutmalarının önemine değindi.

Şahin, Çorum’un Hitit Uygarlığına başkentlik yapmış olmasının yanı sıra doğal güzellikleri, gastronomik değerleri ve kültürüyle TR83 Bölgesi turizm sektörü içinde önemli bir yer tuttuğunu ve hayata geçirilen Çoruminia Projesi ile bu zenginliğin gözler önüne serildiğini ifade etti.

Ajansımızın Çalışma Programındaki 3 sonuç odaklı programdan bir tanesinin Kültür ve Doğa Turizmi Ekseninde Şehirlerin Markalaşması Sonuç Odaklı Programı olduğunu vurgulayan Şahin, turizm alanında yapılan çalışmaların bölgemize gelen yerli ve yabancı turist sayısının artması ile geceleme sayısının artmasına katkıda bulunmayı amaçladığını söyledi.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..