CBS Laboratuvarı İmkânları Yaygınlaştırılmaya Devam Ediliyor

Ajansımız ve Çarşamba Belediyesi arasında OKA CBS Laboratuvarı alt yapısının kullanılması yönünde iş birliği protokolü imzalandı.

Yararlanıcısı olduğumuz ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı” çerçevesinde desteklenen ve uygulama süreci tamamlanan “Orta Karadeniz Bölgesinde Rekabetçiliğin Artırılması” projesinin tedarik bileşeni kapsamında Ajansımız bünyesinde Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) oluşturulması amacıyla yazılım, donanım ve TR83 Bölgesine (Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illeri) ait güncel ve yüksek çözünürlüklü uydu fotoğrafları temin edildi.

Ajansımız, uydu fotoğrafları ile bünyesinde kurulan CBS Laboratuvarının üniversiteler, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarına kullandırılması amacıyla uydu fotoğraflarının paylaşımına ilişkin altyapı hazırlıkları ile protokol hazırlığı yaptı. Bu kapsamda 9 Mart 2021 tarihinde Ajans hizmet binamızda Çarşamba Belediyesi ile iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol, üniversitelerde görevli akademisyenlerin ve öğrencilerin bilimsel çalışmaları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının görevleri gereği ihtiyaç duydukları TR83 Bölgesine ait uydu fotoğrafları ile kurumların bünyesinde bulundurduğu coğrafi verilerin paylaşımına ve Ajans bünyesinde kurulu olan CBS Laboratuvarının kullandırılmasına ilişkin usul ve esasları kapsarken; paylaşıma açılan uydu fotoğraflarının, Belediye’nin çalışmalarına fayda sağlaması hedefleniyor.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..