Artova Belediyesi ve Sulusaray Belediyesinin SOGEP Projeleri Sözleşmeleri İmzalandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında Artova Belediyesi'nin “Ekmeğini Taştan Çıkaranlar Projesi" ile Sulusaray Belediyesi'nin “Sulusaray İlçesi Kaz Yetiştiriciliği Tesisi Projesi" destek sözleşmeleri, 15.10.2021 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun katıldığı Tokat Belediyesi Çamurdan Elektrik Üretim Tesisinin açılışı töreninde imzalanmış ve uygulamaya geçmiştir. Yaklaşık toplam 3,2 milyon TL hibe desteği almaya hak kazanan ve bütçeleri toplam 3,8 milyon TL olan projelerin, Artova ve Sulusaray ilçelerinde yerel potansiyeli harekete geçirerek ilçelerin sosyal ve ekonomik gelişimine destek olması beklenmektedir.

Ekmeğini Taştan Çıkaranlar projesi ile Artova ilçe sınırlarında yüksek kaliteli olarak bulunan krizopras, opal ve kalsedon gibi doğal taşların işlenmesi ve yüzük, kolye, küpe, tesbih, baston ürünlerin tasarım ve üretim süreçlerinin yürütüleceği bir kuyumculuk teknolojisi atölyesi kurulumu gerçekleştirilecektir. Ayrıca ürünlerin satışı ve pazarlanması için bir satış merkezi oluşturulması, ilçede 25-40 yaş arası kadınlara istihdam sağlanması, böylelikle ilçede gelir getirici faaliyetlerin çeşitlendirilerek projenin çarpan etkileriyle birlikte vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesi hedeflenmektedir.

Sulusaray Belediyesi tarafından uygulanacak projede ise damızlık kaz yetiştiriciliği tesisi kurularak, 20-24 yaş arası genç kadın ve erkeklere yönelik katma değerli kaz ürünlerinin elde edilmesine yönelik eğitimler verilmesi sağlanacaktır. İlçenin gastronomi kültüründe yeri olan kaz etli yemeklerinin turizm sektörüne entegrasyonunun sağlanması için yerel işletmelerle işbirliği mekanizmaları geliştirilecektir. Katma değeri yüksek olan kaz yetiştiriciliği faaliyetinin Sulusaray’ın sahip olduğu kültürel miras alanları ve jeotermal potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik yatırımları tamamlayıcı nitelikte olması beklenmekte ve Sulusaray ilçesinin rekabetçi bir yapıya kavuşması hedeflenmektedir.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..