Amasya OSB Alanlarına 8,8 Milyon TL Yatırım Desteği

2020 Yılı Katma Değerli Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Ajansımız tarafından Amasya Merkez OSB, Merzifon OSB, Suluova OSB ve Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’de uygulanacak projelerle yaklaşık 8,8 Milyon TL'lik teknik altyapı geliştirme yatırımı desteklenecek.

21 Nisan 2021 tarihinde Amasya Valisi Mustafa Masatlı başkanlığında projelerin sözleşme imza töreni gerçekleştirildi. Törene Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin ve ilgili OSB’lerin Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Vali Mustafa Masatlı törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Amasya’da sanayi sektörünün gelişmesi adına önemli bir adım atıyoruz. 2020 yılı Eylül ayında OKA mali destek çağrısına çıkma hazırlığı yaparken, yaptığımız öneriyle bu yıl bölgemizdeki sanayi altyapısının desteklenmesinin uygun olacağını ifade ettik. Yaptığımız öneri neticesinde OKA Yönetim Kurulu 2021 yılı Mali Destek Programında sanayiye odaklanarak, katma değerli üretim altyapının desteklenmesine karar verdi.

Bu süreçte ilimizde faaliyet gösteren OSB’lerimizden, mevcut altyapı ihtiyaçları doğrultusunda proje hazırlamalarını istedik. Yapılan değerlendirmeler neticesinde OKA’nın Katma Değerli Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programına ilimizden yapılan 4 proje başvurusu da kabul edilmiş ve 8,8 milyon TL yatırım için yaklaşık 6,5 milyon TL destek sağlanmasına karar verilmiştir. Bugün ise söz konusu desteklerin aktarılması için gerekli imzaları atıyoruz.

Bu Mali Destek Programında en büyük payı ise Amasya almıştır. OKA’ya üye dört ilin toplam nüfusunun %11 ilimizde yaşamaktayken, mali destek programında aldığımız pay ise %28’dir. Bu durum Amasya sanayisi için oldukça önemlidir. Bu aşamadan sonra OSB’lerimize düşen görev OKA’nın sağladığı mali desteği israf etmeden, en verimli şekilde kullanmak ve OSB’lerin altyapısını iyileştirerek, marka değerlerini arttırmaktır.

Ülkemizdeki üretimi, sanayiyi ve istihdamı her zaman destekleyen ve Ülkemizin gelişmesi için bizlere hedefler gösteren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve bu topraklara değer katan herkese teşekkür ediyorum."

Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde Güvenli, Verimli ve Çevreci Bir Enerji Sistemine Dönüşüm Projesi 

Amasya Merzifon Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından 12 ay süreli olarak uygulanacak “Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde Güvenli, Verimli ve Çevreci Bir Enerji Sistemine Dönüşüm” projesi ile OSB’ye OSOS ve enerji izleme ve uyarı sistemi kurularak kurumsal kapasitesi artırılacak ve enerji ölçümlerinde zaman ve işgücü kaybı önlenecek. Enerji izleme ve uyarı sistemi ile firmaların enerji takibi akıllı sistem ile yönetilmesi sağlanacak, elektrik altyapısı yenilenecek ve OSB'nin fiber optik altyapısı oluşturulacak.

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi Altyapısının  Geliştirilmesi Projesi

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Bölgesi Müdürlüğü tarafından uygulanacak, proje kapsamında OSB içerisindeki bozuk ve ulaşımı zorlaştıran yol temelinde iyileştirme yapılarak parkeli yol haline getirilecek.

Suluova Organize Sanayi Bölgesi Katma Değerli Üretim Altyapısının Geliştirmesi Projesi

Proje ile OSB içerisindeki 140 adet hasarlı kanalizasyon/rögar kapakları, yağmur suyu bacaları, çemberler değiştirilip yenilenerek OSB içerisindeki araç trafiğine uygun hale getirilecek. OSB içerisindeki ulaşımı zorlaştıran bozuk yol kilitli parkeli yol haline getirilecek. OSB’deki içme suyu deposunu besleyen su motorlarına otomasyon sistemi kurulacak ve 90kW’lık güneş enerji sistemi (GES) kurularak elektrik maliyeti düşürülecek.

Amasya Organize Sanayi Bölgesi Katma Değerli Üretim Altyapılarının ve Yatırım Ortamlarının Geliştirilmesi Projesi

Bu proje ile mermer kırma-eleme tesisi ile zemin üstü elektronik TIR kantarının kurulması, sıfır atık çöp konteynerleri alınması ve trafo binalarının yenilenmesi amaçlanıyor.

 

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..