Amasya’nın İlk SOGEP Projesi Başladı

Amasya’nın ilk Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamındaki projesi olan “Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi ile Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi” Ajansımız iş birliğinde proje yürütücüsü Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalıştay ile başladı.

7-8 Nisan 2021 tarihlerindeki geniş katılımlı çalıştayda, bu alanda yürütülen çalışmalar, sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Çalıştaya katılan Ajans Yönetim Kurulu Üyesi, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, programda yaptığı konuşmasında, hızla gelişen ve büyüyen dünyada tek ebeveynli ailelerin sayısının hızla arttığını söyledi.

Tek ebeveynli ailelerin profilini belirleyerek, çocuk ve kadınların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesi yönelik projeler ürettiklerini anlatan Masatlı, şunları kaydetti:

"Bir ailenin parçalanması ve çocukların anne veya babalarından ayrı büyümesi istediğimiz bir durum değildir ancak hayatın içinde, farklı sebeplerle bu tür durumlara rastlanması ve genellikle çocuğun ve kadının bu süreçten olumsuz etkilenmesi, devletimizi bir dizi tedbirler almak zorunda bırakmıştır. Bu konunun önemine istinaden bizlerde, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) çerçevesinde yönetim kurulu üyesi olduğum Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının da desteğiyle, 2020 yılında 'Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi ve Kadın İstihdamını Artırılması Projesini' hayata geçirdik. Proje kapsamında hedef kitle olarak belirlenen ve tek ebeveyn olarak yaşayan kadınlara yönelik mesleki kurs ve atölyelerin açılması ve yapılan eğitimlerin ardından kadınlarımızın üretim sektöründe istihdamı amaçlanmıştır."

Masatlı, söz konusu proje kapsamında tek ebeveyn olarak çocukların bakımını üstlenen kadınların ekonomik özgürlüğünü sağlamak, suça sürüklenmiş ya da suç mağduru olan çocuk vakalarını azaltmanın başlıca hedefleri olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Işıkhan tarafından da "Aileye Yönelik Sosyal Politikalar" konulu sunum yapılan çalıştayda alanında uzman bürokrat ve akademisyenler çalışmanın önemi ve sürdürülebilir olması konusunda bilgi verdi.

Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi ile Kadın İstihdamının Arttırılması Projesi

2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan 1.672.782,80 TL bütçeli proje ile kadın istihdamını sağlayarak tek ebeveyn olarak çocuklarının bakımını sağlayan kadınların ekonomik özgürlüğünün sağlanması, tek ebeveynli ailede yaşayan suça sürüklenmiş ve mağdur çocuk pozisyonuna düşmüş çocuk vakalarının sayısının azalması, tek ebeveyn olarak çocukları ile yaşayan annelerin aile içi iletişim, yaşam becerileri, çocuk gelişimi, çocuk yetiştirmede temel becerileri, çocuk ve ergen sağlığı, aile bütçesi ve kaynak yönetimi olgularının gelişmesinin sağlanması, Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nden sosyal ekonomik destek alan ailelerin sayısının azalması ve buna bağlı olarak devlet tarafından tek ebeveynli çocuklara ödenen ekonomik desteğin sonlandırılarak devletin kasasında kalmasının sağlanması amaçlanırken; Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Sosyolog, Rehberlik ve Psikolojik Danışman, Çocuk Gelişimcisinden oluşan 15 meslek elemanına eğitimler verilecek ve kadınların meslek edinmeleri için Tekstil Atölyesi, Kablo Gruplama Atölyesi ve Plastik Sanayi Atölyesi kurularak ve istihdamları sağlanacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..