Altı Köy Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim ve Tarımda Dönüşüm Güdümlü Projesi OKA Desteğiyle Hayata Geçiyor

Ajansımız desteğiyle TR83 Bölgesinde hayata geçen özel nitelikli güdümlü projelere bir yenisi daha ekleniyor.

Toplam 5.155.258 TL bütçeli, Altı Köy Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim ve Tarımda Dönüşüm Güdümlü Projesi’nde, 14 Nisan 2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile uygulama aşamasına geçildi.

Altı Köy Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifi’nin başvuru sahibi olduğu 24 ay süreli projeye Ajansımız tarafından %75 oranında destek sağlanacak.

Çok Boyutlu Bir Kırsal Kalkınma Projesi

Proje Amasya ili, Gümüşhacıköy ilçesi; Doluca, Çavuş, Güplüce, Eslemez, Keçiköy ve Çetmi köylerini kapsamaktadır. Amasya ilinin toplulaştırma ve sulama altyapısını tamamlamış en önemli tarımsal üretim merkezlerinden olan bu altı köyde faaliyet gösteren sulama kooperatifleri, Altı Köy Elektrik Enerjisi Üretim ve Tüketim Kooperatifi'ni kurmuş, bu kooperatif, alanındaki ilk ve tek, izin ve onay sürecini de başarıyla tamamlamış ülkemizdeki az sayıdaki kooperatiften birisi olmayı başarmıştır.

Proje kapsamında 950,4 kWp/800kWe kurulu gücünde Güneş Enerjisi Santrali (GES) inşa edilecek olup; bu tesis ile bölge tarımının ve sürdürülebilir sulu tarımın geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımlarının yapılması, koruma-kullanma dengesi gözetilerek doğal kaynakların geliştirilmesi ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sağlanması beklenmektedir.

Ayrıca proje kapsamında oluşturulması planlanan makine parkı ile birim üretim maliyetleri ve kayıplarının azaltılması, verimliliği artıracak, üreticinin katma değeri yüksek işlenmiş uç ve raf ömrü yüksek ürünlerle rekabet gücünü yükseltecek ürünler elde etmesi hedeflenmektedir.

Proje süreci boyunca insan kaynağının geliştirilmesi ile sürdürebilirliğe katkı sağlayacak, çeşitli konu ve disiplinlerdeki eğitim, seminer, demonstrasyon ve uygulamalardan oluşan farkındalık programının yaşama geçirilmesi planlanırken; planlı üretimi gözeten bütüncül yaklaşımı, değer zincirine müdahaleleri içeren çok boyutlu modeli ile projenin; yerel bölgesel, kırsal kalkınmaya katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..