"Akdağ'ın Zirvesinden Kazova'ya Kırsal Turizm Rotası Projesi" Başlıyor

Ajansımızın 2020 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında proje geliştirme çalışmaları tamamlanan Akdağ'ın Zirvesinden Kazova'ya Kırsal Turizm Rotası Projesi'nin destek sözleşmesi 16 Nisan 2021 tarihinde imzalandı.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında düzenlenen imza törenine Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, OKA Genel Sekreteri İ. Ethem Şahin, Tokat YDO İl Koordinatörü Mehlika Dicle ile kaymakamlar, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, ilgili kurum müdürleri ve temsilcileri katıldı. 

Törende, Koordinatör Mehlika Dicle ve Genel Sekreter İbrahim Ethem Şahin tarafından Tokat’ta yürütülen projelerle ilgili bilgi verildi.  

Tokat’ta turizmde de çok güzel işler yapıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı ise, OKA’nın desteğiyle turizm alanında Sulusaray Kaplıcası, Zinav Gölü, Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü, Mustafa Ağa Hamamı, Yazmacılık Müzesi, Suluhan Çocuk Müzesi, Bilim Merkezi Müzesi gibi projelerin devam ettiğini hatırlattı ve "Yaklaşık 10 milyonluk yatırımla Tokat Ballıca Mağarası'nı sadece Tokat'a değil, Türkiye'ye, dünyaya kazandırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi. OKA’nın turizm ve altyapı projelerine büyük destek verdiğini belirten Vali Balcı, emeği geçenlere teşekkür etti. 

Akdağ'ın Zirvesinden Kazova'ya Kırsal Turizm Rotası Projesi

Toplam 13,3 Milyon TL bütçesi olan projeye, Ajansımız tarafından 6,3 Milyon TL hibe sağlanacak. Tokat İl Özel İdaresi’nin yararlanıcısı olduğu projede sosyal tesisler, kamp alanı ve kır lokantası yapımı planlanıyor. Ayrıca, agroturizm faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasına yönelik eğitimler ile ilçe turizm değerlerinin tanıtılması amacıyla seyahat acentelerine ve seyahat blog yazarlarına yönelik tanıtım faaliyetleri düzenlenmesi  bunların yanında, gerekli hazırlık çalışmaları ve başvuru işlemleri yapılarak, Ballıca Mağarasının UNESCO Dünya Mirası Asil Listesi’ne girmesi için çalışmalar yapılması  hedefleniyor.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikası sayfamızı inceleyebilirsiniz.
  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..