Ağustos Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Ajansımız 2020 yılı Ağustos ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 27 Ağustos 2020 tarihinde Amasya’da gerçekleştirildi.

Ajans Yönetim Kurulu Başkanı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’nin başkanlığında ve Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Zeki Erarslan, Çorum İl Genel Meclis Başkanı Osman Günay, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Av. Erol Duyum Amasya TSO Başkanı Murat Kırlangıç, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Tokat TSO Başkanı Dr. Ali Çelik, OKA Genel Sekreter Vekili İbrahim Ethem Şahin ve Yatırım Destek Ofisleri İl Koordinatörleri katıldı.

Fizibilite desteği, teknik destek programı ve güdümlü projelerin uygulama süreçleri ile dört ilde bulunan yatırım destek ofisleri çalışmalarının değerlendirildiği toplantının açılış konuşmasında, Yönetim Kurulu Başkanı Çorum Valisi Mustafa Çiftçi şöyle konuştu:

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde faaliyet gösteren Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2020 yılı Ağustos ayı Yönetim Kurulu Toplantısını gerçekleştirmek ve kurumumuzun gündemindeki konularını görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Uygulanmakta olan fizibilite desteği, teknik destek programı ve güdümlü projelerimizin uygulama süreçleri ile dört ilimizde bulunan Yatırım Destek Ofislerimizin çalışmaları da ele alınacaktır. Elbette varsa yaşanan aksaklıklara ilişkin alınması gereken tedbirler ile koordinasyonu gerektiren hususlar da Yönetim Kurulu üyelerimizin katkıları alınacaktır.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulamakta olan 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destek Programı (SOGEP) ve 2020 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) değerlendirme sonuçlarının da bu toplantıda ele alınacağını belirten Çiftçi, “Bölgemizden kurumlarımızın yoğun ilgi gösterdiği SOGEP programı değerlendirme sonuçlarına göre Amasya ve Samsun’dan 1’er, Çorum ve Tokat’tan ise 2’şer proje olmak üzere toplam 6 projeye 8,75 milyon TL mali destek sağlanacaktır. Bölgesel çekim merkezi niteliğini haiz şehirlerin katma değeri yüksek üretim, ihracat, istihdam, verimlilik ve teknoloji ve yenilikçilik kapasitelerinin artırılması amacıyla Samsun dâhil on dört şehirde uygulanan CMDP programında bu yıl Samsun’dan iki projenin uygulamasına 8,1 milyon TL destek sağlanacaktır. Projeleri desteklenen kurumlarımızı tebrik ediyor; bütün bu projelerin, şehirlerimizde yatırımların, istihdam imkânlarının önünü açmasını, vatandaşlarımızın hayat standartlarının ve aldıkları hizmetlerin kalitesinin artışına vesile olmasını ve önümüzdeki yıllarda yeni proje fikirlerine ilham vermesini temenni ediyorum.

Bugün bu toplantıda Ajansımızın 6 aylık Faaliyet Raporu’nu da değerlendireceğiz. Özetle belirtmek gerekirse, daha ziyade COVİD-19 ile mücadele tedbirlerinin ön planda olduğu bu dönemde 2 adet Güdümlü Projenin uygulaması tamamlanmış, yeni 1 adet Güdümlü proje uygulama aşamasına alınmış, SOGEP-2019 programından 2 adet, CMDP-2019 programından 3 adet ve COVID19 programından 3 adet olmak üzere 8 yeni projenin uygulanmasına başlanmış, Teknik Destek Programından 18 adet proje ve Fizibilite Programından 13 adet proje ile destek sözleşmesi imzalanmıştır. Yılın ikinci yarısında da Ajansımız planlama, programlama, mali destek, kurumsal yönetim ve yatırım destek konularında çalışmalarına devam edecektir.

Yönetim Kurulumuzun bu ayki toplantısında ele alacağı bir diğer konu da Ajansımızın 2021 yılı Çalışma Programı ve Bütçesi taslaklarının görüşülmesi olacaktır. Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde Ajansımız eliyle gerçekleştirilmesi planlanan bütün faaliyetlerin genel çerçevesi Yönetim Kurulumuzda değerlendirilecektir.” şeklinde konuştu.

Sayın Vali sözlerini Bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Ayrıca, ev sahipliğinden dolayı Sayın Amasya Valimize, Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisi Başkanımıza ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza gönülden teşekkür ediyor ve Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için başarılı çalışmalara vesile olmasını diliyorum.” diyerek sonlandırırken, toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile sona erdi.

 

 

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..