2019 Yılı SODES Programı Samsun Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

Ajansımız tarafından 2019 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü sorumluluğunda ve Kalkınma Ajansları ile işbirliği halinde yürütülmesi öngörülen 2019 Yılı Sosyal Destek Programı kapsamında “Samsun Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi.

26 Eylül 2019 tarihinde saat 13.00’da Serra Otel’de Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, programa başvuru yapabilecek ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Genel Sekreterimiz Mevlut Özen toplantıda yaptığı açılış konuşmasında Sosyal Destek Programı'nın (SODES) amacının, Türkiye'nin belirli bölgelerinde sosyal kalkınmayı amaçlayan bir program olduğunu belirterek SODES ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.  

Sayın Özen, "Bölgemizde, ilçemizde belirli sosyal sorunlarımız var. Bu sosyal sorunları çeşitli adlar adı altında adlandırabiliriz. En önemlisi insan refahına ilişkin yapılacak alt yapı veya üst yapı faaliyetlerinde insan kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasıdır. Bunların refah bir ülkede yaşama duygusunu sahiplendirmeleri bence en önemli sosyal sorumluluktur. Bu sosyal sorumlulukların üstesinden gelebilmek için belirli sosyal ihtiyaç analizleri yapılması gerekiyor. Kiminin sağlık kiminin çevre kiminin eğitim sorunları kiminin ise hayata entegrasyon sorunları var. İnsanların, dezavantajlı kesimlerin bir sürü sorunları var. Burada temel amaç, Türkiye'de yaşayan 80 milyon insanın sosyal hayata etkin katılımının sağlanmasıdır. Her insanın mutlu bir şekilde topluma entegre olması, bunun bir katma değere dönüştürülmesi gerekiyor" dedi.

Samsun Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın moderatörlüğünde devam eden toplantıda, Samsun ilinden sunulabilecek projeler ele alınmış olup, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından program önceliklerine uygun olarak sunulan proje önerileri değerlendirildi.

 

2019 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES)

2008 yılında uygulanmaya başlanan Sosyal Destek Programı (SODES), dezavantajlı bölgelerimizin beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla bu bölgelerdeki göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermeyi hedefleyen bir sosyal kalkınma programıdır.

  • E - Posta Listemize Katılın !
  • Orta Karadeniz’e dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..