Yapay Zeka" Temali Robot Yarismasi Samsun'da Yapilacak

Milli Egitim Bakanliginin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayis 1919'da Samsun'a çikisinin 100'üncü yili etkinlikleri kapsaminda Samsun'da düzenleyecegi robot yarismasi için 6 bin 2 katilimci basvurdu.

 

Samsun Milli Egitim Müdürü Coskun Esen, gazetecilere yaptigi açiklamada, Uluslararasi MEB Robot Yarismasi'nin bu seneki temasinin "yapay zeka uygulamalari" oldugunu söyledi.

 

Bu yilki yarismada ilk defa yapay zeka alanina odaklanilacagina isaret eden Esen, "Yarisma ile lise ve üniversite ögrencilerinin, egitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüstürebilen, ürün gelistirebilen, bilimsel düsünebilen, girisimci ve rekabetçi bireyler olarak yetistirilmesine katki saglamayi hedefliyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanligimizla düzenleyecegimiz yarisma, Türkiye'de alanindaki en büyük ve organize yarismalardan biri." dedi.

 

Esen, TÜBITAK'in da destekledigi yarismanin, 10 Nisan'da Samsun'da baslayacagini dile getirerek, sunlari kaydetti:

"13. Uluslararasi MEB Robot Yarismasi, arastiran, üreten, ögrenen, gelistiren, genç ve çaliskan yeni neslin teknolojik kusakla tanismasina ortam hazirlayacak. Yarisma 2018-2019 egitim ögretim yilinda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaslarinin 19 Mayis 1919'da Samsun'a çikislarinin 100'üncü yil etkinlikleri kapsaminda Samsun'da yapilacak. Bu yil 16 ülkeden 6 bin 2 katilimci, gelistirdikleri 3 bin 489 robotla yarismaya basvuru yapti. Yarisma; temali, çizgi izleyen, hizli çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansiz hava araci (mini drone), insansi robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalistir, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje olmak üzere 12 kategoride gerçeklestirilecek. Yarismayla ilgili bilgi, is ve islemlere 'http://robot.meb.gov.tr' adresinden ulasilabilecek."

 

Yarisma, Tekkeköy Yasar Dogu Spor Salonu'nda 10-12 Nisan tarihlerinde gerçeklestirilecek. https://www.haberler.com/yapay-zeka-temali-robot-yarismasi-samsun-da-11915922-haberi/

 

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA