Samsun Saglik Turizminde Hedef Büyütüyor

Samsun saglik turizminde hedef büyütüyor.

 

Karadeniz'in tek saglik turizmi yetki sertifikali Agiz ve Dis Sagligi Hastanesi'ni bünyesinde bulunduran Samsun'da Il Saglik Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Muhammet Ali Or, 2018 yilinda tedavi olan 3 bin 700 saglik turisti sayisini yüzde 50 daha arttirmayi hedeflediklerini söyledi. 

 

Saglik Bakanligi 2023 hedefleri kapsaminda Türkiye'ye 2 milyon saglik turistinin gelmesini ve 20 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor. Birçok kamu ve özel hastaneyi bünyesinde bulunduran ve saglik kenti özelligiyle öne çikan Samsun'da bu pastadan pay almayi ve ülke ekonomisine katki saglamayi hedefliyor. Samsun Il Saglik Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun Egitim ve Arastirma Hastanesi ile Samsun Agiz ve Dis Sagligi Hastanesi'nin saglik turizmi yetki sertifikasinin bulundugunu ifade ederek, saglik turizmi hedefleri hakkinda önemli açiklamalarda bulundu. 


Saglik turizmi sayesinde ülke ekonomisine katki saglamayi amaçladiklarini vurgulayan Dr. Ögr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Saglik turizmi arasinda Türkiye, dünyanin en önemli ülkeleri arasinda yer aliyor. Hem Saglik Bakanligi'nin 2023 vizyonu hem de ülkemizin 2023 vizyonunda Türkiye, saglik turizminde 20 milyar dolarlik ve 2 milyon saglik turisti hastasi üzerinden bir çalisma yapiyor. Ülkemizin vizyonu ve sehrimizin de saglik kenti olmasindan dolayi bizler de Samsun'la ilgili çalisma yapmaktayiz. Bu çalismalar kapsaminda 2 kamu hastanemiz saglik turizmine yetki belgesi almis oldular. 2016 yilinda bin civarinda saglik turisti hastanelerimizde tedavi gördü. 2017 yilinda bu sayi bin 900'e çikti. 2018 yilinda ise bu sayiyi 3 bin 700 civarina kadar çikardik. Bu da bizim için saglik turizmi açisindan görülebilir bir artis oldugunu gösteriyor. Samsun alt yapisiyla, hastane kapasiteleriyle ve bazi branslardaki degerleriyle gerçekten ön plana çikiyor. Bu saglik turisti sayisini her yil en az yüzde 50 arttirarak, Samsun'a saglik turistlerinin gelmesini ve onlarin tedavisini yapmayi istiyoruz" dedi. 


Almanya ve bazi ülkelerden direkt uçuslarin olmasinin saglik turizmi açisindan büyük bir avantaj oldugunun altini çizen Oruç, "Son süreçte kamu hastanelerimizden Agiz ve Dis Sagligi Hastanesi yetki belgesini aldi. Agiz ve dis sagliginda özellikle hedefimiz, Türkiye'ye uçakla yakin mesafede olan ülkelerden hastalarin gelip burada tedavilerini almalaridir. Ayni zamanda Samsun doga olarak baktigimizda çok güzel bir il konumunda bulunuyor. Hastalarin hem tedavilerini olmalari hem de turizm kapsaminda Samsun'u degerlendirip, tekrardan ülkelerine gitmelerini hedeflemekteyiz. Dis kapsamindan baktigimizda yaz aylarinda Almanya'dan direkt uçak seferlerinin olmasi bizim için çok büyük bir avantaj olacak. Bu avantaji da saglik turistleri vasitasiyla hastanelerimizi tanitarak, daha da devamini saglamaya çalismaktayiz" diye konustu. 

 

Saglik turizmine büyük bir önem verdiklerini ifade eden Samsun Agiz ve Dis Sagligi Hastanesi Bashekimi Uzm. Dr. Ali Çaghan Ovali ise, "19 Mart'ta Saglik Turizmi Yetki Belgesi'ni hastanemize kazandirmis olduk. Samsun'da yetki belgesi alan ikinci kamu hastaneyiz. Türkiye'de de bu sertifikayi alan dördüncü hastaneyiz. Karadeniz'de ise ilk ve tek olma özelligini tasiyoruz. Özellikle yurt disindan gelen misafirlerimizin tedavilerini özel klinikte gerçeklestirecegiz. Böylece ülke ve Samsun ekonomisine ekonomik anlamda deger katmak istiyoruz. Samsun Agiz ve Dis Sagligi Hastanesi'nde tüm protez islemleri, uzmanlik gerektiren tüm cerrahi girisimler ve dis eti hataliklari gibi özel bir klinikte olan tüm tedavileri saglik turizmi kapsaminda yapacagiz. 2018 yilinda sehrimize 3 bin 700 saglik turisti geldi. 2019'da bu sayinin yüzde 50 artmasi hedefleniyor. Insallah saglik turisti sayisinda 5 binli rakamlarin üzerine çiktigimizda dis hastanesi olarak bu 5 binin içerisinden en azindan 3'te 1'ini almayi hedefliyoruz. Gelen misafirlerimize de en iyi sekilde hizmet etmeyi hedefliyoruz" seklinde konustu. https://www.haberler.com/samsun-saglik-turizminde-hedef-buyutuyor-11899966-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA