Tibbi ve Aromatik Bitkiler Vadisi Tamamlandi

Çorum'da Orta Karadeniz Kalkinma Ajansi (OKA) ile Il Özel Idaresi isbirliginde hayata geçirilen Tibbi ve Aromatik Bitkiler Vadisi kurulum çalismalari tamamlandi.

 

Dodurga ilçesine kurulan tesisle kentin tibbi aromatik bitki üretim merkezi haline getirilerek ilde yetisen önemli bitki türlerinin fide ve tohum islahini saglanmasi, tarimsal arastirma çalismalari ile bölgenin ekonomik ve tarimsal kalkinma potansiyellerinin harekete geçirilerek kirsal alanlarin cazibe merkezi haline gelmesi ve yoksullugun azaltilarak köyden kente göçün azaltilmasi amaçlanirken yillik 10 milyon fide üretilerek Türkiye'nin aromatik bitki ithalatinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

3,5 milyon liraya mal olan tesiste bulunan 2 bin 400 metrekarelik sera ve 120 bin metrekarelik açik sahada kapari, kisnis, kimyon, ekinezya, rezene, sari kantaron, adaçayi, çörekotu, kekik, lavanta, melisa, tibbi nane gibi bitkiler ve aromatik bitki fidanlari yetistirilecek.

 

Çorum Valisi Mustafa Çitfçi, Tibbi ve Aromatik Bitkiler Vadisi'nde incelemelerde bulundu. Yatirimin ülke ekonomisine bir an önce katma deger saglamasi için temennide bulunan Vali Çiftçi, tesis hakkinda Tarim ve Orman Il Müdürü Orhan Sari ile proje koordinatörü Burak Turna'dan bilgi aldi.

 

Yillik 10 milyon fidan üretmeyi hedeflediklerini açiklayan Tarim ve Orman Il Müdürü Orhan Sari, seraciligin en modern tekniklerinin tesiste uygulandigini söyledi. Projenin Çorum ve bölge için çok önemli hayati dönem tasidigini dile getiren Sari, "Tibbi aromatik ve itri bitkiler bununla ilgili bakanligimizin da destekleri var. Türkiye bu bitkileri yurt disindan ihraç ediyor. Ilk etapta fide üretimi gerçeklestirerek farkli illere gönderecegiz" dedi.

 

Pazarlamaya önem vereceklerini açiklayan Sari, "Ana hedefimiz bu. Pazari iyi olusturmamiz lazim. Tesisimizin kurulumu yeni tamamlandi. Deneme üretimimiz basladi. Su anda tesisimizde 10 kisi çalisiyor. Ekonomiye büyük katkisi olacak. Türkiye, bu bitkilerin fidani için her yil milyonlarca avro harciyor. Bizim burada üretecegimiz fidanlar, ülkemizin dört bir yanindaki çiftçilere yerli fidan olarak ulastirilacak. Böylelikle bu alandaki açigi kapatmis olacagiz. Pazarlamamizi saglam olusturursak gelecek vadeden bir sektör" ifadelerini kullandi.

 

Dodurgan'nin 400 rakima sahip oldugu için tibbi ve aromatik bitki yetistirmeye son derece elverisli oldugunu dile getiren proje koordinatörü Burak Turna da "Feslegen, lavanta, ada çayi, tibbi nane, tibbi kekik, sari kantaron gibi ürünlerin üretimine basladik. Nisan'da üretimimizi büyütecegiz. Bu bölgede daha önce de aromatik bitkiler yetistiriliyordu. Biz bu üretimi daha profesyonel teknik ve ekipmanlarla gerçeklestirecegiz, Su anda Sanliurfa, Malatya, Balikesir ve Karabük'ten siparis aldik" diye konustu.

 

Arnas Tarim Ürünleri Genel Müdürü Bilal Teymur, saglikli yasam konusunda tüketicilerin geçmis dönemlere göre daha bilinçli oldugu ifade ederek "Bu çalisma gerekli ve yerinde bir çalismadir. Tüketici, etrafini saran kimyasal ürün yiginindan kurtulmaya çalisiyor. Dogal ürünlerimizde ve el yapimi kozmetik ürünlerimizde yasanan talep artisi bu konudaki bilinçlenmeyi ortaya koyuyor." dedi. https://www.sondakika.com/haber/haber-tibbi-ve-aromatik-bitkiler-vadisi-tamamlandi-11899444/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA