Samsun TSO'dan Ihracati Gelistirecek Bir Proje Daha

Ihracat potansiyeline sahip 40 pilot isletmeye AB müktesebati, AB pazarina giris konulari öncelikli olmak üzere ihracat potansiyellerinin artirilmalarina yönelik Samsun TSO tarafindan hazirlanan, 144 bin euro hibeli, "AB-Türkiye Is Köprülerinin Daha Fazla Isbirligi ve Anlayis Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi", atilan imzalarla uygulamaya geçti.

 

Türkiye-Is Dünyasi Diyalogu hibe programi kapsaminda Samsun Ticaret ve Sanayi Odasi (TSO) tarafindan hazirlanan, "AB-Türkiye Is Köprülerinin Daha Fazla Isbirligi ve Anlayis Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi", Hazine ve Maliye Bakanligi'na bagli Merkezi Finans ve Ihale Birimi'nde (MFIB) gerçeklestirilen törenle imzalandi. Projeye, Oda adina, Samsun TSO Yönetim Kurulu Baskani Salih Zeki Murzioglu ve Genel Sekreter Süleyman Karabük, Bakanlik adina da Merkezi Finans ve Ihale Birimi Müdürü Selim Uslu imza atti.

 

Imza töreninde konusan Samsun TSO Yönetim Kurulu Baskani Salih Zeki Murzioglu, Avrupa Komisyonu'ndan 144 bin euro hibe almaya hak kazanan proje kapsaminda, AB ülkeleri basta olmak üzere yurt disina ihracat potansiyeline sahip 40 pilot isletmeye, ihracat potansiyellerinin artirilmalarina yönelik bire bir ihracat danismanlik hizmeti verilecegini söyledi. Projenin, 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle baslayacagini ve 15 ay sürecegini belirten Murzioglu, "Türkiye'nin AB'ye katiliminin, Türkiye'de ve AB'deki firsatlar ve zorluklar ile alakali farkindalik olusturmaya yönelik projelerin desteklendigi, Türkiye-Is Dünyasi Diyalogu programinda destek almaya hak kazanan projemizin ortagi Çek Ticaret Odasi. Proje ortagimiz Çek Ticaret Odasi ile is birligi içinde firmalarimizin ihracat kabiliyetlerinin arttirilmasina, AB pazari öncelikli olmak üzere yurt disi pazarlara açilmalari ve ihracat potansiyellerini arttirmaya yönelik hizmetler verecegiz" dedi.

 

Proje kapsaminda, AB pazarina giris ve uluslararasi ticaret konusunda kapsamli bir egitim programi ile 40 ihracat elemani yetistirilecegini belirten Murzioglu, "Yetistirilen elemanlari ihracat potansiyeli olan ilgili firmalarimizda istihdam edilmelerini tesvik edecegiz. Proje ortagimiz olan Çek Ticaret Odasi ile proje kapsaminda kuracagimiz isbirligi agi ile, dis ticaret konusu basta olmak üzere üyelere uluslararasi pazarlara giris konusunda saglanan hizmetler konusunda bilgi paylasimi saglayacagiz. Bölgemizde isletme ve ilgili paydaslarin, AB pazarinda giris, AB müktesebati ve uluslararasi ticaret konusunda proje ortagimiz Çek Ticaret Odasi'nin da deneyimlerini paylasacagi çesitli seminerler ve çalistaylar gerçeklestirecegiz. Sinop Ticaret ve Sanayi Odasi'nin da istirakçi olarak yer aldigi projemiz ile bölgemizin ve is dünyamizin AB'ye katilim sürecinde ilgili konularda farkindaliklarinin arttirilmasina ve uluslararasi isbirligi kurmalarina katki saglayacagiz" diye konustu.

 

Samsun TSO olarak, isletmelerin rekabet güçlerinin arttirmak, ihracat kapasitelerini gelistirerek uluslararasi pazarlarda daha aktif rol almalarini saglamak için AB ve ulusal destekli projeler yürüttüklerinin altini çizen Baskan Murzioglu, "Karadeniz koordinatörlügünü yürüttügümüz dünyanin en büyük KOBI Network aglarindan olan Avrupa Isletmeler Agi-Karadeniz projesi ile bölgedeki firmalarimizin uluslararasilasmasina ve uluslararasi ticari ve teknolojik isbirlikleri kurmalarina katki sagliyoruz. Ticaret Bakanligi is birligi ile odamiz bünyesinde faaliyet gösteren Ihracat Destek Ofisi ile, isletmelerimize ihracat basta olmak üzere Ticaret Bakanligi tarafindan saglanan destekler hakkinda bilgilendirme ve dis ticaret konusunda danismanlik hizmeti veriyoruz. Yine odamiz bünyesinde üyelerimize yönelik Dis Ticaret Istihbarati ve Hedef Pazar Tespiti çalismalari yürütüyoruz. Rekabetçilik potansiyeli olan sektörlerimize yönelik Ticaret Bakanligi destekli kümelenmeyi esas alan URGE projeleri ile de firmalarimiza uluslararasi rekabetçiliklerinin gelistirilmelerine yönelik hizmet veriyoruz. Bölgemizin ve ülkemizin ihracatina katki saglamayi hedefledigimiz bu projelere bir yenisini daha ekleyerek firmalarimizin ihracat kabiliyetlerini gelistirip yurtdisi pazarlara açilmalarina, AB üyeligi sürecinde isletmelerimize AB pazarina giris, AB müktesebati gibi konularda farkindalik olusturarak firmalar arasi isbirligi altyapisini güçlendirmek istiyoruz" seklinde konustu. https://www.haberler.com/samsun-tso-dan-ihracati-gelistirecek-bir-proje-11876155-haberi/

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA