Hedefimiz Samsun'a 1 Milyon Turist Çekmek

Türkiye Seyahat Acentalari Birligi (TÜRSAB), iç turizm pazarini hareketlendirmek, yeni destinasyonlar açilmasini saglamak ve kültür turizmine katkida bulunmak amaciyla, seyahat acentalarina is gelistirme ve yeni is imkanlarinin olusturulmasi için kesif gezileri düzenlemeye devam ediyor. TÜRSAB’in daha önce Bursa, Izmir, Antalya ve Kapadokya’da düzenlendigi is gelistirme gezilerinin 5’inci duragi Karadeniz oldu.

 

Karadeniz tanitim gezisine TÜRSAB Marmaris, Adana, Bodrum, Kusadasi, Hatay, Pamukkale ve Mersin Bölge Temsil Kurullarina bagli 300 seyahat acentasi temsilcisi katildi. 21 Mart’ta baslayan bölge tanitim gezisinde, seyahat acentasi temsilcilerine Karadeniz Bölgesi’ndeki tarihi ve turistik noktalar hakkinda bilgilendirmeler yapildi. Gezi kapsaminda katilimcilar iki ayri grup halinde es zamanli olarak Safranbolu ve Trabzon’dan karsilikli hareketle Karadeniz turuna basladi. Trabzon’dan baslayan gezi programinin birinci gününde katilimcilara Uzungöl, Vatan Çay Fabrikasi, Manzara Tepesi; ikinci gününde ise Trabzon Atatürk Köskü, Ordu’da Yason Burnu ve Yason Kilisesi gezdirildi.

 

Safranbolu’dan baslayan gezinin birinci gününde ise katilimcilar Kristal Cam Teras, Safranbolu Arasta Çarsisi, Hidirlik Tepesi, Kaymakamlar Evi, Yörük Köyü, Sipahioglu Konagi, 350 yillik Çamasirhane; ikinci gününde Kastamonu Serife Baci Aniti, Nasrullah Meydani, Sinop Tarihi Cezaevi ve Sinop Kalesi’nde tura çikarildi.

 

TÜRSAB’in is gelistirme gezisi kapsaminda Karadeniz’in iki ucundan es zamanli tura çikan acenta temsilcileri 22 Mart Cuma günü Samsun’da bulustu. Bölgedeki TÜRSAB üyelerinin katilimiyla 500 seyahat acentasi temsilcisi, TÜRSAB Baskani Firuz B. Baglikaya ile Samsun Shareton Otel’de gerçeklestirilen söyleside bir araya geldi.

 

Firuz Baglikaya yaptigi konusmada Karadeniz Bölgesi’nin kültür, doga ve gastronomi turizmi için önemine degindi. Baglikaya; “18 güzide ili kapsayan Karadeniz, yesil dogasiyla kültür ve tarihle özdeslesmis durumda. Yesilin binbir tonuna sahip, oksijeni bol yaylalariyla doga ve macera tutkunu ziyaretçileri çeken Karadeniz, bölgeye özgü mutfagiyla da gastronomi meraklilarinin yeni gözdesi. Karadeniz Bölgemiz artik sadece Türkiye'de taninan degil, ayni zamanda uluslararasi ölçekte de ilgi gören bir turizm destinasyonuna dönüstü.Son yillarda özellikle Ortadogu ülkeleri basta olmak üzere tüm dünyadan ziyaretçilerin Karadeniz’e ilgi göstermesi, bizleri de ziyadesiyle memnun ediyor” dedi.

 

Firuz Baglikaya, 500 seyahat acentasi temsilcisinin bulustugu Karadeniz’in önemli kentlerinden Samsun’a her geçen yil turistlerin ilgisinin arttigina dikkat çekti. Baglikaya; “2018 yilinda Samsun’daki tesislere giris yapan kisi sayisi 430 bini asti. Samsun’un zengin kültür ve turizm degerlerini göz önüne aldigimizda, bu rakamin en az 1 milyona ulasmasinda hiçbir engel yok. Turizm sektörünün gelismesinde pay alan illeri çogaltmayi, turizmi tüm yurda ve 12 aya yaymayi amaçliyoruz. Bu kapsamda Ege'den Iç Anadolu'ya, Dogu Anadolu'dan Karadeniz'e kadar her bölgemizin turizm açisindan gelismesi için elimizden geleni yapiyoruz. Iç turizm hareketlerine katki saglamasini bekledigimiz info gezilerimize agirlik vermis durumdayiz. Info gezimiz kapsaminda Safranbolu’dan Trabzon’a Karadeniz’in güzelliklerini yakindan görme imkanina sahip olacak acentalarimiz, inaniyorum ki iç turizmde önemli bir hareketlilige vesile olacaklar” dedi.

 

TÜRSAB Baskani Baglikaya, konusmasinda seyahat acentasi temsilcilerine yeni yasa çalismasi hakkinda da bilgi verdi. “Bizler için en büyük kazanim, yeni yasamiz olacak. Yeni yasada Bakanligimiz ile birlikte belge devrinden teminata, aidatlardan yeni kurulusa kadar her konuda acentalarimizin haklarini koruyacak revizyonlar gerçeklestirdik. Amacimiz, yeni yasanin bir an önce çikmasini saglamak. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanligimiz ile koordinasyon halindeyiz. Bakanimizin özel çabalari ile yeni Seyahat Acentalari ve Seyahat Acentalari Birligi Kanunu'nun en yakin zamanda çikacagina inaniyoruz” dedi.

 

Söylesinin ardindan seyahat acentalari, TÜRSAB Yönetim Kurulu Baskani Firuz B. Baglikaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bilir, Haci Ibrahim Canatan, Mehmet Nezih Hacialioglu, Adana Bölge Temsil Kurulu Baskani Murat Sirin, Bati Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Baskani Ercan Güner, Kusadasi Bölge Temsil Kurulu Baskani Gökhan Aydin, Marmaris Bölge Temsil Kurulu Baskani Suat Esin, Mersin Bölge Temsil Kurulu Baskani Hakan Bayindir, Orta Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Yilmaz Uzunlar, Pamukkale Bölge Temsil Kurulu Baskani Turan Köseoglu, Hatay Bölge Temsil Kurulu Baskani M. Resat Mursaloglu ile TÜRSAB Bilgi Teknolojileri ve Medya Iletisimi Grup Baskani Mesut Kanat’in katildigi gala yemeginde bir araya geldi. https://www.turizmajansi.com/haber/hedefimiz-samsun-a-1-milyon-turist-cekmek-h30640

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA