Hititlerin En Kutsal Tapinagina Lavanta Bahçesi

Çorum'un Bogazkale ilçesinde dünyanin en büyük imparatorluklarindan Hititlerin en kutsal mekanlari arasinda yer alan Yazilikaya Açikhava Tapinagi'nda lavanta bahçesi olusturulmasi için çalismalar basladi.

 

 

 

Bogazkale Kaymakamligi ve Orman Isletme Müdürlügü tarafindan hayata geçirilen proje kapsaminda ilk lavanta fidanlari toprakla bulusturuldu.

 

 

 

Bogazkale Kaymakami Yunus Ataman, Orman Isletme Müdürlügü ile yaptiklari çalismalar sonucunda Yazilikaya'da bulunan Açikhava Tapinagi'nda 40 dönümlük alanda lavanta bahçesi olusturacaklarini söyledi.

 

 

 

Bu kapsamda ilk etapta 2 dönümlük alanda lavanta fidelerini toprakla bulusturduklarini dile getiren kaymakam Ataman, "Yil boyunca da tapinagin bulundugu alanin tamamini lavanta bahçesi haline getirerek yerli ve yabanci turistlerin lavanta kokulari esliginde ören yerlerimizi gezmesini planliyoruz" dedi.

 

 

 

Çorum Orman Isletme Müdürü Halil Kisaci ise, bölgenin lavanta bahçesine dönüsmesinin hem turizm hem de çevreyi gelistirme anlaminda çok güzel katkilar saglayacagini belirterek, Bogazkale kaymakamligiyla birlikte projeyi hayata geçirmekten dolayi mutlu olduklarini ifade etti.

 

 

 

Fidan dikim törenine Vali Yardimcisi Recep Yüksel, Bogazkale Belediye Baskani Osman Tangazoglu, Il Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan, Tarim ve Orman Bakanligi 11. Bölge Müdürlügü Çorum Sube Müdürü Mustafa Gözler, Hitit Dagcilik Kulübü Dernegi üyeleri ve vatandaslar katildi. https://www.haberler.com/hititlerin-en-kutsal-tapinagina-lavanta-bahcesi-11872667-haberi/

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA