Bakan Pakdemirli: "8 milyar 777 milyon destegi Mart ayi sonu itibariyle ödemis olacagiz"

Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, tarim sektörüne destegi öncelik edindiklerini belirterek, “8 milyar 777 milyon destegi çiftçimize Mart ayinin sonu itibariyle ödemis olacagiz”  dedi.

 

Amasya’nin Suluova ilçesinde tarim ve orman sektörünün degerlendirildigi toplantinda üreticiler ve sektör temsilcileriyle bulusan Bakan Pakdemirli, "Diger sektörlere verilmeyen destekler öncelikle tarim sektörüne veriliyor. Sizleri rahatlatmak için destekleri öne çektik. Ocak, Subat ve Mart aylari toplami 8 milyar 777 milyon destegi çiftçimize Mart ayinin sonu itibariyle ödemis olacagiz" diye konustu.

 

Çiftçilerin elektrigi yüzde 12 daha ucuz kullanacaklarini vurgulayan Bekir Pakdemirli, “Elektrigi ticari tarifeden ödemeyecek. Yine çiftçimizin 31 Aralik 2018 itibariyle temerrüde düsmüs herhangi bir borcu varsa Tarim Kredi Kooperatifine ve Ziraat Bankasina gidip bunlari yüzde 10'la tekrar yapilandiracak. Yemi de bugün alip Kurban Bayrami'nda ödeyebileceksiniz. TARSIM bedelini hasat döneminde ödeme imkaniniz olacak. Ziraat Bankasi ile seracilik kredisi çalistik. Yüzde 8,25 faizle seranin yüzde 75'lik kismini 2 yil ödemesiz toplam 7 yil vadeyle kurabiliyorsunuz” seklinde konustu.

 

Üretim rakamlarini degerlendiren Pakdemirli, “Bitkisel üretimimiz 98 milyondan 120 milyon tona yükselip, yüzde 25 artmis. Büyükbas sayimiz 9,9 milyondan 17 milyona, küçükbas sayimiz 32 milyondan 45 milyona yükseldi. Kanatli sayimiz 250 milyondan 350 milyona, et üretimimiz 420 tondan 1,1 milyon tona, süt üretimimiz 8,4 milyon tondan 20 milyon tona, tavuk üretimimiz 700 bin tondan 2.2 milyon tona, yumurta üretimimiz 11 milyar adetten 20 milyar adete, bal üretimimiz 74 bin tondan 110 bin tona yükselerek her alanda ciddi bir artisimiz var” ifadelerini kullandi.

 

Toplantiya Amasya Valisi Osman Varol, Tarim ve Orman Bakan Yardimcisi Mustafa Aksu, AK Parti Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Suluova Kaymakami Erdogan Kanyilmaz ve Suluova Belediye Baskani Fatih Üçok da katildi. https://www.haberturk.com/amasya-haberleri/67844713-bakan-pakdemirli-8-milyar-777-milyon-destegi-mart-ayi-sonu-itibariyle-odemis-olacagiz

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA