Amasya'dan 15 Ülkeye Ihracat Basarisi

Is hayatina henüz 15 yasindayken Samsun'da bir torna atölyesinde çirak olarak baslayan 62 yasindaki is adami Gül, yillarca bu isi sürdürdü. Askerden geldikten sonra bir fabrikada isçi olarak çalismaya baslayan Gül, daha sonra hayalini kurdugu torna atölyesini açti.

 

 

 

Zamanla isini büyüten ve Merzifon Organize Sanayi Bölgesi'nde bir kalip fabrikasi açan Gül, bugün hava yastigi, valf ve sulama ekipmanlari basta olmak üzere ürettigi 500 kalem ürünü, Amerika, Almanya, Hindistan, Meksika ve Fransa'nin da aralarinda bulundugu 15 ülkeye ihraç eden bir fabrikanin patronu oldu.

 

 

 

 

Yillik 10 milyon dolarlik ihracat yaparak ülke ekonomisine katki saglayan Gül, 9 bin metrekare kapali alana sahip fabrikasinda 110 isçiye istihdam sagliyor.

 

 

 

 

Makine mühendisi olan oglu Hasan Gül ile birlikte isleri yürüten, evli ve 3 çocuk babasi Isa Gül, yaptigi açiklamada, en büyük hayalinin bir torna atölyesi açmak oldugunu söyledi.

 

 

 

 

Is hayatina henüz 15 yasindayken Samsun'da bir torna atölyesinde çirak olarak baslayan 62 yasindaki is adami Gül, simdi 15 ülkeye ihracat yapan fabrikanin sahibi.

 

 

 

 

Çirakliga basladiktan sonra çalisma azmi ve ögrenme istegiyle bir yil sonra usta oldugunu anlatan Gül, söyle konustu:

"Isçi oldugum dönemde çok sikinti çektim, ancak çalismaktan hiç bikmadim. Maaslarimizi, emegimizin karsiligini alamadik çogu zaman ancak kesinlikle isimi ve meslegimi terketmedim. Is hayatimda kesinlikle saat kavrami yoktur. Su anda eger isim yoksa, pazar günleri bile fabrikama gelirim, dolasirim, isçilerime yardim ederim. Bir is yeri kurma hayalimin sebebi sanatima çok güvenmemdi, en büyük hayalim bir torna tezgahi alip, atölye açmakti."

 

 

 

Isa Gül, bugün hava yastigi, valf ve sulama ekipmanlari basta olmak üzere ürettigi 500 kalem ürünü, Amerika, Almanya, Hindistan, Meksika ve Fransa'nin da aralarinda bulundugu 15 ülkeye ihraç eden bir fabrikanin patronu oldu.

 

 

 

 

Çiraklik yaptigi günlerin heyecanini halen hissettigini belirten Gül, söyle devam etti:

"Su an ihracat yapan bir fabrikamiz var. Ürettigimiz ürünlerin yüzde 60'ini 15 ülkeye ihraç ediyoruz, milli ekonomiye katki sagliyoruz. Isçilerle iliskim, baba ve ogul, baba ve kiz gibidir. Isçilerim aglarsa aglarim, gülerse gülerim, hep memnun olmalarini isterim. Bana göre isçinin kötüsü olmaz, biz de isçilikten geldik. Isimize yaramasa bile çikarmak istemeyiz, çikarmak için günlerce düsünürüz, 'Bizden çiktiginda ne yapacak' diye düsünürüz. Bugüne kadar isçi çikarmadim, insallah bu günden sonra da Allah bana isçi çikarmayi nasip etmez."

 

 

 

Isçilerden Cemile Topal ise 7 yildir ayni fabrikada çalistigini belirterek, "Kendi ayaklarim üzerinde duruyorum. Patronumuzdan çok memnunuz, o da isçilikten geldigi için bize iyi davraniyor. Bizim halimizden anladigi için çok seviyoruz kendisini, birlik ve beraberlik içinde çalisiyoruz." diye konustu. https://www.yenisafak.com/ekonomi/amasyadan-15-ulkeye-ihracat-basarisi-3453067

 

BİMER DPT AMASYA VALİLİĞİ ÇORUM VALİLİĞİ SAMSUN VALİLİĞİ TOKAT VALİLİĞİ AMASYA BELEDİYESİ ÇORUM BELEDİYESİ SAMSUN BELEDİYESİ TOKAT BELEDİYESİ ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI TOKAT TİCARET VE SANAYİ ODASI YEŞİLIRMAK HAVZASI KALKINMA BİRLİĞİ EURADA